
Evropska komisija je danes v Bruslju od Slovenije uradno zahtevala informacije o lanski razrešitvi direktorja Agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek) Tomaža Simoniča, ker je zaskrbljena, da ta ni bila v skladu s pravili EU o neodvisnosti nacionalnih regulatorjev na področju telekomunikacij.
S tem pozivom v obliki uradnega opomina je komisija proti Sloveniji sprožila postopek ugotavljanja kršitve pravnega reda EU na področju telekomunikacij. V Sloveniji so se pojavili problemi glede neodvisnosti nacionalnega regulatorja, zato smo sprožili postopek, je novico naznanil tiskovni predstavnik komisarke za digitalno družbo Neelie Kroes, Jonathan Todd.
V skladu s pravili EU na področju telekomunikacij lahko nacionalne oblasti vodjo nacionalnega regulatorja odstavijo le v zelo omejenih okoliščinah. V primeru Slovenije komisijo skrbi, da slovenska pravila oblastem omogočajo, da lahko vodjo nacionalnega regulatorja odstavijo brez prave utemeljitve in mu ne zagotavljajo dovolj zaščite pred zunanjimi pritiski.
Dvomi, da slovenska pravila na področju telekomunikacij ne zagotavljajo neodvisnosti nacionalnega regulatorja, so se po navedbah virov v Bruslju pojavili že pred razrešitvijo Simoniča, ki pa je bila pika na i. Dejstvo, da je slovenska vlada Simoniča razrešila pred koncem njegovega mandata, je namreč le še okrepilo zaskrbljenost komisije.
"Neodvisni nacionalni regulatorji so ključni za pošteno in učinkovito regulacijo liberaliziranega evropskega trga telekomunikacij, zato bom zelo pozorno bdela nad tem, da se zagotovi spoštovanje pravil EU glede neodvisnosti nacionalnih regulatorjev v vseh državah članicah," je ob sprožitvi postopka proti Sloveniji poudarila komisarka Kroesova.
Za odgovor dva meseca časa

Slovenija ima dva meseca časa, da odgovori na poziv komisije. Če odgovor slovenske vlade ne bo zadovoljiv, lahko komisija izda drugi opomin, tako imenovano utemeljeno mnenje, pri čemer bi od Slovenije zahtevala, da spremeni svojo zakonodajo tako, da bo popolnoma skladna s predpisi EU glede neodvisnosti telekomunikacijskih regulatorjev.
Evropska komisija je že decembra lani sporočila, da bo okoliščine razrešitve Simoniča temeljito raziskala. Postopek je sedaj sprožen le dobra dva tedna po tem, ko je minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič v Bruslju ocenil, da je bila lanska razrešitev Simoniča Bruslju v celoti in zadovoljivo pojasnjena.
Golobič je tedaj povedal, da so vse razloge in postopke v povezavi z razrešitvijo tedanjega direktorja Apeka Simoniča argumentirali "zelo nedvoumno", in poudaril, da nikakor ni šlo za kršenje načel neodvisnosti nacionalnih regulatorjev. "O tem sploh nikoli ni bilo nobenega dvoma," je takrat poudaril.
Ministrstvo meni, da je bil postopek pojasnjen
V današnjem prvem odzivu na opomin komisije pa ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo pravi, da Bruselj v svojem dopisu ministrstvu ne sprašuje po dodatnih pojasnilih v zvezi z lansko razrešitvijo direktorja Apeka. Zato menijo, da je bil postopek razrešitve ustrezno pojasnjen.
Pač pa je po navedbah ministrstva iz dopisa komisije razvidno, da ta dopušča možnost, da leta 2007 sprejeti zakon o elektronskih komunikacijah – zaradi lanske razrešitve direktorja Apeka in odstranitve direktorja Apeka Nikolaja Simiča leta 2005 – ni v celoti usklajen z evropsko zakonodajo. Ministrstvo bo zato vestno ponovno pregledalo ta zakon in vneslo morebitne potrebne spremembe v novi zakon, ki je trenutno v pripravi in mora biti sprejet do marca 2011.
Vlada je Simoniča razrešila novembra lani na predlog ministra Golobiča. Razlog naj bi bil kršenje določb zakona in predpisov, povezanih z brezplačno podelitvijo frekvenc za telefonijo UMTS družbi Tušmobil. Simonič je leta 2005 nasledil Nikolaja Simiča, ki je s tedanjo vlado dosegel dogovor o sporazumni razrešitvi. Simič je razrešitev takrat pospremil z besedami, da se je vlada odločila, da želi na tako pomembnem položaju svojega človeka.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.