Premier Borut Pahor je glede petkove izjave hrvaške premierke Jadranke Kosor poudaril, da ima Slovenija tako kot druge članice EU pravico, da "skrbno gleda", ali Hrvaška pri posameznih pristopnih poglavjih "izpolnjuje norme za vstop", odprtost kapitalskega trga Hrvaške pa sodi v četrto poglavje.
Tukaj, kot je dodal, pa vidi "pomembne premike, zlasti z izjavo guvernerja (hrvaške centralne banke Željka) Rohatinskega". Kot ve, je namreč Rohatinski prvič napovedal, da bi Hrvaška lahko predala dokumentacijo baselski Banki za mednarodne poravnave (BIS), kar je bilo za Slovenijo vedno ključen pogoj, da se v skladu z nasledstvom reši vprašanje deviznih varčevalcev "in potem vstopa slovenskih finančnih inštitucij na hrvaški trg".
Rohatinski je namreč v četrtek napovedal, da bo hrvaška centralna banka hrvaški vladi predlagala nadaljevanje pogajanj o deviznih vlogah varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke (LB) pod okriljem BIS. Za to se v skladu z nasledstvenim sporazumom sicer že ves čas zavzema Slovenija, Hrvaška pa na to dolgo ni pristajala.
Pahor je danes še izrazil prepričanje, da bosta državi "strli tudi ta trd oreh" in dodal, da je že prej povedal, da gre za vprašanje, kjer imata obe državi še vedno formalno mnenje vsaka k sebi.
Spomnimo
Hrvaška premierka Kosorjeva je v petek za hrvaško televizijo HTV povedala, da je zanjo "relevantno samo tisto, o čemer se pogovarjata dve vladi". Glede izjave uradnega govorca slovenskega zunanjega ministrstva Milana Balažica, da Slovenija ne bo pristala na zaprtje poglavja o konkurenci v hrvaških pristopnih pogajanjih, dokler ne bo rešeno tudi vprašanje spora glede nekdanje Ljubljanske banke in njenih varčevalcev na Hrvaškem, je še dodala, da ima informacije, da se to, kar je napovedal Balažic, ne bo zgodilo, temveč to, kot sta se dogovorila s Pahorjem.
Napovedala je tudi pogovor z Rohatinskim, potem ko je v minulih dneh podal nekatera svoja stališča glede vprašanja LB. Med drugim je dejal, da Nova Ljubljanska banka ne bo dobila dovoljenja za vstop na hrvaški trg, dokler ne bo vrnila dolgov hrvaškim varčevalcem nekdanje LB.
Pahor je sicer danes poudaril, da je minulo nedeljo na referendumu o arbitražnem sporazumu "zmagal pogum in srce velike večine slovenskih ljudi". On pa je imel to čast in privilegij, da je kot predsednik vlade v njihovem imenu, "v imenu vseh tistih, ki so se udeležili referenduma, zlasti tistih, ki so glasovali za", doživel "pravo ploho čestitk" za pogum naroda, ki je nase prevzel breme te pomembne odločitve za mir v Evropi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.