V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin avgusta v povprečju znižale. V primerjavi z julijem so bile nižje za 0,6 odstotka, kar je prvo znižanje cen v mesečni primerjavi letos. Od začetka leta so se cene zvišale za 3,5 odstotka, na letni ravni pa za šest odstotkov, je objavil državni statistični urad.
Padec cen naftnih derivatov je k deflaciji prispeval kar 0,6-odstotne točke, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudarila namestnica generalne direktorice statističnega urada Genovefa Ružić. Zaradi tega padca so se najbolj znižale povprečne cene v skupini prevoz in stanovanja.
Avgusta so se najbolj znižale cene v skupinah prevoz (za 1,8 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 1,7 odstotka), stanovanje (za 1,3 odstotka) ter zdravje (za 0,8 odstotka). V skupini prevoz so se goriva in maziva v povprečju pocenila za 5,8 odstotka, medtem ko so se v skupini stanovanja tekoča goriva pocenila za 7,9 odstotka.
Po besedah Ružićeve, so bila avgusta pričakovana sezonska gibanja, zaradi česar so se znižale cene hrane, predvsem sadja (za sedem odstotkov) in zelenjave (za devet odstotkov). Predvsem zaradi novih akcijskih ponudb so se pocenili še kava, čaj in kakav (za 1,7 odstotka), meso (za 0,8 odstotka), mleko, mlečni izdelki in jajca (za 0,7 odstotka) ter kruh in drugi izdelki iz žit (za 0,5 odstotka).
Najbolj pa so se zvišale cene v skupinah rekreacija in kultura (v povprečju za 1,1 odstotka), alkoholne pijače in tobak (za 0,7 odstotka) in stanovanjska oprema ter gostinske in nastanitvene storitve (za 0,6 odstotka).
Avgustovska deflacija je močno vplivala na letno rast cen, saj se je ta znižala na šest odstotkov, medtem ko je še julija znašala 6,9 odstotka. Povprečna 12-mesečna rast cen se je zvišala in znaša v avgustu šest odstotkov, medtem ko je bila v enakem obdobju lani 2,7-odstotna.
V enem letu so se najbolj zvišale cene v skupinah stanovanje ter gostinske in nastanitvene storitve (za 10,4 odstotka). Sledile so skupine hrana in brezalkoholne pijače (za 10,1 odstotka), stanovanjska oprema (za 6,4 odstotka), zdravje (za pet odstotkov), rekreacija in kultura (za 4,9 odstotka) ter izobraževanje (za 4,6 odstotka).
Letna stopnja inflacije v državah članicah območja evra, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je julija v povprečju znašala štiri odstotke (v juniju prav tako štiri odstotke), v državah članicah EU pa 4,4 odstotka (v juniju 4,3 odstotka). Najvišjo letno stopnjo inflacije je imela Latvija (16,5 odstotka), najnižjo Nizozemska (tri odstotke), v Sloveniji pa je bila 6,9-odstotna.
Umar: Inflacija v Sloveniji se znižuje hitreje kot v območju evra
Ob umirjanju cen nafte na svetovnem trgu je hitrejše umirjanje inflacije v Sloveniji v primerjavi s povprečjem območja evra, kjer je inflacija avgusta znašala 3,8 odstotka, pričakovano, ob objavi podatkov o deflaciji v avgustu komentirajo v Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar).
"Vpliv deluje v obe smeri, kar pomeni, da se je znižanje cen nafte na svetovnih trgih z okoli 150 dolarjev na približno 120 dolarjev za 159-litrski sod odrazilo na močnejšem umirjanju inflacije v Sloveniji v primerjavi s celotnim območjem evra," je pojasnil direktor urada Boštjan Vasle.
Kljub umirjanju, medletna inflacija ostaja višja od pričakovane v začetku leta, predvsem zaradi višjih cen hrane in energentov v letošnjem letu. Poleg cen tekočih goriv so avgustovsko deflacijo zaznamovala za ta čas običajna sezonska gibanja, predvsem nižje cene zelenjave in sadja ter višje cene počitnic, še pojasnjujejo v Umarju.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.