Medtem ko v Sloveniji čakamo na izhod iz krize, je imelo med 2000 največjimi svetovnimi podjetji kar 538 podjetji v lanskem letu več kot milijardo dolarjev dobička.
Da ne bo pomote. Ne govorimo o prometu, ampak o dobičku. Torej denarju, ki na koncu ostane lastnikom. Na prvih šestih mestih so naftna podjetja, med katerimi ja suvereno na prvem mestu ExxonMobile s kar 45,22 miljarde dolarjev dobička. Z več kot dvajsetimi milijardami dobička mu sledijo še ruski Gazprom, Shell, Chevron, British Petroleum (BP) in PetroChina. Skupaj so največja naftna podjetja kljub velikemu padcu cen nafte ustvarila 163,31 milijarde dolarjev dobička. S seznama najboljših so se po pričakovanjih umaknile banke.
Pri Forbsu so ocenjevali tudi vrednost premoženja, tržno vrednost in ustvarjen promet. Skupaj z ocenjenim dobičkom je prvo mesto med največjimi podjetji zavzel General Electric, katerega dejavnost so pri Forbsu poimenovali kar konglomerat, saj se je iz podjetja, ki ga je začel izumitelj žarnice Thomas Edison, razvilo podjetje, ki se ukvarja s financami, medicino, televizijo, lokomotivami, letali in še čim.
Skupen dobiček največjih je sicer padel za 31 odstotkov, kljub temu pa so ustvarila 1,6 bilijona dolarjev dobička.
Za lestvico je značilno tudi to, da večina podjetij še vedno prihaja iz Amerike, vendar pa se njihovo število drastično niža. Vse več je kitajskih (91), korejskih (61) in indijskih (47) podjetii, med največje pa se je letos uvrstilo tudi podjetje iz Kazahstana. Slovenci na seznamu nimamo svojega predstavnika, lahko pa tudi vi postanete delničar katerega koli izmed najuspešnejših podjetij.
Vas zanima, kako? Več na cekin.si
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.