Srbska vlada razpravlja o protikriznih ukrepih. Sprejeti nameravajo osnutek revidiranega proračuna 2009 in tako prihraniti, saj Mednarodni denarni sklad (IMF) pogojuje posojilo s prihranitvijo milijarde evrov.

Srbski predsednik Boris Tadić meni, da je pravšnji čas za slovo ''bahavih in razsipnih'' vladnih uslužbencev. Srbski minister za gospodarstvo Mlađan Dinkić mu sledi z napovedjo vladnega predloga zakona o znižanju plač javnim uslužbencem. Vlada predvideva 10-odstotno znižanje plač, višjih od 420 evrov, 15-odstotno pa za uslužbence in funkcionarje, ki zaslužijo več kot 1000 evrov. Mesečna plača v javnem sektorju ne sme biti višja od šestih povprečnih plač, kršitelj pa bo kaznovan z globo od 3000 do 10.000 evrov in zaporom do enega leta.
Okoli 10 odstotkov naj bi jih tudi odpustili, kar pomeni, da lahko brez dela ostane približno 8000 javnih uslužbencev. Obenem naj bi vlada sprejela uredbo, na podlagi katere bi lahko država kot lastnica vstopila v zasebna podjetja, od katerih bi odkupila dolg. Politika poroča, da je lani propadlo več kot 2000 podjetij, račune jih ima blokirane okoli 60.000. Njihov skupen dolg naj bi znašal več kot 200 milijard evrov. Prav tako naj bi uvedli nov davek na mobilne telefone, prestižne avtomobile in plovila ter nafto.
Novi zakon s samo šestimi členi, ki naj bi ga po hitrem postopku sprejeli poslanci, bo predvidoma začel veljati 1. maja. Prizadel naj ne bi sodnikov, tožilcev in zaposlenih v pravosodnih organih, vojski, policiji, izobraževanju, zdravstvu, kulturi, sociali in vzgoji. Plače pa naj bi se znižale tudi poslancem, saj, kakor pravi minister Dinkić, ''kdor dela, greši''. Napovedal je celo ukinitev dnevnic parlamentarcem.
Medtem bo Srbija čakala na IMF-jevo potrditev finančne pomoči v višini 200 milijonov evrov.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.