Gospodarstvo

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?

Amsterdam, 07. 07. 2022 11.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Nizozemski kmetje protestirajo že vse od 22. junija, vse skupaj pa močno načenja življenje v državi, saj je zaradi blokad cest, skladišč in druge infrastrukture motena dobava. A kmetje so prepričani, da tokrat ni na kocki samo njihovo preživetje, prav tako imajo dovolj, da se jih prikazuje kot edine krivce za "dušikovo krizo". 

Praktično vsi, ki živijo na Nizozemskem, prispevajo k tako imenovani dušikovi krizi v državi, v nizozemščini znani kot "stikstofcrisis". Kdor ima doma štedilnik, ki deluje na plin, med drugim prispeva k emisijam dušika v državi, a seveda v relativno majhnem obsegu. V veliki meri pa dušikove okside sproščajo avtomobili in letala ter številne tovarne in industrije. 

Seveda tudi kmetijstvo, predvsem njegov živinorejski sektor. Številke kažejo, da so nizozemske kmetije – zlasti farme za proizvodnjo mleka – odgovorne za precejšnjo količino skupnih emisij dušika v državi.

Od devetdesetih let prejšnjega stoletja si je zato nizozemska vlada prizadevala za izvajanje politik za omejevanje nizozemskega ogljičnega odtisa in izpustov dušika. Mnoge od teh politik so se izkazale za uspešne, saj so znatno zmanjšale emisije dušika v številnih sektorjih in panogah. Panoga, kjer osovraženi izpusti padajo veliko počasneje, pa je kmetijstvo, saj tukaj enostavno ni na voljo veliko inovativnih tehnoloških rešitev. Razen drastičnega omejevanje kmetijstva, k čemur se je zdaj zatekla nizozemska vlada. 

Govedo
Govedo FOTO: Thinkstock

Kmetom predlagajo, da se preselijo in/ali si poiščejo nove službe

Postopek teče že vse od leta 2019, toda v začetku tega meseca je Christianne van der Wal, ministrica za naravo in dušik, pripeljala situacijo do vrhunca, ko je predstavila kontroverzen načrt v 10 korakih, ki je začrtal en ključni cilj: tri regije – dolina Gelderse, Severni Brabant in Limburg – morajo do leta 2030 zmanjšati emisije dušika za več kot 50 odstotkov.

Predlog vsebuje pet možnosti za zmanjšanje emisij, ki jih "svetujejo" kmetom:

- Vlaganja v trajnostne tehnologije, da se zagotovi čistejše hleve.

- Prehod na krožno kmetijstvo (tj. uporaba le tistega prostora in virov, ki so nujno potrebni).

- Prilagoditev poslovnega modela kmetije (tj. omejitev števila živine, menjava kultur, ki jih prideluje kmetija, uporaba kmetije za kakšno drugo dejavnost).

- Selitev. 

- Opustitev kmetovanja. 

Kmetje: uvoz hrane, ki bo potreben, bo povečal ogljični odtis države

Kmetje - več kot 50.000 jih je, sektor zaposluje več kot 600.000 ljudi, se čutijo izigrane. Načrt ministrice na kocko postavlja njihovo prihodnost in prihodnost njihovih družin. Prav tako opozarjajo, da so žrtev sistema, potem ko je nizozemska vlada leta veliko vlagala v kmetijstvo in spodbujala kmete, da širijo svoje kmetije. Eden od kmetov, ki se ukvarja s pridelavo mleka, je bil za nizozemske medije zelo jasen - če skrči število živali za 70 odstotkov na 80 glav, kot predvidevajo novi načrti, potem bo moral vrata zapreti zaradi nekonkurenčnosti. 

Kmetje opozarjajo, da bo vladni načrt vodil v obsežno uničenje podeželske družbe na Nizozemskem in izginotje številnih družinskih kmetij podjetij. Pa tudi, da bo politika odkupa živine in kmetij od tistih, ki bi na to pristali, nizozemske državljane stala več, kot bi stalo vlaganje v inovativne rešitve. 

In pa - uničevanje domačega kmetijstva bo povzročilo, da bo morala država, ki je zdaj druga največja izvoznica hrane, več hrane uvoziti iz tujine. S tem pa bo, če ne drugega - povečala ogljični odtis države. Kmetje zato želijo, da država predstavi nov načrt, kako bo rešila dušikovo krizo.

Protest kmetov na Nizozemskem
Protest kmetov na Nizozemskem FOTO: AP

"Protestiramo proti omejevanju pridelave hrane"

Nizozemske kmete, ki se med drugim oglašajo tudi na družbenih omrežjih in forumih, skrbi, da javnost slabo razume, za kaj pri njihovem protestu pravzaprav gre - oziroma dejstvo, da bodo posledice čutili potrošniki. Številni potrošniki, ki se vključujejo v debate, so sicer prepričani, da bi lahko določena živila pač prišla iz uvoza, kar pa spet ni rešitev, ampak le selitev okoljskih izzivov. 

Nizozemske kmete tako na primer motijo zapisi "nizozemski kmetje protestirajo proti emisijam", kot pravijo, namreč v resnici protestirajo proti omejevanju pridelave hrane.

Vladna politika, proti kateri se protestira, je resda 25 milijard evrov vredna naložba v "zmanjšanje ravni onesnaženosti z dušikom", vendar nameravajo to doseči z uničenjem nekaterih nizozemskih kmetij, opozarjajo kmetje. 

Na koncu naj bi namreč to pomenilo zmanjšanje števila prašičev, piščancev in krav za približno trideset odstotkov. To pa, kot opozarjajo, vpliva tudi na oskrbo s hrano na stotine milijonov ljudi.

Omejevanje kmetijstva sredi prehranske krize: o podobni politiki naj bi razmišljale tudi Danska, Belgija in Nemčija 

Manj ponudbe pač pomeni še višje cene hrane, potem ko so te že tako poletele v nebo zaradi višjih cen energentov. Nizozemska proizvaja ogromne presežke hrane, med drugim mesa, zmanjšanje proizvodnje za tretjino pa bi lahko imelo velike posledice za svetovno preskrbo s hrano, zlasti v zahodni Evropi.

Še bolj zaskrbljujoče pa je, če bi vse skupaj delovalo kot precedens. To namreč ni prva shema "plačaj kmetom, da ne kmetujejo", uvedena v zadnjem letu - tako Združeno kraljestvo kot ZDA sta uvedli takšne sheme. Je pa prvič, da vlada plačuje za zmanjšanje lastne proizvodnje mesa.

Številni opozarjajo, da vse skupaj kaže na veliko potrebo po povečani pozornosti javnosti na politike, ki lahko pod oznako varovanja okolja ogrozijo prehransko varnost, še posebej, ker naj bi tudi Danska, Belgija in Nemčija že razmišljale o podobni politiki, in to v času, ko preti recesija, inflacija je rekordna, življenjski stroški pa naraščajo. Kritiki se tudi sprašujejo, ali so v času pomanjkanja gnojil zaradi sankcij proti Rusiji in Belorusiji živalski izločki res ključna težava.  

Sektor predlaga drugačno prerazporeditev bremena

O tem, kako narobe se je nizozemska vlada lotila vsega skupaj, je pred časom za boerenbusiness.nl spregovoril tudi kmetijski svetovalec Lubbert van Dellen.

Po besedah Van Dellena je jasno, da se je Van der Walova s psihološkega vidika resno zmotila. Namesto podpore načrtu ji je uspelo sprožiti gnev, ki presega kmetijski sektor in nizozemske meje.  

"Pričakoval sem, da bo načrt v vsakem primeru uskladila z lokalnimi skupnostmi, ki morajo zagotoviti izvedbo. Izkazalo se je, da usklajevanja sploh ni bilo. V oči bode tudi dejstvo, da ministrstvo lokalne skupnosti s tem obremenjuje pol leta pred deželnimi volitvami," je bil kritičen. 

Zmotila ga je tudi nedorečenost ukrepov in slabo pripravljena dokumentacija: "Program NLPG govori o omejevanju izpustov v kilotonah amoniaka, na lokalni ravni pa se kmetijska gospodarstva ocenjujejo po usedlinah v naravnih rezervatih, izraženih v molih. Nekaj ni v redu."

Prepričan je tudi, da vlada želi preveč v kratkem času - dušik namreč ni edino področje, kamor želijo poseči: "Tu so še voda, podnebje in celo uporaba fitofarmacevtskih sredstev in sredstev za zdravje živali. Nova politika bi morala začeti veljati junija 2023, izvajati pa bi jo morali v osmih letih."

Kmetijska stroka zdaj tudi opozarja, da želi država od kmetov, ki jih sili v zapiranje proizvodnje, poceni odkupiti nepremičnine, katerih vrednost na spornih območjih je sicer že padla. 

Večina kritikov pa meni, da bi morali iskati nove rešitve v smeri pravičnejše porazdelitve ukrepov med kmetijstvom, prometom in industrijo. Poleg tega opozarjajo, da se zaradi naravnih ujm in razmer na trgu kmetijstvo krči že tudi brez posegov države. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (579)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bronco60
11. 07. 2022 10.24
+1
Dokler se hrana prideluje v trgovskih centrih, bo šlo gospodi v nos, vsaj tako mislijo razni politiki.
ACC0
08. 07. 2022 20.00
+1
Morda je ukrep manjše porabe mesa čisto na mestu
Dej???
08. 07. 2022 19.46
-1
Itak, zadn cajt da se ukine živinoreja, ki naredi večji oglkični odtis kot celoten promet skupaj.
Štunf
03. 08. 2022 18.44
+1
Dej ne prbiji... A si uredu ti, kake pa trobezlaš...
24urbutalci
08. 07. 2022 13.58
+4
V EU imamo novo bolezen: nore politike... proti tej ni ne zdravila ne cepiv....
Arhaist_1
07. 07. 2022 21.25
+5
Najprej ukinit vso letalsko industrijo, tovorne ladje, saj dajejo največji ogljični odtis. Ali jih pa dati na vodik saj že obstaja, kitajci na veliko dajejo ves tovor in industrijo na vodik...
Defragment
07. 07. 2022 21.08
+5
Ne vem za Nizozemce. V splošnem pa velja, da je hrana strateška dobrina. Tu ne sme biti vprašanje, se splača ali ne.
Sventevith
07. 07. 2022 20.47
+3
V Kanadi so že nekaj mesecev nazaj, kmetov ponujali 1-2milijončja, samo, da prenehajo z prašičerejo. Požganih je bilo (pre)več prehrambenih objektov.....zdaj torej tudi vi Evropi stopamo na pot samouničenja. Žalost, res žalost kam smo prišli.
koki91
07. 07. 2022 20.34
+1
Chuck Norris.
08. 07. 2022 08.57
+2
User2201357
07. 07. 2022 20.25
-9
Protesti so izguba časa. Naj se vsak zase briga in bo mir. Tako se pa non stop jamra in takšnim je ponavadi treba vzeti. Jamra tisti, ki mu nikoli ni dovolj.
Štunf
03. 08. 2022 18.46
Majstr,zato pa smo tm kjer smo k se ne stopi skupaj... Naj sosedu crkne krava, kaj mam js s tem..a...
Drgregorihouse
07. 07. 2022 19.28
+10
Prihajajo 4 jezdeci apokalipse
Stolček
07. 07. 2022 19.23
+11
Vse po planu, do 2030 želijo globalisti reset in novo svetovno ureditev (NWO). Začelo se je s Covid plandemijo, vojna,hrana, e- energija,umetna kriza, inflacija, itd. Vse je povezano, vse je planirano. Nizozemski kmetje ne protestirajo od januarja, ampak že slabi 2.leti. Toliko o tem kaj je realno poročanje, oz.poročanje po ukazu in cenzura.😉
ssbobo
07. 07. 2022 18.47
+5
A to predlagajo nevladniki z veganskim pedigrejem zgubljeni v teoriji spola.....?
Korintos11
07. 07. 2022 18.55
+3
anjerd
07. 07. 2022 18.29
+9
Prijavljanje kokosi in ostale bedarije so kmetom vrgle pokrovko iz piskra. Bolj je butasto, bolj vsi navijajo za to, da nas nadzorujejo.
pekoči paradižnik
07. 07. 2022 18.23
+8
Ko kmetje državi zrastejo čez glavo. Tudi pri nas je tak položaj zelo blizu.
txoxnxy
07. 07. 2022 18.06
+9
Tudi vam je golob obljubil pomanjkanje, verjetno bomo sedaj ko je svoboda dobili bone za kilo cukra pa liter olja in eno roko vc papirja na familijo.lahko boste pa neomejeno plesali za dež da vam še pip nebofo zaprli.
Korintos11
07. 07. 2022 18.45
-3
Golob ni za sankcije, Janša je bil, in on bi tudi Ruse v ukrajini napadel, kapiš?
ssbobo
07. 07. 2022 18.50
-3
Korintos...... ti to resno..... probaj izkoreniniti socialkapitalistične teorije katete te zgleda še vedno držijo v sponah od vrtčevskega poneumljanja malih otrok po napotilih starih partijcev...... probaj
Korintos11
07. 07. 2022 18.56
+3
Golob je car
07. 07. 2022 18.05
+0
Kmete v javno upravo.
SVOBODAGOVORAhaha
07. 07. 2022 17.38
+12
Naenkrat digitalizacija in zelena politika, firsiranje do onemoglosti...fašisti.
ssbobo
07. 07. 2022 18.51
+0
Perivnik
07. 07. 2022 17.23
+1
Berem današnje komentarje. Milo rečeno nelogični so vsi komentarji levičarjev. Ker "malo dvomim", da so prav vsi komentatorji tu iz leve strani tako "nevedni", da ne poznajo stanja kmetov in kmetijske politike pri nas, se sprašujem zakaj toliko fovšije, sov$raštva do kmetov? Dejstvo je, da dokler so kmetje delali (storitev) zastonj za trgovce in potrošnike, so še zdržali. Zdržali so tako, da niso vlagali v razvoj, da so s prodajo pridelkov pokrivali samo stroške pridelave. Sedaj, ko s strani veletrgovcev določenih odkupnih cen ne zmorejo več, so vam lewakom "pa zrasli čez glavo". SRAM NAJ VAS BO tega razmišljanja in komentiranja.
Carpediem32
07. 07. 2022 17.33
+6
Kdo omenja naše kmete? Članek piše o kmetih na Nizozemskem. Nekateri komentatorji ste pa že včeraj češ čas ventili nad stanjem pri nas.
Carpediem32
07. 07. 2022 17.34
+0
Korintos11
07. 07. 2022 18.46
+2
mentorhercul
07. 07. 2022 17.22
-1
Vse se dobi v trgovinah, ne potrebujejo kmetijstva.
ssbobo
07. 07. 2022 18.52
-1
bologna2901
07. 07. 2022 17.22
+18
Omejevanje kmetijstva sredi prehranske krize: o podobni politiki naj bi razmišljale tudi Danska, Belgija in Nemčija .... milsim, da je več kot očitno, da se sprovaja 2030 agenda brez problema. Vse gre v eno smer, če se ljudstvo ne bo postavilo proti EU politiki in če bo treba tudi z silo, smo najkasneje čez 5 let vsi le njihovi sužnji, ki bomo živeli zato, da bojo oni uživali... seveda,. če nas ne bodo prej zrihtali z kakšnimi xy cepivi, gso, chemtrailsi in še kaj bi se najšlo..... svet gre u 3 krasne....