Gospodarstvo

Kranjska Planika v stečaj

Kranj, 22. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V kranjskem obutvenem podjetju Planika se je s sklepom kranjskega okrožnega sodišča začel stečajni postopek.

Sodišče je za stečajnega upravitelja postavilo Andreja Marinca, ki je pred kratkim uspešno vsebinsko zaključil stečaj radovljiške Almire. Marinc se je na krajšem sestanku že srečal s predstavniki hišnih sindikatov.

Predsednica sindikata Neodvisnost gorenjske regije Milena Koselj Šmit vsebine pogovorov še ni želela komentirati, saj naj bi bilo za to prezgodaj. Poudarila pa je, da so sindikalisti zelo zadovoljni z izbiro stečajnega upravitelja.

Marinc se je po njenih besedah v drugih stečajnih postopkih že izkazal in ga kot stečajnega upravitelja zelo cenijo, saj njegov način dela ni le takojšnja ustavitev proizvodnje in prodaja premoženja, pač pa poskuša najti tudi ustrezne rešitve za zaposlene.

Proizvodnja se nadaljuje

Čeprav je bil stečajni postopek oklican tudi že v uradnem listu in na oglasni deski sodišča, se proizvodnja v obeh Planikinih obratih v Kranju in Turnišču za zdaj nadaljuje. Več o sedanjih razmerah, poteku stečajnega postopka, možnostih za nadaljevanje proizvodnje in drugih aktualnih vprašanjih pa naj bi bilo znanega po tem, ko bo stečajni upravitelj opravil pogovore s ključnimi akterji.

Delavci čakajo na izplačilo oktobrskih plač

Zaposleni v Planiki po tem, ko je davčna uprava blokirala žiro račun družbe, še vedno čakajo na izplačilo plač za oktober in del regresa. Prav tako uprava delavcem dolguje tudi za več kot 500 milijonov tolarjev neplačanih prispevkov iz obračunanih plač. Sindikat Neodvisnost je nekdanjega predsednika uprave Milana Bajžlja zato tudi ovadil kranjskemu tožilstvu za sum storitve kaznivega dejanja po 205. členu kazenskega zakonika. Bajželj naj bi zavestno ravnal v nasprotju s predpisi o plačah, saj družba zaposlenim v obdobjih od oktobra do decembra 2003 in od aprila 2004 dalje ni plačala prispevkov za socialno varnost, čeprav jih je prikazala kot plačane. Kot je povedala Koselj Šmitova, se je Bajželj na ovadbo že odzval z grožnjami.

V naslednjih mesecih bodo upniki Planike, med katerimi prevladujejo banke, država, delavci in dobavitelji, prijavili svoje terjatve, ki naj bi jih bilo skupaj za več kot pet milijard tolarjev. Sodišče pa je za njihov preizkus že določilo narok 25. marca prihodnje leto. Medtem ko imajo ločitveni upniki svoje terjatve zavarovane s hipotekami in državnimi poroštvi, pa se o zmožnosti poplačila nezavarovanih upnikov, torej delavcev in dobaviteljev, pojavljajo številni dvomi. Celotno premoženje Planike, tako obrata kot tudi trgovska mreža, razen ene same trgovine, je namreč obremenjeno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10