Preiskovalci sumijo, da so trgovci med drugim na borze pošiljali naročila za velike količine kriptovalut, nato pa jih v zadnjem hipu preklicali. S tem so ustvarjali vtis, da je trg zelo živahen in k nakupom vzpodbujali tudi druge trgovce.
Preiskovalci tudi opozarjajo, da so virtualne valute izjemno dovzetne za manipulacije - predvsem zaradi odsotnosti regulacije.
Cena bitcoina medtem še naprej ne razveseljuje njegovih navdušencev. Potem ko je odjeknila novica o preiskavi, je ta kriptovaluta izgubila še 3 odstotke vrednosti in se včeraj ustavila pri 7.409 dolarjih. Kot je znano, so se cene bitcoina v zadnjih mesecih na višku kriptomanije dvignile na 20.000 dolarjev, po največji kripto evforiji, ki se je dogajala okoli novega leta, pa so začele padati - tudi po zaslugi napovedi nekaterih držav, med njimi Kitajske, da bodo kripto valute prepovedali.
Očitki, da je večina dogajanja na trgu kriptovalut dosežena z umetnim napihovanjem, sicer niso novi. Meteorski vzpon bitcoina z okoli 900 na 20.000 dolarjev v le nekaj mesecih, je med ljudmi povzročil pravo norijo, ljudje so na delovnih mestih celo dajali odpovedi in se lotili trgovanja s kripto valutami. A številni so prepričani, da je šlo in gre še vedno za predvsem premikanje fiktivnega bogastva.
Journal of Monetary Economics je v začetku leta objavil, da je bila že rast bitcoina s 150 na nekaj tisoč dolarjev, ki se je zgodila leta 2013 in bitcoin postavila na finančni zemljevid, najbrž dosežena umetno. Pri tem naj bi manipulatorjem pomagala bota, ki sta na zdaj že propadli borzi Mt. Gox (zrušil jo je hekerski napad), "trgovala" s kriptovalutami, a le navidezno, saj v resnici bitcoinov sploh nista imela.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.