Gospodarstvo

Kriza prihaja tudi v Slovenijo

Ljubljana, 19. 12. 2008 16.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Finančna kriza širi svoje lovke tudi v Slovenijo. Podjetja napovedujejo racionalizacijo, gospodarska rast pa se bo predvidoma zmanjšala. Bodo vladni ukrepi učinkoviti?

Denar
Denar FOTO: Reuters


Družba Poslovne skupine Sava se tako zaradi krize že srečuje z zaostrenimi pogoji poslovanja in se osredotoča na racionalizacijo in inovacije ter zmanjšanje investicij.

Predsednik uprave Janez Bohorič je priznal, da v krizi ne bo nobenemu prizanešeno in da se bo v Poslovni skupini Sava kriza najverjetneje najbolj odražala na področju gumenih izdelkov in pri investicijskem podjetju. Spremembe se kažejo tudi na področju turizma, saj upada število gostov iz ZDA in Velike Britanije, ki so za Bled po sedanji strukturi gostov zelo pomembni. Zato se bo treba osredotočiti na povečanje števila trgov.

Na seji nadzornega sveta Save so bili sprejeti tudi že nekateri drugi konkretni ukrepi za spopad s krizo. Tako so se odločili, da bodo prihodnje leto izvedli samo tiste od načrtovanih investicij, ki so nujno potrebne, z drugimi pa bodo počakali. To pomeni, da bodo investirali največ 15 milijonov evrov, kar predstavlja le tretjino sredstev, ki so bila za investicije namenjena v minulih letih.

Pred nami eno od najslabših let?

Eno od ključnih makroekonomskih tveganj v letu 2009 je po mnenju Boštjana Vasleta predvidena rast plač, ki bodo skupno rasle hitreje od produktivnosti.

Po najnovejši napovedi urada za makroekonomske analize in razvoj bo Slovenija letos dosegle 4,1-odstotno rast bruto domačega proizvoda, leta 2009 pa 1,1-odstotno. Septembrske napovedi urada so tako navzdol popravljene za 0,7 oziroma dve odstotni točki.

Naglo poslabševanje razmer v mednarodnem okolju, predvsem v najpomembnejših gospodarskih partnericah, je vplivalo na spremenjeno jesensko napoved gospodarskih gibanj, ki jo je danes v Ljubljani predstavil direktor urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) Boštjan Vasle.

Boštjan Vasle napoveduje eno od najslabših let od leta 1985.
Boštjan Vasle napoveduje eno od najslabših let od leta 1985. FOTO: Kanal A

"Leto, ki je pred nami, bo najslabše v zadnjih 20 letih, zna se zgoditi, da celo najslabše po letu 1985," je dejal. Opozoril je na tveganja, ki spremljajo tudi tokratno napoved urada. Če bo padec gospodarske rasti v mednarodnem okolju bistveno večji, se bo Slovenija lahko v letu 2009 približala stopnjam rasti, ki ne bodo dosti večje od ničelne, je izpostavil.

DZ bo ukrepe za blažitev posledic finančne krize obravnaval na izredni seji v ponedeljek, ki je bila sicer sklicana na zahtevo opozicijskih poslanskih skupin SDS, SLS in SNS, ki so želele razpravljati o po njihovem mnenju prepočasnem ukrepanju vlade v izogib ter za blažitev negativnih vplivov svetovne finančne in gospodarske krize na slovensko gospodarstvo.

Prizadeta bosta predvsem menjava s tujino in investicije. "Za Slovenijo bo leto 2009 eno od najslabših po osamosvojitvi, če izvzamemo tranzicijsko šok," je menil Vasle. Po panogah sta najbolj prizadeta industrija in gradbeništvo, obe panogi naj bi v letu 2009 po prenovljeni jesenski napovedi dosegli negativno realno rast, in sicer naj bi industrija nazadovala za 0,3 odstotka, gradbeništvo pa za 5,5 odstotka. Prizadeta bosta predvsem menjava s tujino in investicije.

Ukrepi vlade

Vlada je sicer včeraj sprejela ukrepe, s katerimi želi ohraniti konkurenčnost in delovna mesta. Tako je sklenila, da bo subvencionirala krajši polni delovni čas v podjetjih, kjer se je zaradi gospodarske krize zmanjšalo število naročil in zaradi tega skrajšal delovni čas.

Kot je pojasnil minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik, bodo plače subvencionirali za šest mesecev z možnostjo podaljšanja do enega leta. Tu gre predvsem za realni sektor, torej industrijska podjetja in sekcija storitev. S tem želi vlada pomagati podjetjem v najtežji ekonomski situaciji, tako da zaposleni ne bi postali brezposelni. Prav tako nameravajo pripraviti programe izobraževanja in usposabljanja zaposlenih.

Minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari je napovedal še ukrepe za spodbujanje gospodarske rasti, povečanje konkurenčnosti gospodarstva in spodbujanje izvozne aktivnosti podjetij. Vlada bo vztrajala, da bo zviševanje trošarin glavni vir financiranja državnega proračuna, je še povedal Gaspari.

ESS: Nekateri pričakovali več

Sindikati so od vlade pričakovali več.
Sindikati so od vlade pričakovali več. FOTO: Damjan Žibert

Po besedah predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča gredo predstavljeni ukrepi v pravo smer. Po predlogu zakona o odlogu plačevanja prispevkov v letu 2009 in subvenciji za sofinanciranje skrajšanega delovnega časa bodo delodajalci v primerih, ko so prisiljeni skrajšati delovni čas s 40 na 36 ur, prejeli subvencije v višini najmanj 60 evrov na delavca. "Mi predlagamo zvišanje tega zneska, da bi dobili večje jamstvo, da ne bo prišlo do odpuščanj v podjetjih," je dejal Semolič.

Država bo podjetjem, ki bodo skrajševala delovni čas, ponudila subvencije pod določenimi pogoji, na primer da podjetje ne odpušča delavcev in ne izplačuje nagrad, je povedal Semolič. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da je vlada upoštevala pripombe sindikatov in med ukrepe ni uvrstila sprva predlaganega subvencioniranja socialnih prispevkov, ki jih plačujejo delodajalci.

SDS za spremembo zakonov

Tudi v SDS mislijo, da paket ukrepov še zdaleč ni zadosten. Nekdanji minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je še dejal, da so zelo razočarani, da se vlada ni pozitivno opredelila do predlogov prejšnje vlade in da jih zagovarja tudi SDS. Tu gre za ponovno uvedbo davčne olajšave za investicije v opremo in neopredmetena osnovna sredstva, povečanje davčne olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj ter znižanje davka na dohodek pravnih oseb.

Ker so prepričani, da vladni ukrepi niso dovolj, so se v SDS odločili, da v DZ vložijo predlog sprememb treh zakonov – zakona o dohodnini, o izvrševanju proračunov RS za leti 2008 in 2009 ter zakona o davku na dodano vrednost. Sprememba zadnjega predvideva skrajšanje roka za vračilo preplačanega DDV s 60 na sedem dni po predložitvi obračuna DDV. Na 10 dni bi se rok skrajšal tudi tistim zavezancem, ki zaradi pretežnega izvoza blaga oziroma dobav znotraj EU v zaporednih obračunih DDV izkazujejo presežek DDV in imajo v veljavni ureditvi ta rok določen na 30 dni.

Vizjak je povedal, da v SDS niso zadovoljni z ukrepi.
Vizjak je povedal, da v SDS niso zadovoljni z ukrepi. FOTO: Dare Čekeliš

Pri zakonu o izvrševanju proračuna predlagajo skrajšanje plačilnih rokov neposrednih proračunskih uporabnikov. Za obveznosti za investicijske odhodke naj bi se plačilni rok skrajšal s 60 na 15 dni, za vse druge obveznosti pa se skrajša s 30 na 15 dni. To bi po Vizjakovih besedah vplivalo tudi na plačilno disciplino cele verige podizvajalcev.

Ena od poglavitnih rešitev predloga novele zakona o dohodnini pa je dvig meje prihodkov davčnega zavezanca z naslova opravljanja dejavnosti z 42.000 evrov na 100.000 evrov, da lahko pri ugotavljanju davčne osnove naslednjega davčnega leta zahteva upoštevanje normiranih odhodkov.

Predlagajo tudi dopolnitev pogoja za upoštevanje normiranih odhodkov, ki pravi, da davčni zavezanec ne sme zaposlovati delavcev, da pa lahko pri upoštevanju davčne osnove zahteva upoštevanje normiranih odhodkov. V SDS predlagajo, da poleg tistih zavezancev, ki ne zaposlujejo delavcev, zahtevajo upoštevanje normiranih odhodkov tudi tisti zavezanci, ki zaposlujejo enega delavca.

Nezadovoljni delodajalci

Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS) prav tako ocenjuje, da vladni predlogi ukrepov za ublažitev posledic finančne in gospodarske krize niso zadostni odgovor na razmere na trgu. V združenju pogrešajo ukrepe za povečanje likvidnosti, prav tako bi po njihovem mnenju moral biti večji poudarek namenjen ukrepom s področja trga dela.

Po njihovem mnenju bo moral v najkrajšem možnem času slediti nabor ukrepov, ki bodo posegli tudi v obstoječo zakonodajo na delovnopravnem in davčnem področju, hkrati pa je nujno prestrukturiranje in zmanjšanje javnih izdatkov.

ZDS meni, da bi bilo znižanje prispevne stopnje za pokojninsko zavarovanje, ki ga podpira vseh pet delodajalskih organizacij, edini ukrep, ki bi bil transparenten, enostaven, nediskriminatoren do podjetij in ki bi lahko učinkoval že s 1. januarjem 2009.

Glede vladnega predloga o subvencijah za krajšanje polnega delovnega časa v ZDS ocenjujejo, da je še nejasen, težko izvedljiv in nepredvidljiv. Zato bo ZDS ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, ki bo predlagatelj interventnega zakona o krajšanju polnega delovnega časa, še danes poslalo svoje pisne pripombe in dopolnitve.

Med drugim v ZDS opozarjajo, da po vladnem predlogu ukrep subvencioniranja krajšanja polnega delovnega časa ne bo veljal za podjetja, kjer ni organiziran reprezentativni sindikat, takšnih podjetij pa je v Sloveniji prek 80 odstotkov. Opozarjajo tudi na to, da so subvencije vezane na dogovor s sindikatom, da delodajalec ne bo odpuščal iz poslovnega razloga in hkrati ne bo izplačeval dobička, kar ni v skladu z zakonom o gospodarskih družbah, pogodbami o participaciji zaposlenih na dobičku in individualnimi pogodbami poslovodstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

d899
21. 12. 2008 20.29
je treba bavčarja poklicat, da reši ta problem. zanga je to mala malca
minnaema@yahoo.com
21. 12. 2008 19.37
...ja to je to in številni zahtevajo večje plače !
Picky
21. 12. 2008 19.08
kriza == buće
zogby
21. 12. 2008 02.50
Naj prej nas je Janševa poltika finančno tolkla iz vseh strani,zdaj bo pa še finančna kriza oklestila kar je ostalo! Kot da bi tri toče padale za povrstjo!
Tisl
21. 12. 2008 00.39
titovka tega ni dejal Janša ampak zgolj Bajuk in guverner centralne banke v Sloveniji ;) to pa sta bila po svoji politični funkciji primorana reči zaradi tega da ne bi nastal preplah v državi in bi ljudje začeli spravljati denar v \"zokn\", kot je to navada starejših predvsem. Če pa denarja ni in ga nebo v obtoku, pa lahko rešujemo krizo še vrsto let brez uspeha ;) titovka manjka ti strokovna podkovanost na teh področjih kadar pišeš komentarje ;)
antitrust08
20. 12. 2008 19.13
Kakšna kriza ? Jaz imam še zmeraj 480 evrov plače.....
titovka
20. 12. 2008 18.44
-PA SAJ JANŠA IN BAJUK STA NAM DEJALA...DA KRIZE NE BO V SLOVENIJI...???
ratetimestime
20. 12. 2008 12.26
A kdo kupi staro devalvirano Ivanko, 20 €. No bargin.
MILEVOLLIDISCO
20. 12. 2008 12.02
Dokler bo SEMOLIĆ živ, men kriza nič ne more !!!!!!???????
feliks-07
19. 12. 2008 20.43
Tudi će ne bi bilo svetovne gospodarske krize in bi se v zahodnem svetu cedila med in mleko ,bi Slovenija prej ali slej pogrnila na celi črti.Kolikor je dolga in široka.
KomentarDOO
19. 12. 2008 19.30
Skrili so se in služijo na račun depozitov in nakradenega denarja!!!
fantodfare
19. 12. 2008 19.27
he,he. Meneđerji, kje ste zdej, vi veleum kapitalizma, he,he.
KomentarDOO
19. 12. 2008 19.20
Država naj začne pregledovati podjetja! Samo primer Mehana kaže, kako vodstvo izkorišča \"krizo\"! Priznajmo si kriza je v sloveniji zgolj 10%....Poglej največjo svinarjo, ki jo nekateri izkoriščajo --> http://24ur.com/novice/slovenija/konec-za-igrace-m...
balastala
19. 12. 2008 19.17
ja itak d je zdj še ni!! zdj so tale odpuščanja čist na račun managerjem da zmanjšajo stroške in si izplačajo božičnico!! kriza bo junija takrat pa bo masovno odpuščanje me prov zanima kaj bodo pa takrat rekl
fantodfare
19. 12. 2008 19.17
he,he- Platina, JST mam še fasango za 2 leti pripravljeno, tako kot leta 1982, in leta 1990. he,he.
Peter Selan 1978
19. 12. 2008 18.52
raj začnite razmišlat kako bote hrano dam nosil....pa to leti na une k mate dost dnarja....k vas bo strojanček uzun čaku z čimerkoli.... kr vsi si zatiskite oči, češ ni hudo.....ampak dragi moji spomnite se platine čez eno leto
ivo55
19. 12. 2008 18.45
Državi ni potrebno dajati nekih subvencij, jasno ji je treba reči da zmanjša porabo, pa bo za realni sektor in potrošnjo ostalo več. Investicije v zidove razno raznih hramov v občo korist se ne vračajo nikoli.
fantodfare
19. 12. 2008 18.10
he,he. b77. A si mislu tisitih 15 procentov tajkunov, odvetnikov, itd, he,he-
fantodfare
19. 12. 2008 18.09
he,he. Pravijo novinarji!he, he. Janževc je še spomladi trdil, da je ni in je ne bo!he,he
SPICELJ
19. 12. 2008 18.03
škoda da nimamo ministrstva za hitro in odločno ukrepanje,ker ministra že imamo....J