Gospodarstvo

Kriza izničila gospodarski in socialni napredek

Ljubljana, 03. 05. 2010 14.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Gospodarska kriza je osvetlila šibkosti našega gospodarstva. Po podatkih Umarja je skoraj v celoti izničila napredek na področju gospodarskega in socialnega razvoja.

Kriza
Kriza FOTO: Reuters

Na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) so uresničevanje Strategije razvoja Slovenije (SRS) spremljali s Poročilom o razvoju 2010. Ugotavljajo, da se je v preteklih konjunkturno ugodnih letih napredek na področju gospodarskega in socialnega razvoja kazal v visoki gospodarski rasti in povečanjem zaposlenosti. Na Umarju pravijo, da so bile v teh letih zamujene priložnosti za korenitejše spremembe, usmerjene v tehnološki preboj in vzdržen razvoj Slovenije.

Zaradi strukturnih slabosti slovenskega gospodarstva, ki so s krizo postale še vidnejše, je po mnenju Umarja hitra povrnitev na pot gospodarskega okrevanja velik izziv, še posebej, ker sta se srednjeročno poslabšala tudi stanje javnih financ in dostopnost do virov financiranja.

V poročilu ugotavljajo, da se je v letu 2009 raven bruto domačega proizvoda na prebivalca po kupni moči znižala na raven iz leta 2007. Višji padec gospodarske aktivnosti kot v povprečju v EU je bil, ob veliki odprtosti slovenskega gospodarstva, predvsem posledica razlik v gradbenem ciklu med Slovenijo in EU ter strukturnih slabosti, ki zmanjšujejo slovensko konkurenčno sposobnost. Na Umarju razlagajo, da ima Slovenija v izvozu blaga relativno visok delež nizko in srednje tehnološko zahtevnih proizvodov, ki je bil tako s padcem tujega povpraševanja relativno bolj prizadet.

Nezadostna konkurenčna sposobnost gospodarstva je po razlagi Umarja tudi posledica prepočasne krepitve dejavnikov učinkovite uporabe znanja v gospodarskem razvoju, kjer se ohranjajo slabosti predvsem glede nizke učinkovitosti terciarnega izobraževanja ter nezadostnega obsega in učinkovitosti vlaganj v raziskave in razvoj.

Kriza
Kriza FOTO: Reuters

Pri doseganju izboljšane kakovosti življenja in blaginje prebivalstva je obdobje krize pomenilo večinoma stagnacijo ali poslabšanje stanja. Rast plač je bila v letu 2009 nižja kot v preteklih letih, z rastjo brezposelnosti pa se je močno povečalo število prejemnikov različnih socialnih transferjev. Za intervencijske ukrepe vlade (subvencije za ohranjanje delovnih mest, povečan obseg programov aktivne politike zaposlovanja, poseben dodatek za socialno ogrožene) na Umarju pravijo, da so preprečevali še večje poslabšanje razmer.

Sistemskih sprememb na področju socialne zaščite tudi v letu 2009 ni bilo, razmere pa so dodatno pokazale, da sistemi pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja ter dolgotrajne oskrbe nujno potrebujejo posodobitve, če želimo zagotoviti njihovo učinkovito funkcioniranje in javnofinančno vzdržnost.

Pri uresničevanju sonaravnega cilja strategije razvoja ostaja največja naloga zmanjševanje pritiskov na okolje, čeprav se je obremenjevanje okolja v letu 2009 zaradi nižje gospodarske aktivnosti nekoliko znižalo. Vendar so se vse do leta 2008 pritiski na okolje, zlasti iz prometa, stopnjevali, kar je vplivalo tudi na visoke rasti emisij toplogrednih plinov. Tako tudi zmanjševanje pritiskov na okolje zahteva aktivno ukrepanje, poleg tega nas k temu zavezujejo tudi obveznosti v okviru EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pandemia
04. 05. 2010 11.39
lahko bi naši politiki in gospodarstveniki po svetu dpredavali na raznih seminarjih o uspehih in tako bajno služili, kot npr. Clinton in podobni- pa ta denar namenili Sloveniji. baje so super junaki! rešili so slo gospodarstvo v pičlih 6 mesecih in zdaj gremo samo gor. Hvala premier, ker nas voziš tam kjer piha in ne tam kamor smo namenjeni. Slovenija bi lahko spadala med super brande na svetu, samo če bi vedeli kam hočemo-očitno ni tako. Bomo pa počasi pamet dajali tujcem in tako se rešili še zadnjega problema in to je pameti. Potem pa bomo ostali sami podpovprečneži v Slo in nam bo tako ali tako vseeno. Je rekel kmet: Manj ko vem boljše stojim.
krivulja
04. 05. 2010 10.49
Pahor nič ne vodi,ker nima vizije razvoja Slovenije.Njega vodijo dogodki tako kot vse dosedanje vlade. Slovenija nujno rabi tehnološko visoko dodelan idelek,ki ga bo mogoče tržit po celem svetu.Samo en tak izdelek široke uporabe. One zaspance na Inštitutu JS naj malo zbudijo!!!
Li Ona
04. 05. 2010 07.41
@MihaK77 - napredek je relativen, je zgolj napisano poročilo ene vlade, pol se pa zgodi kot se je zgodilo z Grčijo. Pahor krmari v tej situaciji pač kot ve in zna, tako kot počnejo drugi premieri. @maq66 - mal opazuj in spremljaj kaj se dogaja v slovenskem gospodarskem prostoru - Pahor pomirja ljudstvo s takšnim govorom - lahko se zgodi Grčija. Treba bo vzdržat še kakšno leto, da se obrne na bolje.
MihaK77
04. 05. 2010 06.40
Ne samo kriza, tudi vlada s Pahorjem na čelu.. V drugih, naprednih, državah imajo že lep čas napredek, pri nas pa še vedno samo padamo.
maq66
03. 05. 2010 22.30
Pa kaj zdaj tvezi ta UMAR? Pahor je na dan praznika imel govor in zatrdil, da je kriza rešena in da bomo iz nje prišli še močnejši in bla,bla,bla,...
Nauders
03. 05. 2010 21.12
svetovni napredek je itak 100let nazaj ker se preveč vlaga v vojsko
titovka
03. 05. 2010 18.16
to pa ni res, če bi naši menedžeri bili pošteni nam kriza ne bi prišla do živega.preveč se je kradlo pri nas.kraje so nas pripeljale do krize, a konec koncev sta nam JANŠA IN BAJUK tvezila, da pri nas ne bo krize!!!!!!!če me moj instinkt ne vara je pri nas isto, kot v grčiji, samo razlika je v tem, da so oni živeli na veliki nogi a mi tolkli bedo in revščino.
eugenieb
03. 05. 2010 18.03
Tiha politika EU pred vsem njenih severnih in bogatejših članic je tehnološko razvijanje severa, mediteranske države pa naj se preživljajo s storitvenimi dejavnostmi in kmetijstvom, vzgojo zgodnje zelenjave ipdb. O tem se pri nas ne razpravlja. Slovenija nima na dolgi rok nobene možnosti razvoja več. praktično pogledano so tudi že Pipistrelu ponudili selitev lastnega tehnološkega razvoja in proizvodnje ul letal v tujino. Pri nas ne ponudimo zanj boljših pogojev!!! Ampak žal nas tudi pipistrel ne more rešiti več. Nujno bi bilo vlaganje v nove tehnologije in znanja, slovenija pa nima niti jasno začrtane strategije razvoja. Industrije in novih tehnološko dovršenih izdelkov praktično nimamo več, že lep čas kot gobe po dežju vznikajo le super super mega marketi in to je tudi vse. Poleg še kakšnega športnega stadiona. Od tega se na dolgi rok ne da preživeti. Očitno vlada pričakuje od državljanov, ki bodo v bodoče izgubili službe, da se izselijo... na Kitajsko naprimer. Ali pa na luno. Pa še tam nas nihče nebi hotel razen redkih izbrancev, ker premalo znamo in smo premalo prizadevni. Efektivna storilnost je v SI razen v redkih delovno intenzivnih panogah pod povprečjem in s tem segam po vseh tudi managementu v praktično vseh paogah. Prihodnost ne bo rožnata in zagotovo ne v Slovenskem jeziku.
alterego
03. 05. 2010 17.42
kar ga ni izničila kriza, ga bosta Pahor in Svetlik!
spidi33
03. 05. 2010 15.50
Zakaj moram pa Grčiji posojat, če se sam nimam, naj dajo, Bavčar, Šrot, Kordež in ostali "reveži" malo več, da nam "bogatašem" ne bo treba.... Še bolš bi pa blo če jim kar dame naše tajkune in vlado, da jih pripeleta iz krize, ker mi smo tako ali tako baje padli mimo krize......