Gospodarstvo

Kriterij najnižje cene 'programiran nateg'

Ljubljana, 26. 01. 2011 13.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Velika gradbena podjetja, ki so se znašla v stečaju oziroma prisilni poravnavi, so zapustila veliko breme obveznosti podizvajalcem in dobaviteljem. Zaradi minimalnega poplačila več stotim grozi stečaj, zaposlenim pa izguba zaposlitve.

"Pomagajte nam, sicer nas bo propadlo več sto," je danes na novinarski konferenci v Ljubljani pozval predsednik Združenja izvajalcev zaključnih del v gradbeništvu pri Podjetniško trgovski zbornici Mirko Požar. Velika gradbena podjetja, ki so se znašla v finančnih težavah, podizvajalcem in dobaviteljem zapuščajo od 400 do 500 milijonov obveznosti, je povedal.

"Gradbeniki smo dobesedno pred sesutjem," je opozoril tudi predsednik Zbornice gradbeništva pri GZS Branko Selak in ugotovil, da se govori le o težavah velikih gradbenih podjetij, premalo pa o podizvajalcih. Ko se bo sesul vrh, bo potegnil za seboj bistveno več, kot si v tem trenutku predstavljamo, je napovedal.

Protest podizvajalcev pred dvorano Stožice
Protest podizvajalcev pred dvorano Stožice FOTO: Aljoša Kravanja

Kar se trenutno dogaja v gradbeništvu in z njim povezanih panogah, je po besedah generalnega direktorja GZS Sama Hribarja Miliča najbolj evidenten dokaz največjih težav slovenskega gospodarstva v tem trenutku. "Na GZS ne dvomimo, da bo slovensko gospodarstvo v letošnjem letu prišlo do dna," je ocenil Hribar Milič in posvaril, da so podjetja z velikimi terjatvami do svojih dolžnikov nemočna, dolžniki nimajo sredstev za izpolnitev obveznosti, naročil primanjkuje, zmogljivosti so bistveno večje od trenutnega povpraševanja. A vlada predlogom gospodarstva ni prisluhnila.

Požar je med konkretnimi predlogi vladi naštel triletno ukinitev obdavčitve dobička podizvajalcev in dobaviteljev tistih velikih gradbenih podjetij, ki so v stečaju oziroma prisilni poravnavi, delno ukinitev obdavčitve plač zaposlenih ter pomoč pri subvencioniranju obrestnih mer in zavarovanjih. "Če država ne bo nič konkretnega naredila, bomo čez pol leta preštevali število propadlih podizvajalcev," je opozoril.

Največji problem v tem trenutku je, da ni poslov, je ugotovil Selak. Zagnati je treba domačo potrošnjo, treba je iti v infrastrukturne projekte, je pozval. Gradbena podjetja se zavedajo, da bodo morala zmanjšati število zaposlenih, a del gradbeništva je treba preusmeriti tudi na tuje trge, pri čemer Selak pričakuje podporo države.

Delavci
Delavci FOTO: POP TV

Če ne bo investicij, bo prihodnost gradbeništva res črna, se je strinjal sekretar sindikata delavcev gradbenih dejavnosti Slovenije Oskar Komac. Število zaposlenih v slovenskem gradbeništvu v zadnjem času upada. Trenutno ima približno 70.000 zaposlenih, s to panogo pa je povezanih še 11 drugih dejavnosti.

Kriterij najnižje cene pri oddaji javnih naročil se zdi sogovornikom neustrezen. Država naj iz zakona o javnih naročilih izključi kriterij najnižje cene, je pozval Selak in dodal: "Najnižja cena pomeni tudi najnižjo kakovost." Požar pa je kriterij najnižje cene označil za "programiran nateg". Če material stane deset enot, ti pa projekt prodaš za sedem enot, pomeni, da tega materiala ne boš plačal, je pojasnil.

Nasprotujejo tudi prisilni poravnavi. "Prisilna poravnava je za nas majhne legalna kraja," je dejal predsednik Sekcije gradbincev pri OZS Franc Bukovec. Kot je pojasnil, nimajo možnosti odločati o ničemer, saj jih nihče ničesar ne vpraša, zaradi česar so postavljeni pred izvršena dejstva, ki pogosto pomenijo tudi zaprtje obrti.

Zloma slovenske gradbene operative ne more nihče več preprečiti, pa je bil prepričan Samo Medved iz Združenja za svetovalni inženiring pri GZS. Poleg tega, da bo propadlo veliko število podjetij in se bo povečalo število brezposelnih, bo slovensko gradbeništvo ostalo tudi brez referenc, da si najde delo na tujih trgih, je dejal. Prišlo bo tudi do padca sposobnosti slovenskega gradbeništva za izvedbo velikih projektov na domačem trgu, ko bo do njih prišlo.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User640983
28. 01. 2011 08.59
Še lopate so gradbinci vzeli na kredit. Kako pa gradijo, saj pri vsakem malo večjem viharju na eni šoli ali vrtcu streho odnese.
User425867
27. 01. 2011 17.26
Gradbenikom ni bilo tezko postavljat nemogoce cene ko je bil gradbeni boom. Se vedno zgleda da imajo nerealna pricakovanja. Mi ni tezko gledat kako propadajo. Ne morejo pricakovati da se bo vse vrnilo na stanje iz prej nekaj let. Naj delajo za realen profit pa bo posel. Ne morejo prodat svoje delo za tri in vec kratnik stroskov kakor so se navadili.
User640983
27. 01. 2011 15.16
orangensaft Ja skoči v Francijo,pa si kupi psr psrcel s hiškami, boš faajn vložil. Potem pa francozom prodaš in fajn zaslužiš.
orangensaft
27. 01. 2011 06.54
@ kojku nekaj takega ja... pa ko se tako radi primerjajo naši z drugimi državami... okolica Valencije hiša z nekaj zemljišča do 200000e, Francija zahodni del države, precej velike parcele s hiško od 50000, center Berlina 70m^2 stanovanja nekaj čez 200000, Ciper hiša cca 150000 itd itn pri as pa v centru MB katastrofalno slaba novogradnja 50m^2 tudi 150000e, ljubljana tudi 200000 in več,... Komu na čast?
User37039
27. 01. 2011 06.49
Itak daš lahko najnižjo ceno. Kar sam narediš vkalkuliraš vse stroške, kar ti pa podizvajalci delajo nekaj na pavšal izračunaš. Ves denar ti itak ostane, ker jih nikoli na plačaš.
User667718
27. 01. 2011 04.23
Obrtniki dost je blo.....gradim hiso in vsak hoce imet nore cene, ampak sem preko svojega podjetja najel gradbene delavce in me je prislo 3 do 4x ceneje kot pa obrtnik..pri brezposelnosti 15% se nimajo kaj pogajat o ceni...lahko so le sreci da dobijo delo.
User464946
27. 01. 2011 02.09
kojku, Dobil si negativne glasove. Valjda ti je jasno od koga.. Povedal si preveč resnic naenkrat. Glede Švedske: na severu ti je parcela in bajta 40K EUR. Zussamen!!!
Nauders
26. 01. 2011 21.43
dela v gradbeništvi nikoli ne bo zmanjkalo samo poglejte, koliko stanovanjskih hiš nima fasade ampak problem je, ker ni denarja oziroma država se ne odziva
Dušan Vre?ek
26. 01. 2011 21.20
Le vkup le vkup uboga gmajna.........
Dušan Vre?ek
26. 01. 2011 21.19
Vsi "veliki gradbinci" s petimi in desetimi zaposlenimi, so se in se še vozijo v MB in BMW, ter ogromnih jeepih. Popolnoma so izgubili občutek za tisoč evrov. Zato je najbolje da propade vse, kar je zapufano, ker teh cen tako nihče več ne prenese. Pa gremo spet na začetek. Kramp, lopata in šajtrga, da bomo znali uvesti zopet neke normalne odnose in vrednosti. Izvirni greh naše osamosvojitve je po mojem mnenju v ceni zemlje, ki je popolnoma nerealna. Kaj smo storili v zadnjih dvajsetih letih, da se je dvignila za deset do petnajskrat. Na ta način se je prihajalo do denarja brez dela. In ga niti nismo znali ali hoteli obdavčiti. Kdor je imel tisoč m2 za prodat in je zato dobil 150 do 300 tisoč evrov, ta ne bo več delal. Zakaj pa bi. Važno da je zavarovan, in da mu tečejo leta. Plača mu je malo za priboljšek in se mu sladko j..... Kdor tega nima lahko dela štirideset let, pa bo redek lahko kupil 1000 m2 zemlje. Popolnoma narobe svet. To so med prvimi spoznali Švedi. Tam je menda cena zemlje 10 EVR. Od tega plačaš 2% davka, vse ostalo pa je od države, saj mora tam zgraditi vso infrastrukturo. In tam nihče ne hiti z razprodajo kmetijske zemlje niti gradbenih parcel saj točno ve, da se to ne izplača. Kje smo mi? Dvesto let za .....
User433092
26. 01. 2011 20.12
In kaj naredi država? Viša trošarine in zapira nedolžen narod ki je obubožal zaradi nekih vladnih žlahtnikov.
Danny Veliki
26. 01. 2011 18.48
Vs..e to se dogaja z namenom in blagoslovom nekoga ki ...................................................
User446261
26. 01. 2011 18.12
naš zakon o javnih naročilih je recept za goljufanje države
kratko in jasno
26. 01. 2011 17.11
kolani, po tej logiki je tako ... primer : če podjetje zaposluje 100 delavcev in med temi stotimi imaš enega ki ga pije to pol pomeni da to podjetje zaposluje same pijance ??? dogovarjali so se veliki Zidar in CO , veliki niso poplačali malih ...mali nimajo zgrajenih nepremičnin za trg , tako tudi nimajo vpliva na cene ! kapiš ???
iggy5
26. 01. 2011 17.09
problem je v tem da velika podjetja prevzemajo kpl delo in dajo dampig ponudbo za komplet,potem zadeve razkosajo in ugotovijo da je za podizvajalce premalo denarja in jih stiskajo do koncan,na koncu pa prisilka HALO? Bravo zakonodaja
kratko in jasno
26. 01. 2011 17.02
hondica26.01.2011, 16:025 Pa saj država lahko hitro vidi, kolikšen denarni tok je šel za državne projekte do izvajalcev, koliko je ostalo njim in kolikšen je dolg potem do podizvajalcev in nam poda vsaj ta podatek. So morda preleni, da bi izbrskali ta podatek, ali je kje drugje vzrok? TEGA NE SMEJO NAREDITI , KER SO Z GLAVNIMI IZVAJALCI ( SCT, VEGRAD, GRADIS, CPM ) TA DENAR PORAZDELI MED SEBOJ !!! ENOSTAVNO KO SRBSKI PASULJ ;-)
Kolani
26. 01. 2011 16.57
kratko in jasno, ima veze. Ker so vsi gradbinci med seboj povezani in so se medsebojno dogovarjali kaj bo kdo. TI je pa ja Zidar povedal, da so se v gostilni po gradbeniško zmenili.
Kolani
26. 01. 2011 16.56
ANDI2, ti si to lahko naredil, ker se greš zdravo poslovanje. Gradbeniki pa četudi prodajo vsa stanovnaj po trenutnih cenah, še vedno ne bodo mogli pokriti pufa, ki ga imajo.
kratko in jasno
26. 01. 2011 16.55
nekaterim treba narisati , ker očitno napisanega ne razumejo !!! če si podizvajalec to praviloma POMENI, da nisi gradil lastnih stanovanj , pač pa si delal za velike gradbince torej nimaš vpliva na cene stanovanj !!!! če je neka firma izvajala dela na katerikoli Avtocesti in za delo ni dobila plačila KAJ MA TO VEZE Z STANOVANJI ?? Ma eni skoz mešate jabke in hruške ...!!!
ANDI2
26. 01. 2011 16.25
Ukvarjam se s prodajo rabljenih vozil, pa mi leta 2008 ni preostalo drugega, kot da spustim cene za 30 % in je firma obstala ! Ste gradbeniki morda razmišljal, da so cene stanovanj še vedno za najmanj 30% prenapihnjene ? In zdaj naj bi mi davkoplačevalci reševali vas ( vlada z nakupom stanovanj ), posredno pa banke ?!