Gospodarstvo

Komisija: Dars ni bil zmožen utemeljiti postavk v predračunu

Ljubljana, 20. 12. 2018 20.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
A.K. / STA
Komentarji
19

V državni revizijski komisiji pravijo, da so bili v okoliščinah predstavljenega dejanskega stanja dolžni ugotoviti nezakonitost izvedenih sprememb ponudbe turškega podjetja Cengiz za gradnjo druge cevi karavanškega predora. Člani komisije so se odločno uprli tudi načinu komuniciranja strank v sporu, ki, kot pravijo, posega v njihovo integriteto.

Dan potem, ko so predstavniki Cengiza na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnjevali, da v nasprotju z ugotovitvami državne revizijske komisije ni nobenih pravnih nedorečenosti glede njihove ponudbe in da načelo enakopravnosti obravnave v postopku ni bilo kršeno, so se oglasili tudi v komisiji.

Na komisiji so dodali, da Dars s cenami, ki jih je Cengiz navedel v cenikih iz ponudbe, ni bil zmožen utemeljiti postavk v predračunu ali skupne ponudbene cene.
Na komisiji so dodali, da Dars s cenami, ki jih je Cengiz navedel v cenikih iz ponudbe, ni bil zmožen utemeljiti postavk v predračunu ali skupne ponudbene cene. FOTO: Dars

Komisija: Dars ni bil zmožen utemeljiti postavk v predračunu

Kot so pojasnili, je Dars od ponudnikov jasno zahteval, da mora ponudbena cena med drugim vključevati vse stroške za izvajalčevo opremo, transport, delavce, vodstvo, materiale, montažo, zavarovanja, dajatve in podobno. S cenami iz navedenih cenikov pa so morali biti ponudniki sposobni utemeljiti postavke v ponudbenem predračunu.

Na komisiji so dodali, da Dars s cenami, ki jih je Cengiz navedel v cenikih iz ponudbe, ni bil zmožen utemeljiti postavk v predračunu ali skupne ponudbene cene, saj bi bila ta "ob upoštevanju cen v prvotno predloženih cenikih namreč bistveno višja, kot pa cena 89,23 milijona evrov, ki naj bi jo želel ponuditi omenjeni ponudnik".

Komisija: nedopustne spremembe cen

Dars je podjetju ob navedenem omogočil spremembo ponudbe, Cengiz pa jo je spremenil tako, da je po navedbah komisije med drugim na novo vpisal cene pri številnih postavkah, pri katerih cena prej ni bila vpisana, pri ostalih pa jih je znižal tako, da bi z njimi lahko utemeljil predračunske postavke oz. skupno ceno, ki naj bi jo želel ponuditi.

Na komisiji so med drugim izpostavili, da so spremembe cen v cenikih po poteku roka za predložitev ponudb še toliko bolj nedopustne iz razloga, ker naj bi se prav cene iz teh dopolnjenih postavk uporabile kot osnova za obračun dodatnih del, ki se jim po navedbah Darsa pri tako kompleksni gradnji "praktično ni mogoče izogniti".

"V okoliščinah predstavljenega dejanskega stanja je bila državna revizijska komisija dolžna ugotoviti nezakonitost izvedenih sprememb ponudbe Cengiz, posledično nezakonitost odločitve o oddaji javnega naročila temu ponudniku in slednjo tudi razveljaviti," so sporočili.

Dars je podjetju ob navedenem omogočil spremembo ponudbe, Cengiz pa jo je spremenil tako, da je po navedbah komisije med drugim na novo vpisal cene pri številnih postavkah.
Dars je podjetju ob navedenem omogočil spremembo ponudbe, Cengiz pa jo je spremenil tako, da je po navedbah komisije med drugim na novo vpisal cene pri številnih postavkah. FOTO: Miro Majcen

V komisiji so opozorili tudi na več medijskih prispevkov, v katerih stranke, ki so bile udeležene v tem sporu, pa tudi nekateri drugi subjekti, izražajo svoje nezadovoljstvo z odločitvijo komisije, pri čemer se tako izraženo nezadovoljstvo razteza tudi na delovanje tega organa, ki se mu očita celo koruptivnost.

"Predsednik in člani komisije takšnemu načinu komuniciranja, ki ne posega le v integriteto organa, ki ga predstavljamo, temveč tudi v našo osebno integriteto, odločno nasprotujemo," so poudarili in dodali, da komisija kot neodvisen organ pravnega varstva v Sloveniji deluje že 20 let. Svoje odločitve sprejema na podlagi veljavnih predpisov in v zakonsko predpisanih rokih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kakafonijaprava
25. 12. 2018 10.54
+4
butalistan, krioza ne udari za kakšne šefe kolektorjev in podobne!
kakafonijaprava
25. 12. 2018 10.54
+4
Tuki neki fajn SMrdi! DARs bi moral ponoviti razpis, maksimalna cena je od 87 do 93 milijonov. Ne pa da potem davkoplačevalci plačujemo te nosti z vinjetami po 105 ojrov, Čehi imajo pa letne vinjete za 60 ojrov, Švicari celo za 45, Avstrijci za 82 ojrov!
butalistan
24. 12. 2018 12.36
+3
teš, ac križ, 2 tir...............itd....itd zdaj vem zakaj manjka delovne sile, pametni mladi pač odhajajo. boste videli kako bo ko udari nova kriza....................
flatearth
22. 12. 2018 20.24
+3
Pa še "dobrote" iz AC "poračunajte" pa boste na pozitivni ničli, nazadnje ste imeli na pretek svinjskih polovic,
puspan
22. 12. 2018 20.03
+13
Bodo že tako obrnili, da vkljub javni in pismeni zaobljubi Turkov, da ne bo nobenih povišanj, ne bodo gradili slednji, temveč tisti, ki imajo največ izkušenj v izkrivljanju podatkov z namenom, da vtaknejo od pogače največji del v lasten žep. Ali se sploh še kdo čudi, da veljamo v EU-ju za najbolj skorumpirano državo.
Bojan-F
23. 12. 2018 08.53
-2
A ves kako se obracunavajo dela pri gradnji predorov oz. podzemnih objektov?
kakafonijaprava
22. 12. 2018 18.38
+14
Četrta članica je pravnica Velakavrh, ki je po naših podatkih partnerica Primoža Bešterja, izvršnega direktorja prodaje in marketinga v Kolektor Group. Tega nam nam na komisiji sicer niso potrdili, češ da gre za zasebne odnose Velkavrhove. Tudi Bešter za zdaj na naša vprašanja ni odgovoril.
NoviceResnice
20. 12. 2018 21.49
+1
udbomadija na delu....kot vedno....to ste volili butalci.....
SDS_je_poden
21. 12. 2018 11.12
+2
NoviceResnice: Ne vem no..... zmagal je na volitvah butalec, ki ni znal vlade skupaj sestavit...
BETONSKI
20. 12. 2018 21.31
+28
Kakšna neumnost to je isto kot bi nekdo zbiral ponudbe za svojo hišo glede na isti popis ena bi bila 200.000,00 eur, druga bi bila 400.000,00 tretja pa 500.000,00eur . Vsak izvajalec ,jamči za kvaliteto,jamči za odpravo napak v garancijskem roku,za to izda bančno garancijo ,ki jo lahko investitor vnovči,za kvaliteto del skrbi nadzor. SEDAJ MI PA POVEJTE KOMU BI DALI ZGRADITI SVOJO HIŠO? VERJEMITE MI TO JE SAMO ZARADI TEGA DA BO DELA DOBIL KOLEKTOR.
Bojan-F
22. 12. 2018 16.59
-6
BETONSKI
20. 12. 2018 21.24
+18
Samo mene najemite pa vam povem in utemeljim vse ponudbene cene s cenami materialov,opreme,strojev,delovne sile ,ki so sestavni del ponudbe,samo normative zmanjšam in obrazložim ,da sem sposoben narediti določeno delo po tem normativu. To je en navaden larifari,sploh ne vedo kaj govorijo na državni revizijski komisiji,sami nesposobneži in podkupljenci so tam. To sem uspel obrazložiti tem nevednežem že najmanj 5 krat.
Bojan-F
22. 12. 2018 17.30
+0
V prispevku pise, da so bile enotne cene ("rates") primerljivo previsoke s ponudbenim zneskom ... pri gradnji podzemnih objektov so "rates" bistveni ... vsaka sprememba cene (in drugih bistvenih elementov) pomeni novo ponudbo ... novo ponudbo pa lahko dajes samo na novem razpisu.
Banion
20. 12. 2018 21.06
+30
V damašnji Tarči je bilo zanimivo poslušati nerodno opravičevanje predsenika komisije in še bolj nerodno kazanje popdpore s strani nekega sindikalista ki v življenju še ni delal. G. Pintar je dobro rekel da gre za plačan medijski linč predstavnice turškega podjetja. DARS bi moral enostavno odrezati ponudnike ki nimajo referenc to je Kolektor in stvar bi hitro stekla.
+19
+14
mackintosh
20. 12. 2018 21.34
+11
malimoz2012
20. 12. 2018 20.38
+28
Ko bi enkrat nekdo od zunaj ena močna neodvisna medijska hiša napisala in raziskala, lopovščine Slovenije o cestah in podobno ter objavila . To bi cela Evropa in svet verjeli temu, le Slovencelni ne. Sramota...sramota.
Bojan-F
22. 12. 2018 17.40
-6
Obstaja ceska strokovna (in ne medijska) raziskava stroskov gradnje cest ... slovenske ceste so med cenejsimi.