Kaj naj naredimo? Je vlada že sprejela kakšne ukrepe? Kako naj naslednji mesec plačam zaposlene? To so vprašanja, ki so se pojavljala našim obrtnikom in podjetnikom, še preden je bila pri nas potrjena prva okužba. Branko Meh, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice, se na primer sprašuje, zakaj pri nas ni kot v Italiji, kjer država pomaga tako, da odpišejo davke in prispevke.
"Zaenkrat smo še odprti in dežuramo, če bo kdo vstopil v restavracijo in hotel, vsi ostali so ta teden že doma. Takšne krize v 45-letni tradiciji ne pomnimo, dejansko ne vemo, kako naprej," so povedali v hotelu Grahor. Turizem je pri nas nedvomno prva žrtev koronavirusa. Začelo se je na Goriškem, nadaljevalo pa na Obali, kjer je zdaj namesto hotelskih sob zasedena telefonska linija – potencialne goste namreč skrbi.
Prestolnica ni imuna. Po številnih rekordnih obiskih se v Ljubljani zdaj pripravljajo na 30-odstotni upad turistov marca in aprila, novih rezervacij pa ni. "Kar trenutno opažamo, je predvsem upad pri hotelirjih in zasebnikih, govorimo o namestitvah. Ne beležimo še upada poslovnih dogodkov," je povedala Petra Stušek, direktorica Turizma Ljubljana.
Na ravni države je slika malce hujša – odpovedujejo konferenčne kongresne dogodke. Trenutni podatki kažejo na zasedenost, ki za lansko zaostaja ponekod tudi nad 50 %. Obrtniki in podjetniki pa niso edini, ki pozivajo ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška k takojšnjim ukrepom – poziv so mu danes poslali tudi zaposleni, in sicer da sprejmejo ukrepe in interventni Zakon o subvencioniranju polnega delovnega časa, za čas čakanja na delo doma, da "ne bodo delodajalci odpuščali delavcev, ki nam jih že tako ali tako kronično primanjkuje zadnjih nekaj let", kot so zapisali.
Mineva že enajsti dan od srečanja z ministrom, ko je ta gospodarstvu obljubil pomoč, in četrti dan od poziva OECD vladam, da čim prej ukrepajo. "Vemo, da se bodo v naslednjih dveh tednih kazale pretrgane dobaviteljske verige, kar bo seveda povzročalo zastoje v proizvodnji. Nekatera podjetja jih že čutijo, nekatera jih še bodo, tako da to utegne za kar nekaj časa povzročiti nenormalno situacijo," je povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Sonja Šmuc.
V novomeškem Revozu so po ponedeljkovi zaustavitvi proizvodnje, ki je bila posledica neredne dobave sestavnih delov, spet začeli delati, a Meh opozarja, da se bodo pojavile tudi težave v logistiki, proizvodnji, živilski in drugih panogah. "Kako bomo tem ljudem obrazložili, da jim ne moremo več izplačevati plač, da ne bodo imeli za osnovno življenje? Zato je treba krizo jemati tedaj, ko imamo samo dva obolela, ne ko jih bomo imeli tisoč, deset tisoč, dvajset tisoč, kaj bomo tedaj? Danes je treba reševati te probleme," je še opozoril Meh. OECD je to namreč označil za največji izziv po globalni finančni krizi.
KOMENTARJI (605)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.