Premier Borut Pahor je napovedal, da bi v soboto na srečanju s hrvaško kolegico Jadranko Kosor v Bohinju lahko prišlo do rešitve vprašanja hrvaških varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke. Sicer je poudaril, da ne želi dvigovati pričakovanj, a "uspeh bi bil, če bi Bohinj za problem LB predstavljal to, kar so bili Trakošćani za rešitev meje".
"Moja želja je, da bi na skorajšnjem srečanju s premierko Kosorjevo prišli do naslednjega koraka, tudi ko gre za drugo najtežje vprašanje v dvostranskih odnosih s Hrvaško, to je za vprašanje Ljubljanske banke," je na novinarski konferenci po seji vlade dejal Pahor.
Kot je pojasnil, sta se o problemu v sredo pogovarjala oba zunanja ministra, Samuel Žbogar in Gordan Jandroković, ki sta se sestala pri Obrežju, nato sta ponoči rešitev iskala še odposlanca obeh premierjev, usklajevanja pa so se nadaljevala tudi danes. "Ne bi rad dvigal prevelikih pričakovanj; uspeh bi seveda bil, če bi lahko Bohinj predstavljal za rešitev problema Ljubljanske banke to, kar so Trakošćani predstavljali za rešitev meje," je izjavil Pahor.
"Trudimo se, da bi nam to uspelo," je še dodal slovenski premier. Opozoril sicer je, da "garancij danes ne more dati", bi pa, kot je nakazal, do rešitve lahko prišlo tudi "v zadnjem trenutku" v Bohinju, odvisno od odločitve med njim in Kosorjevo.
Prav tako ni želel komentirati novinarskega vprašanja, ali bi bila morda rešitev tega vprašanja v odprtju nove podružnice NLB v Zagrebu. "To boste vse slišali po srečanju v Bohinju," je dejal Pahor.
Guverner Hrvaške narodne banke (HNB) Željko Rohatinski je po današnjem srečanju s premierko Jadranko Kosor na sedežu vlade izjavil, da očitno obstaja interes tako hrvaške kot slovenske strani, da se najde rešitev problema deviznih varčevalcev nekdanje LB. A kot je ponovil, bo HNB poslovanje NLB na Hrvaškem dovolil šele po rešitvi tega problema.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.