Odbor Evropskega parlamenta za industrijo, raziskave in energetiko (ITRE) je danes v Bruslju z večino sprejel osnutek poročila o gostovanju v javnih mobilnih omrežjih (roaming) znotraj držav EU, ki predvideva občutno znižanje cen ter večjo preglednost za klicatelje v tujini. Tako naj bi odhodni klic stal največ 40 centov na minuto, dohodni 15 centov, te cene pa bi veljale avtomatično ob prestopu meje, ko bi potrošnik tudi prejel brezplačno SMS sporočilo z obvestilom o ceni gostovanja v tujini.
Odbor je tako ne le podprl predloge Evropske komisije o občutnem znižanju cen roaminga (ta je predlagala znižanje cen za 70 odstotkov), ampak je glasoval za še večje znižanje cen klicev. Komisija je predlagala omejitev pri 44 oziroma 15 centih, člani odbora pa so izglasovali zgornjo mejo pri 40 in 15 centih. Svet EU se zavzema za omejitev 52 in 25 centov, je sporočila komisija. Odbor ITRE je izglasoval tudi ceno na debelo, ki si jo med seboj zaračunavajo operaterji, in naj bi znašala 23 centov. Tudi ta tarifa je nižja od predlagane s stani Bruslja in držav članic.
Evropska zaščitna tarifa
Odbor parlamenta je podprl komisijo tudi v predlogu o avtomatičnem preklopu na t. i. evropsko zaščitno tarifo. Ta tarifa, ki bi torej znašala največ 40 oziroma 15 centov na minuto, bi za potrošnika veljala avtomatično, razen če se ne bi sam s svojim operaterjem dogovoril za drugačen paket. To je t. i. opt-out sistem, ki velja avtomatično. Sistem opt-in, ki ni dobil podpore, pa bi pomenil, da mora potrošnik sam zaprositi operaterja za nižjo "zaščitno" tarifo.
Komisija omenjeno tarifo imenuje "zaščitna" zato, ker naj bi potrošnika obvarovala pred višjimi cenami. Vsak klicatelj bi vedel, da ne more plačati več, kot znaša zgornja meja. Kot je povedal poročevalec za roaming Paul Ruebig, omenjena tarifa velja izven paketov, ki jih ponujajo operaterji. V okviru paketov bi namreč lahko tarifa za odhodne in dohodne klice znašala več ali pa manj od predlagane zgornje meje.
Odprava pretiranih cen roaminga
Izid glasovanja je z navdušenjem sprejela evropska komisarka za informacijsko družbo in medije Viviane Reding. "Cenam roaminga 'glasno' bije zadnja ura," je dejala in dodala, da bo zahvaljujoč Evropskemu parlamentu kmalu odstranjena "še zadnja ovira na notranjem trgu, ki je še vidna na telefonskih računih potrošnikov". Po oceni Redingove se "najboljši del dogovora" nanaša na avtomatični preklop na evropsko zaščitno tarifo.
Ob tem pa je komisarka pozvala tako evropske parlamentarce kot tudi ministre sedemindvajseterice, da skupaj "enkrat za vselej" odpravijo pretirane cene roaminga. O poročilu bo namreč Evropski parlament dokončno glasoval na plenarnem zasedanju 9. in 10. maja, ministri EU zatelekomunikacije pa naj bi po optimističnih napovedih sprejeli dogovor na zasedanju v začetku junija. Prav vse institucije EU - komisija, parlament in Svet EU - si prizadevajo, da bi zakonodaja o roamingu stopila v veljavo že v poletnih mesecih, da bi lahko državljani EU že poleti koristili ugodnejše cene.
Nič novega za Slovenijo
Slovenska poslanka v Evropskem parlamentu Romana Jordan Cizelj (EPP/SDS) je izrazila zaskrbljenost nad morebitnimi posledicami zakonodaje na področju gostovanja v javnih mobilnih omrežjih (roaming) za Slovenijo. "Skrbi me specifičen položaj Slovenije. Slovenci namreč večino klicev v tujini opravijo izven držav Evropske unije", tako da njihove koristi od nižjih cen roaminga ne bodo primerljive z drugimi, je dejala.
Kot je pojasnila, Slovenci klice v tujini v večji meri opravijo na območju balkanskih držav, ki pa niso del EU, kjer bo veljala nova zakonodaja. Ob tem poslanka poudarja še, da večjih koristi ne bo niti za operaterje. "Slovenija je turistična država," pojasnjuje Jordan Cizljeva, tako da bo slovensko omrežje uporabljalo veliko tujcev, operaterji pa bodo pri zaračunavanju stroškov tujim operaterjem omejeni z zgornjo mejo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.