Slovenski bančni sistem je lani po prvih ocenah Banke Slovenije ustvaril 606 milijonov evrov izgube pred davki, potem ko je ta v letu 2011 znašala 539 milijonov evrov, je danes povedal guverner Banke Slovenije Marko Kranjec. Glavni razlog za izgubo so spet visoko oblikovane neto slabitve in rezervacije.
Kranjec je v okviru italijanskega bančnega in gospodarskega foruma v Ljubljani tako izdal, da so banke lani ustvarile za 1,446 milijarde evrov neto slabitev in rezervacij, potem ko je ta številka v letu 2011 znašala 1,206 milijarde evrov. Gre tako že za tretje zaporedno leto izgub v bančnem sistemu, rezultati pa so bistveno slabši kot v povprečju med letoma 2005 in 2011. Banke so namreč v tem obdobju v povprečju ustvarile 142 milijonov evrov dobička, neto slabitve in rezervacije pa so znašale 459 milijonov evrov.
Kranjec je danes spet opozoril, da so prezadolžene tako banke kot realni sektor in da ni mogoče ločeno govoriti o enem in drugem. Oba sta namreč del iste zgodbe.
Če bi bil snovalec ekonomske politike, bi se guverner najbolj posvetil sanaciji podjetij, da bodo ta spet postala posojilno sposobna. Če v Sloveniji ne bi bilo tako globoke krize, predvsem zaradi notranjih razlogov, bi bile banke po njegovem mnenju v boljši kondiciji. Samo obnova virov financiranja za banke, ki so v krizi presahnili, ne bo dovolj, treba je tudi prestrukturiranje realnega sektorja, je dejal Kranjec in dodal, da je to naloga lastnikov in vlade.
V Banki Slovenije po Kranjčevih besedah ugotavljajo, da se dinamika poslabševanja posojilnega portfelja upočasnjuje in da se razmere počasi "kažejo v boljši luči". Skoraj prepričan je zato, da bo letošnji rezultat boljši kot lanski. A če se v naslednjih letih posojilni portfelj ne bo očistil, se bodo izgube nadaljevale in lastniki bodo spet pozvani k dokapitalizaciji bank, je napovedal.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.