Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec je dejal, da se bo letos s težavami najbolj soočal prav gradbeni sektor. Ker so gradbinci večinoma dobili dolgoročne kredite, banke ne morejo preprosto odstopiti od financiranja gradbenih projektov, temveč morajo skupaj z gradbinci najti primerne rešitve. Ob tem je dejal, da bodo gradbinci morali nepremičnine "slej kot prej" ponuditi po bolj dostopnih cenah, saj so te še vedno precenjene.
Če se razmere ne uredijo, bi to vplivalo tudi na BDP
Če se bo padanje aktivnosti v gradbeništvu nadaljevalo tako hitro, kot je bilo dosedaj, bi to po projekcijah Banke Slovenije lahko učinkovalo tudi na rast BDP. Namesto 1,3-odstotne gospodarske rasti, bi BDP zrasel le za 0,5 odstotka.
Trg se mora normalizirati in zmanjšati
Tudi glede nepremičninskega trga je dejal, da se bo ta moral normalizirati. Kot prvo, se bo gradbeni sektor moral zmanjšati. Po drugi strani pa v normalnih tržnih razmerah investitorji niso gradbena podjetja, temveč drugi.
Zaslužki gradbincev ne bodo mogli ostati isti
Po prestrukturiranju pa parametri v bilancah gradbenih podjetij ne bodo mogli ostati isti, kot so bili. In ta proces bo treba pospešiti kontrolirano, če ne bo podjetja doletel nekontrolirano, je bil oster Kranjec. V zadnjem obdobju smo takemu prestrukturiranju priča v Vegradu, je še pojasnil.
Sedanja kriza je tako pokazala vse dimenzije problema špekulativnega balona na nepremičninskem področju. In tako gradbeni sektor kot banke se bodo morali s tem soočiti in ta problem rešiti, je še zaključil Kranjec.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.