Po mnenju generalnega direktorja direktorata za energijo na gospodarskem ministrstvu Janeza Kopača je bolj realno, da bo plinovod Južni tok šel skozi Slovenijo do Italije, obstaja pa tudi možnost, da bo študija izvedljivosti pokazala drugo ugodnejšo pot. "Mi ocenjujemo, da je bolj verjetno, da bo šla trasa čez Slovenijo kot Avstrijo," je dejal.
Geoplin Plinovodi skupaj z ruskim energetskim gigantom Gazpromom v zadnjih mesecih intenzivno delajo na študiji izvedljivosti, ki naj bi bila po njegovih besedah končana v mesecu dni ali mesecu in pol. "Študija bo podlaga za odločanja, ali bo šel plinovod skozi Slovenijo," je dodal Kopač.
Dokončna trasa Južnega toka še ni znana
Plinovod bo potekal od Črnega morja prek Bolgarije do južne Italije, drugi krak pa bo načrtih šel prek Srbije do Madžarske. Od tu sta dve možnosti: ali z Madžarske do avstrijskega Baumgartna in nato do severne Italije ali pa z Madžarske prek Slovenije (vstopna točka nekje pri Lendavi in nato mimo Vodic, potem pa sta bili v igri dve izstopni točki – Rateče ali Nova Gorica) do severne Italije.
Dokončna trasa, po kateri bo potekal Južni tok, sicer še ni popolnoma znana. Gazprom je sporazume o sodelovanju pri projektu že podpisal z Bolgarijo, Srbijo, Madžarsko, Grčijo, Slovenijo, Hrvaško, Turčijo in Avstrijo, vendar naj bi pri projektu po novem sodelovala tudi Makedonija, Gazprom pa ne izključuje niti sodelovanja z Romunijo.
Plinovod bodo po novem sestavljale štiri cevi, ki gredo lahko skozi eno ali skozi drugo državo, lahko pa so razdeljene in gredo v različne države.
Plinovod naj bi zgradili do leta 2015
Projekt izgradnje plinovoda Južni tok po oceni podpredsednika Gazproma Aleksandra Medvedjeva sicer poteka dobro. "Napredujemo s polno hitrostjo," je zagotovil in napovedal, da bo prvi plin prek Južnega toka v Evropo stekel leta 2015.
Gazprom želi z izgradnjo plinovoda Južni tok, prek katerega naj bi na evropski trg letno steklo približno 63 milijard kubičnih metrov plina, diverzificirati možne poti dobave plina v Evropo in se izogniti neposlušnim tranzitnim državam, kot je Ukrajina. Z njo se je Rusija v minulih letih zapletla v več plinskih sporov, zaradi česar je bila motena dobava plina v Evropo.
"Tega si v prihodnosti ne moremo privoščiti," je opozoril Medvedjev in dodal, da želi Gazprom oblikovati varnejši in učinkovitejši sistem za dobavo plina v Evropo.
Nabucco za diverzifikacijo virov, Južni tok za diverzifikacijo poti
Načrtovanega plinovoda Nabucco, ki ga podpira tudi EU, se Medvedjev ne boji. Ta plinovod po njegovi oceni ne predstavlja konkurence Južnemu toku, za katerega ima Rusija vse predpogoje, da ga uspešno izvede. Ima plin, trg, potrebno tehnično znanje in dobre partnerje, je prepričan Medvedjev. Medtem ko Južni tok stremi k diverzifikaciji tranzitnih poti za dobavo ruskega plina na evropski trg, Nabucco stremi k diverzifikaciji virov, ki Evropi zagotavljajo plin, je dejal.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.