Gospodarstvo

'Končni cilj je prodaja Adrie Airways'

Ljubljana, 09. 06. 2011 17.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Končno odločitev o morebitni državni pomoči Adrii Airways bo vlada sprejela prihodnji teden. Finančna sanacija je po besedah ministra Vlačiča nujen pogoj za pridobitev strateškega partnerja. Adria bo poskusila "uvoziti" potnike od drugod, predvsem zunaj Evrope.

Adria
Adria FOTO: POP TV

Vlada se je danes po vnovični obravnavi gradiva za morebitno državno pomoč Adrii Airways odločila o tem prisluhniti mnenju državnega zbora. Predlagala bo obravnavo problematike na odborih za gospodarstvo, promet in finance, končno odločitev o morebitni državni pomoči Adrii pa naj bi sprejela prihodnji teden.

Kot je po seji vlade dejal minister za promet Patrick Vlačič, gre pri pomoči Adrii Airways za tako pomembno odločitev, da velja preveriti, kaj o tem menijo poslanke in poslanci. V razpravi na parlamentarnih odborih želi vlada po ministrovih besedah slišati razloge za ali proti državni pomoči. "Pričakujem, da bomo nato v prihodnjem tednu sprejeli odločitev," je na novinarski konferenci dejal Vlačič.

Finančno in poslovno prestrukturiranje nacionalnega letalskega prevoznika je nujno. Uprava družbe že izvaja poslovno sanacijo, za njeno izvedbo pa je potrebna tudi finančna sanacija.

Družba PDP je kot večinska lastnica Adrie Airways skupaj z upravo pripravila načrt finančnega prestrukturiranja, ki na eni strani vključuje dokapitalizacijo s strani države in na drugi konverzijo dela terjatev bank do Adrie.

Izvršni direktor PDP Matej Golob Matzele je prepričan, da je to pravična rešitev za Adrio Airways. "Odločitev pa bo na koncu sprejela vlada," je zatrdil.

Potrebni finančna in poslovna sanacija

Finančna sanacija Adrie je po Vlačičevih besedah nujen pogoj za pridobitev strateškega partnerja. Končni cilj pa je prodaja Adrie Airways, a ne brez zahtev (ohranitev blagovne znamke, ohranitev sedeža ...), poudarja minister.

Kot pravi Vlačič, je prav, da se o ukrepih finančnega prestrukturiranja seznani tudi DZ, ki bo prisluhnil tudi novemu poslovnemu modelu. Vlada se je do tega, tako Vlačič, opredelila že nekaj časa nazaj.

Da je dolgoročno potrebna poslovna sanacija, katere izvedba pa je brez finančne neizvedljiva, poudarja tudi vodstvo Adrie. Poslovna sanacija po besedah izvršnega direktorja Roberta Vuge pomeni omejevanje in obvladovanje stroškov ter nov poslovni model; dosedanji je namreč neučinkovit in se je izčrpal.

Uprava Adrie Airways je nov poslovni model že našla, zdaj je čas za njegovo izvedbo. Kot pravi glavni izvršni direktor družbe Klemen Boštjančič, ta predvideva znižanje stroškov in povečanje prihodkov.

Adria Airways se bo stroškov, tako Boštjančič, lotila na vseh področjih (gorivo, pristojbine, delo ...). "Ne verjamemo, da je sanacija možna, če se ne lotimo popolnoma vsega," je poudaril. Dolgoročno pa je po Boštjančičevih besedah ključno povečanje prihodkov.

Boštjančič kot ključen problem pri povečevanju prihodkov izpostavlja majhnost Slovenije, ki je omejena na dva milijona prebivalcev. To je po njegovih besedah premalo za dobičkonosnost letalske družbe. "Tepe nas ekonomija obsega, treba je pripeljati dodatne potnike," je dejal.

Slovenija most med Azijo in Severno Ameriko

Adria Airways bo dodatne potnike poskušala pridobiti s povečevanjem vpliva v regiji, deloma tudi s povezavo z drugimi regionalnimi prevozniki, in z "uvozom" potnikov od drugod, predvsem zunaj Evrope, ter tako Slovenijo narediti kot most med Azijo in Severno Ameriko.

Vodstvo Adrie meni, da družba samostojno lahko posluje pozitivno, a je na dolgi rok nujen strateški partner. Adria Airways je namreč, tako Boštjančič, majhna letalska družba, na poslovanje katere lahko vpliva že kakšen ukrep katere od drugih letalskih družb. Poleg tega je trend v svetu združevanje.

"Verjamem, da je edina dolgoročna rešitev povezava z večjim strateškim partnerjem. Ta bo v Adrio prišel izključno zato, ker bo družba zanj zanimiva, zato mora tudi nekaj ponuditi," poudarja Boštjančič in dodaja, da je model komercialnega povezovanja že naletel na pozitiven odziv v tujini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (66)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bnam 2707
18. 06. 2011 11.43
Vse so zapravili od leta 91 dalje.Packi nesramni,pohlepni in pogoltni.Prodajo naj še državni zbor,trg zraven so itak že prodali.
supergupi
17. 06. 2011 14.04
Adria bo uspešna in zanimiva družba takrat, ko se bo znebila vseh krvosesov, začenši z Maksom. Včeraj pri Odmevih sem imel občutek, da ali ne ve kaj bi odgovoril, ker ne zna, ali pa je bil malo utrujen. No to, da nima pojma o aviaciji je pa malodane znano že odkar je v AA.
YNWA96
15. 06. 2011 22.54
vozovnice adrije so predrage zato bo slej ko prej propadla
kolcamož
15. 06. 2011 09.33
zadnje čase se družimo z samimi talibani...ops oprostite telebani.......
cepec22
15. 06. 2011 05.30
Vse se da, vendar ne s kadrom, ki je tam, in ne z floto, ki je na razpolago v Adriji. Ta dva faktorja sta usodna in tega oni sami tam ne razumejo. Nasa vlada pa stvari seveda ne pozna. Povsod po svetu imajo vlado in za protiutez Pri nas so to eni in isti subjekti, raja pa vse njihove napake placuje. Pa brez zamere tako je!!
Gibson80
14. 06. 2011 12.41
Zgodovina se očitno ponavlja!Nekoč so prodali Istro in Trst,zdaj bodo prodali še vse slovenske firme in čez nekaj let nas iatk več ne bo,zahvaljujoč našim ekstremno sposobnim politikom!!Banda pokvarjena!!
feja
14. 06. 2011 12.21
alo prodat pa kva vam ni jasn ..... jaz že ne mislm več plačvat..... alo sam losat se je trba takih firm...
Adrianos
14. 06. 2011 09.24
Predlagam, da Adria postane nizkocenovnik z preglednim zakupom na internetu. To bi bil za naš majhen trg velik preboj.
pika poka ježek
13. 06. 2011 21.34
"Dober biznis" za polnjenje privat Liechtensteinskih računov RORUM-a 21 se bo končal kot tisti posel s tovarno električnih števcev, ko je Indijski lastnik zaprl firmo, odpustil delavce, ter odpeljal stroje v Indijo. Tako bo tudi s floto letal Adrie Airways.
bnam 2707
13. 06. 2011 17.12
Naš premier se odpravlja v Indijo z Adrio,nazaj pa se bo vrnil z Air India.
Komentiranje prepovedano
13. 06. 2011 10.26
Končni cilj je izgleda razprodaja celotne Slovenije. Pre.leti nesposobni slovenski management iz uš.ivih nepomembnih fakultet.
lima16
13. 06. 2011 10.17
Ja dejmo vsa podjetja prodat!!! Pa še kakšno trgovoino potem postavt!!! To je rešitev BRAVO!!!!!!!!!! :S Prodejmo to našo vlado v živalski vrt za hrano levom....
HIPOKRATKA
12. 06. 2011 21.48
Od kdaj že izvira izguba????
botjabotja
12. 06. 2011 20.21
Super, prvo bo država donirala nekaj deset milijonov, nato pa prodala. Zelo dobro gospodarjenje.
jez_jezen
12. 06. 2011 17.54
Vsi kradejo, zaradi tega je pa to to. Pa nebom več nič komentiral...
Novorazodetje
12. 06. 2011 17.01
kdo bo denar od prodaje pospravil v žep?
wsharky
12. 06. 2011 16.58
Vlačič... Ti si 'nastavil' upravo Adrie, ki je sedaj pahnila podjetje v velike izgube... Ti in nesposobna uprava dokapitalizirajte Adrio, saj ste drugje nagrabili dovolj drzavnega denarja, naj Tvoja Duhovnikova iz DARS-a dokapitalizira Adrio...
eneas
12. 06. 2011 16.03
ne vem kaj je tem politikom. kako se lahko hvalijo kaj vse bodo prodali. naj se enkrat oglasijo kaj bodo kupili, da bo nase gospodarstvo rastlo, s prodajo gre vse samo se bolj navzol. res imamo odlicno vodstvo v tej drzavi.
fitnes22
12. 06. 2011 13.50
boštjančič bo najprej udaril po delavcih mal jih bo stran zmetal saj to mu gre dobro od rok to je počel že v mineralu plačal tudi kazni ampak to nobenega na vladi nezanima preveč
trzic
12. 06. 2011 09.35
ma ja use prodajte sj drugega ne znate.