Vlada se je danes po vnovični obravnavi gradiva za morebitno državno pomoč Adrii Airways odločila o tem prisluhniti mnenju državnega zbora. Predlagala bo obravnavo problematike na odborih za gospodarstvo, promet in finance, končno odločitev o morebitni državni pomoči Adrii pa naj bi sprejela prihodnji teden.
Kot je po seji vlade dejal minister za promet Patrick Vlačič, gre pri pomoči Adrii Airways za tako pomembno odločitev, da velja preveriti, kaj o tem menijo poslanke in poslanci. V razpravi na parlamentarnih odborih želi vlada po ministrovih besedah slišati razloge za ali proti državni pomoči. "Pričakujem, da bomo nato v prihodnjem tednu sprejeli odločitev," je na novinarski konferenci dejal Vlačič.
Finančno in poslovno prestrukturiranje nacionalnega letalskega prevoznika je nujno. Uprava družbe že izvaja poslovno sanacijo, za njeno izvedbo pa je potrebna tudi finančna sanacija.
Družba PDP je kot večinska lastnica Adrie Airways skupaj z upravo pripravila načrt finančnega prestrukturiranja, ki na eni strani vključuje dokapitalizacijo s strani države in na drugi konverzijo dela terjatev bank do Adrie.
Izvršni direktor PDP Matej Golob Matzele je prepričan, da je to pravična rešitev za Adrio Airways. "Odločitev pa bo na koncu sprejela vlada," je zatrdil.
Potrebni finančna in poslovna sanacija
Finančna sanacija Adrie je po Vlačičevih besedah nujen pogoj za pridobitev strateškega partnerja. Končni cilj pa je prodaja Adrie Airways, a ne brez zahtev (ohranitev blagovne znamke, ohranitev sedeža ...), poudarja minister.
Kot pravi Vlačič, je prav, da se o ukrepih finančnega prestrukturiranja seznani tudi DZ, ki bo prisluhnil tudi novemu poslovnemu modelu. Vlada se je do tega, tako Vlačič, opredelila že nekaj časa nazaj.
Da je dolgoročno potrebna poslovna sanacija, katere izvedba pa je brez finančne neizvedljiva, poudarja tudi vodstvo Adrie. Poslovna sanacija po besedah izvršnega direktorja Roberta Vuge pomeni omejevanje in obvladovanje stroškov ter nov poslovni model; dosedanji je namreč neučinkovit in se je izčrpal.
Uprava Adrie Airways je nov poslovni model že našla, zdaj je čas za njegovo izvedbo. Kot pravi glavni izvršni direktor družbe Klemen Boštjančič, ta predvideva znižanje stroškov in povečanje prihodkov.
Adria Airways se bo stroškov, tako Boštjančič, lotila na vseh področjih (gorivo, pristojbine, delo ...). "Ne verjamemo, da je sanacija možna, če se ne lotimo popolnoma vsega," je poudaril. Dolgoročno pa je po Boštjančičevih besedah ključno povečanje prihodkov.
Boštjančič kot ključen problem pri povečevanju prihodkov izpostavlja majhnost Slovenije, ki je omejena na dva milijona prebivalcev. To je po njegovih besedah premalo za dobičkonosnost letalske družbe. "Tepe nas ekonomija obsega, treba je pripeljati dodatne potnike," je dejal.
Slovenija most med Azijo in Severno Ameriko
Adria Airways bo dodatne potnike poskušala pridobiti s povečevanjem vpliva v regiji, deloma tudi s povezavo z drugimi regionalnimi prevozniki, in z "uvozom" potnikov od drugod, predvsem zunaj Evrope, ter tako Slovenijo narediti kot most med Azijo in Severno Ameriko.
Vodstvo Adrie meni, da družba samostojno lahko posluje pozitivno, a je na dolgi rok nujen strateški partner. Adria Airways je namreč, tako Boštjančič, majhna letalska družba, na poslovanje katere lahko vpliva že kakšen ukrep katere od drugih letalskih družb. Poleg tega je trend v svetu združevanje.
"Verjamem, da je edina dolgoročna rešitev povezava z večjim strateškim partnerjem. Ta bo v Adrio prišel izključno zato, ker bo družba zanj zanimiva, zato mora tudi nekaj ponuditi," poudarja Boštjančič in dodaja, da je model komercialnega povezovanja že naletel na pozitiven odziv v tujini.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.