Sindikat črnomaljskega Secopa, kjer je napovedano odpuščanje do okvirno 700 delavcev, naj bi po napovedih generalnega direktorja podjetja Matjaža Strmca danes dobil pisno potrditev in načrt odpuščanja, a se to ni zgodilo. Dokument vodstvo Secopa pričakuje naslednji teden. Vodstvo družbe bo sicer število zaposlenih, ki naj bi jih odpustili, v prihodnje usklajevalo z vodstvom Aureliusa, v okviru katerega deluje Secop.
'Želimo si domačega investitorja'
Na okrogli mizi na temo problematike Secopa je generalni direktor podjetja dejal, da si marsikdo napačno razlaga njihove težave z napovedanimi odpuščanji. Po njegovem krivec za te nista država ali kdo drug, temveč razvojna zaostalost in nekonkurenčnost njihovega izdelka, ki se mu tudi izteka življenjski rok izdelovanja. Tudi zaradi tega podjetje potrebuje strateškega partnerja, je opozoril. Lastnik osnovne tovarne in zemljišč v Črnomlju ni Secop ter preko njega finančni holding Aurelius, ampak še vedno Danfoss, s katerim bi kot najemniki lahko dosegli dogovor.
Predvsem bi radi našli domačega in ne tujega strateškega partnerja, saj bi se znala Secopova zgodba s tujim ponoviti, je še povedal Strmec.
Strmec je v četrtek po sestanku s predstavniki vlade dejal, da bo vodstvo Secopa v prihodnjih tednih in mesecih z vodstvom nemškega Aureliusa, ki zahteva odpuščanje, število usklajevala in Strmec verjame, da se bodo glede števila odpuščenih delavcev srečali nekje na sredini. Če bodo zastavljeno strategijo izpeljali v celoti, se končno število ne bo bistveno razlikovalo, je nadaljeval in dodal, da bo uprava poskrbela, da bo proces odpuščanja potekal čim bolj prijazno in v skladu z zakonodajo.
Glede na to, da je trenutno v Secopu zaposlenih 970 delavcev, naj bi po prvih izračunih delo ohranilo od 330 do 350 zaposlenih, lastniki družbe pa se strinjajo, da bi moralo odpuščanje teči vzporedno z iskanjem strateškega partnerja in selitvijo montažnih linij na Slovaško, je pojasnil Strmec.
Vse, kar bo potem ostalo v Črnomlju, bo po njegovih navedbah od 300 do 350 delavcev, za katere iščejo strateškega partnerja, o tem, da ga ne bi dobili, pa sploh ne razmišljajo oziroma morajo zagotoviti, da bo v črnomaljskem okolju ostalo več delovnih mest kot samo teh 350, je še povedal. Pri iskanju strateškega partnerja jim je pomoč obljubila tudi vladna delegacija, ki je sedež Secopa obiskala v četrtek.
Klavrno vzdušje med delavci
Vzdušje v proizvodnji je zaradi napovedi številčnega odpuščanja zelo klavrno. Po besedah sindikalista Zdravka Bahorja so delavci izgubili motivacijo za delo, še posebej, ker je v Secopu zaposlenih tudi po več članov iste družine. Kljub vsemu se trudijo, da proizvodnja teče nemoteno dalje, saj se bojijo, da bi jim potem v procesu odpuščanja vodstvo očitalo, da slabo delajo.
Do leta 2016 naj bi vlada v območje Bele krajine in Kočevskega vložila 290 milijonov evrov. Večji del tega denarja, kar 254 milijonov evrov, bo vložila v gradnjo prometne infrastrukture, preostali del v spodbujanje konkurenčnosti gospodarstva in s tem v ustvarjanje novih delovnih mest.
Pahor: Treba je poiskati hitro rešitev
Premier Pahor je dejal, da si vlada želi, da bi lastnika podjetja prepričala, da še nekaj let ostane v Sloveniji. V tem času bi lahko v Belo krajino pritegnili vlagatelje, prezaposlili in preizobrazili delavce. Po Pahorjevih besedah sicer subvencioniranje zasebnega podjetja Secop ne pride v poštev. "Če bomo začeli subvencionirati tuje vlagatelje, bomo iz državnega proračuna subvencionirali nizko plačano delovno silo," je menil. Si pa vlada želi poiskati rešitev, ki ne bo samo socialni transfer, temveč kaj več. Ključna je zaposlitev, je poudaril Pahor. Vladi je uspelo izboljšati stanje v Prekmurju, zato premier upa, da jim ga bo uspelo izboljšati tudi v Beli krajini.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.