Gospodarstvo

Krepitev EFSF podprli tudi Avstrijci, zapleta se na Slovaškem

Dunaj/Bratislava, 30. 09. 2011 16.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Avstrijski poslanci so potrdili krepitev začasnega mehanizma za stabilnost evra. Na Slovaškem medtem še vedno ni jasno, kdaj bo odločeno o tem vprašanju, zaplesti se utegne zaradi evroskeptične koalicijske stranke.

Avstrijski poslanci so na današnjem plenarnem zasedanju potrdili krepitev mehanizma ESFS.
Avstrijski poslanci so na današnjem plenarnem zasedanju potrdili krepitev mehanizma ESFS. FOTO: Reuters

Začasni mehanizem za stabilnost evra (EFSF) bo imel po novem 779,8 milijarde evrov kapitala in za 440 milijard evrov efektivne zmožnosti posojil. Avstrija bo – če bodo spremembe podprle vse članice območja z evrom – vanj prispevala 21,6 milijarde evrov, potem ko je po prvem načrtu njen delež znašal skoraj dvakrat manj. Za krepitev ESFS jih je glasovalo 117, proti pa 53 poslancev.

Avstrija je sicer danes postala 14. država članica evroobmočja, ki je potrdila krepitev mehanizma. To so doslej storile Belgija, Ciper, Estonija, Francija, Grčija, Irska, Italija, Luksemburg, Portugalska, Španija in Finska in Nemčija, v torek pa tudi Slovenija.

Danes krepitev ESFS podprl tudi zgornji dom nemškega parlamenta

Nemški predstavniki spodnjega doma so predlogu, da Nemčija v EFSF prispeva 211 in ne "le" 123 milijard evrov, zeleno luč prižgali že v četrtek, danes pa so to storili še predstavniki zgornjega doma.

O krepitvi EFSF morajo glasovati le še na Malti, Nizozemskem in Slovaškem. Zapletlo bi se lahko v slednji, saj tam predlog še nima prave poslanske podpore, prav tako še vedno ni znano, kdaj bo tamkajšnji parlament o tem sploh odločal.

Slovaška premierka Iveta Radičova
Slovaška premierka Iveta Radičova FOTO: Reuters

Premierka krepitev mehanizma podpira, koalicijska partnerica prepričana, da gre za metanje denarja skozi okno

Potem ko je Evropska komisija danes slovaške stranke pozvala, naj se poenotijo in podprejo krepitev mehanizma, ter jih opomnila, da je imela Slovaška od evra do zdaj velike koristi, je tiskovni predstavnik tamkajšnje vlade Rado Bato sporočil, da bodo koalicijski voditelji na to temo razpravljali na torkovem srečanju.

"Premierka Iveta Radičova pričakuje, da bodo na sestanku določili tudi datum glasovanja," je dejal Bato. Radičova je sicer ta teden že pozvala, da morajo poslanci o usodi krepitve mehanizma odločiti pred vrhom EU oz. pred 17. oktobrom, v parlamentu pa so obravnavo tega vprašanja v sredo napovedali za 25. oktober, torej za čas po vrhu.

Predsednica slovaške vlade je sicer krepitvi EFSF naklonjena, vendar pa potrditve ne more izpeljati brez koalicijske evroskeptične stranke Svoboda in solidarnost, ki je proti tovrstnim rešitvam, saj je prepričana, da je to metanje denarja skozi okno, ker da bo Grčija gotovo bankrotirala.

Slovaška premierka je danes dejala, da še zmerom nima podpore koalicijske stranke Svoboda in enakost za povečanje vsote denarja v mehanizmu EFSF . Konec tedna bo v pogovorih z voditeljem koalicijske stranke poskušala doseči dogovor o podpori krepitvi EFSF, zagotovila pa je tudi, da je osebno zavezana temu, da njena država ne bi stala na poti reševanju Grčije in evra.

Radičova je pozneje ob robu srečanja vzhodnega partnerstva v Varšavi napovedala, da bo slovaški parlament o spremembah mehanizma glasoval med 11. in 14. oktobrom. "Z gotovostjo lahko rečem, da bo to vprašanje na dnevnem redu ... pred začetkom vrha EU v Bruslju," je poudarila.

Premierka je sicer ta teden v domovini že pozvala, da morajo poslanci o usodi krepitve mehanizma odločiti pred vrhom EU oz. pred 17. oktobrom, v parlamentu pa so obravnavo tega vprašanja v sredo napovedali za 25. oktober, torej za čas po vrhu.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bozenka Danisova
02. 10. 2011 20.45
Slovaska politika ve zelo dobro kam gre ta denar...v nemske in francoske banke....norcevali ste se iz Slovaske ko so vstopili v EU ali sedaj so pokazali koliko zdravo razmisljajo. Treba pokazati le zobe ne bit suzenj EU-a in njenih mocnikov
crnkamn
02. 10. 2011 10.54
Začasni mehanizem za stabilnost evra (EFSF) bo imel po novem 779,8 milijarde evrov kapitala in za 440 milijard evrov efektivne zmožnosti posojil. Avstrija je sicer danes postala 14. država članica evroobmočja, ki je potrdila krepitev mehanizma. To so doslej storile Belgija, Ciper, Estonija, Francija, Grčija, Irska, Italija, Luksemburg, Portugalska, Španija in Finska in Nemčija, v torek pa tudi Slovenija. Je pa zanimiv da so Grcija, Irska, Portugalska, Italija in Spanija pri takem minusu kot ga imajo, potem sposobni dajati denar in posojila se za zacasni mehanizem evra!
lepota in zdravje
01. 10. 2011 07.08
A vam povem kako so bili kaznovani Slovaki prvič ko niso dali za Grke,tako,da so še nas prehiteli v vsem
krtaca15
30. 09. 2011 22.16
slovaki ne podprite tega mehanizma!!!!
upornik_007
30. 09. 2011 22.03
slovaki ne podprite tega mehanizma!!!!
Odpri.oci
30. 09. 2011 20.37
Grčija je "zapufana" preko 250 miliard.... . Teh 8 miliard predstavlja ravno OBRESTI, ki bodo romale direktno na BANČNE RAČUNE !!!!!
Odpri.oci
30. 09. 2011 20.35
Slovaki.... ZADNJE in EDINO UPANJE za Evropo !!!!!! . Ne dajte se !!!!!!!