"Na Vas se obračamo v trenutku skrajnega obupa in strahu, saj nas je izigran bančni sistem pahnil v neizhoden položaj." Tako se začne pismo, ki sta ga predsedniku vlade Miru Cerarju in predsedniku države Borutu Pahorju poslala Andrej in Ines Ostruh v imenu svoje mlade družine. Sta dva od deset tisoč kreditojemalcev v Sloveniji, ki imajo kredit v švicarskih frankih in ki se jim je v enem samem trenutku, ko se je spremenila vrednost franka, finančna situacija zelo spremenila.
Kredit sta vzela leta 2007, da bi lahko dokončala gradnjo hiše na domačem zemljišču. "Preden sva se dokončno odločila za najem kredita, nama je kreditodajalec zagotovil, da se nimava česa bati, tudi v primeru morebitnega valutnega nihanja, saj naju bodo v tem primeru predhodno obvestili ter nam pri tem omogočili enostavno pretvorbo nadaljnjega odplačevanja kredita v evrih." A ko sta leta 2009, ko se je "začela situacija drastično spreminjati v najino škodo", na banki zaprosila za strokovni nasvet, so jima pomirljivo zatrjevali, da je to le trenutna situacija in da nikakor ni čas, ko bi bilo smotrno kredit zamenjati v evre. Tako pišeta v pismu predsedniku vlade in države.
Zgodbe kreditojemalcev v švicarskih frankih, ki so se te dni znašli v hudih težavah, so različne. Za Epilog je svojo povedala Lidija Zupanič.
V Epilogu so spregovorili o tem, ali so banke res zavajale kreditojemalce, ali so ljudje prelahkomiselno najemali kredite v frankih in vedeli za tveganje, so hazardirali, ali so banke res snedle besedo ... Kaj se je zgodilo, vzroki in posledice. Kje ste zdaj in kje na dolgi rok, če imate kredit v frankih, kje, če ga imate v evrih, in kje, če ga sploh ne morete dobiti.
KOMENTARJI (1511)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.