Gospodarstvo

Secop: Navijajo za domačega investitorja

Črnomelj, 08. 04. 2011 09.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Koliko zaposlenih bo ostalo brez službe, bomo izvedeli šele prihodnji teden. Lastnik namreč še ni sporočil, kakšen bo načrt odpuščanja. Je pa direktor Secopa dejal, da si želijo domačega investitorja, da se zgodba s tujim ne bi ponovila.

Sindikat črnomaljskega Secopa, kjer je napovedano odpuščanje do okvirno 700 delavcev, naj bi po napovedih generalnega direktorja podjetja Matjaža Strmca danes dobil pisno potrditev in načrt odpuščanja, a se to ni zgodilo. Dokument vodstvo Secopa pričakuje naslednji teden. Vodstvo družbe bo sicer število zaposlenih, ki naj bi jih odpustili, v prihodnje usklajevalo z vodstvom Aureliusa, v okviru katerega deluje Secop.

'Želimo si domačega investitorja'

Subvencije za tuje vlagatelje ne pridejo v poštev, poudarja Pahor.
Subvencije za tuje vlagatelje ne pridejo v poštev, poudarja Pahor. FOTO: Rudi Vlašič

Na okrogli mizi na temo problematike Secopa je generalni direktor podjetja dejal, da si marsikdo napačno razlaga njihove težave z napovedanimi odpuščanji. Po njegovem krivec za te nista država ali kdo drug, temveč razvojna zaostalost in nekonkurenčnost njihovega izdelka, ki se mu tudi izteka življenjski rok izdelovanja. Tudi zaradi tega podjetje potrebuje strateškega partnerja, je opozoril. Lastnik osnovne tovarne in zemljišč v Črnomlju ni Secop ter preko njega finančni holding Aurelius, ampak še vedno Danfoss, s katerim bi kot najemniki lahko dosegli dogovor.

Predvsem bi radi našli domačega in ne tujega strateškega partnerja, saj bi se znala Secopova zgodba s tujim ponoviti, je še povedal Strmec.

Vladna delegacija je vodstvu Secopa obljubila pomoč pri iskanju strateškega partnerja, ki bi obdržal okoli 350 zaposlenih.
Vladna delegacija je vodstvu Secopa obljubila pomoč pri iskanju strateškega partnerja, ki bi obdržal okoli 350 zaposlenih. FOTO: Rudi Vlašič

Strmec je v četrtek po sestanku s predstavniki vlade dejal, da bo vodstvo Secopa v prihodnjih tednih in mesecih z vodstvom nemškega Aureliusa, ki zahteva odpuščanje, število usklajevala in Strmec verjame, da se bodo glede števila odpuščenih delavcev srečali nekje na sredini. Če bodo zastavljeno strategijo izpeljali v celoti, se končno število ne bo bistveno razlikovalo, je nadaljeval in dodal, da bo uprava poskrbela, da bo proces odpuščanja potekal čim bolj prijazno in v skladu z zakonodajo.

Glede na to, da je trenutno v Secopu zaposlenih 970 delavcev, naj bi po prvih izračunih delo ohranilo od 330 do 350 zaposlenih, lastniki družbe pa se strinjajo, da bi moralo odpuščanje teči vzporedno z iskanjem strateškega partnerja in selitvijo montažnih linij na Slovaško, je pojasnil Strmec.

Vse, kar bo potem ostalo v Črnomlju, bo po njegovih navedbah od 300 do 350 delavcev, za katere iščejo strateškega partnerja, o tem, da ga ne bi dobili, pa sploh ne razmišljajo oziroma morajo zagotoviti, da bo v črnomaljskem okolju ostalo več delovnih mest kot samo teh 350, je še povedal. Pri iskanju strateškega partnerja jim je pomoč obljubila tudi vladna delegacija, ki je sedež Secopa obiskala v četrtek.

Klavrno vzdušje med delavci

Delavci v Secopu so upravičeno v skrbeh, saj regijo zapušča največji zaposlovalec. Zaradi pomanjkanj novih delovnih mest v Beli krajini je bolj malo razlogov za optimizem.
Delavci v Secopu so upravičeno v skrbeh, saj regijo zapušča največji zaposlovalec. Zaradi pomanjkanj novih delovnih mest v Beli krajini je bolj malo razlogov za optimizem. FOTO: Rudi Vlašič

Vzdušje v proizvodnji je zaradi napovedi številčnega odpuščanja zelo klavrno. Po besedah sindikalista Zdravka Bahorja so delavci izgubili motivacijo za delo, še posebej, ker je v Secopu zaposlenih tudi po več članov iste družine. Kljub vsemu se trudijo, da proizvodnja teče nemoteno dalje, saj se bojijo, da bi jim potem v procesu odpuščanja vodstvo očitalo, da slabo delajo.

Do leta 2016 naj bi vlada v območje Bele krajine in Kočevskega vložila 290 milijonov evrov. Večji del tega denarja, kar 254 milijonov evrov, bo vložila v gradnjo prometne infrastrukture, preostali del v spodbujanje konkurenčnosti gospodarstva in s tem v ustvarjanje novih delovnih mest.

Pahor: Treba je poiskati hitro rešitev

Pahor bi rad, da nemški koncern še nekaj časa ostane v Sloveniji.
Pahor bi rad, da nemški koncern še nekaj časa ostane v Sloveniji. FOTO: Miro Majcen

Premier Pahor je dejal, da si vlada želi, da bi lastnika podjetja prepričala, da še nekaj let ostane v Sloveniji. V tem času bi lahko v Belo krajino pritegnili vlagatelje, prezaposlili in preizobrazili delavce. Po Pahorjevih besedah sicer subvencioniranje zasebnega podjetja Secop ne pride v poštev. "Če bomo začeli subvencionirati tuje vlagatelje, bomo iz državnega proračuna subvencionirali nizko plačano delovno silo," je menil. Si pa vlada želi poiskati rešitev, ki ne bo samo socialni transfer, temveč kaj več. Ključna je zaposlitev, je poudaril Pahor. Vladi je uspelo izboljšati stanje v Prekmurju, zato premier upa, da jim ga bo uspelo izboljšati tudi v Beli krajini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikhrast
11. 04. 2011 16.47
Samo če dobimo domačega investitorja, pa da je vse naše, bo vse v redu. Pri paroli "Tujega nočemo, domačega pa nimamo" vidim nekaj problemov. Slovenija je polna ajdovskih županov.
Madyy
10. 04. 2011 09.45
Samo zaradi Občin, davkov Prispevkov ter nenormalnih zahtev za nič uporabnih družboslovbcev ter Norcev v zbornicah, parlamentu in vladnih službah vse beži iz Slovenije..??
Millena
09. 04. 2011 22.22
Kokr sm jest vidu tole zgodbo okol tele firme se mi skos bl zdi da so domači lastniki prodali firmo švabu pol jo je pa ta enostavno preselu sej je itak njegova. Hmm tole prejšno vodstvo je treba privit pa zapret ne ša nemca on je meu keš in je kupu firmo ki jo je DOMAČIN prodajal............
Nauders
09. 04. 2011 20.51
vlagatelji najbrž čakajo v koloni aneda ?
simevlado
09. 04. 2011 18.08
jaz tud navijam za NK Krka pa so še zmer v 3. ligi
Jimi1
09. 04. 2011 14.24
Vsi ti naši zavoženi managerji pred stečaji omenjajo nekakšne "vlagatelje", strateške partnerje itd. Na koncu vedno pridejo stečajni pogrebci in si priredijo z preostankom kapitala SEDMINO !
upanje11
09. 04. 2011 10.23
država slab lastnik, tujec še slabši, konkurent najslabši !!! Samo da pri nas velja da osli gredo večkrat na led. primer: prodaja podjetij strateškega pomena za naše gospodarstvo -distribucijske mreže (Mercator)
Madyy
09. 04. 2011 08.20
300 Občin, vladna služba pri vsakem pasjem dreku, zbornic kot pes bolh, komisij, nadkomisij, poslancev in ostale družboslovne navlake kot smeti..??? Pomenijo, da do vsak gospodarski subjekt propadel, da bodo vse uničili, izsesali, izpili kri in dušo.. da se nobeno delo ne izplača in da bo vsak kia imakj pameti se pobral iz te ogabne kriminalne, davčne, prispevne družboslovne kozlarije..kolikor ga noge nesejo..
b77
09. 04. 2011 07.51
tovariši imate še 2 leti in uspelo vam bo rezultat bo podoben kot po končani drugi svetovni vojni! PA SAJ TO ZNATE? PONOVNO ŽIVELI!
snupy1
09. 04. 2011 01.59
Dokler bo gospodarstvo plačevalo tak državni aparat, kot ga imamo v sloveniji, še dolgo ne bomo konkurančni. En delavec v proizvodnji mora poplačati vse ministre, dohtrje, državno upravo, občinske uprave, upokojence(njihov denar so namreč že zafural), diplomate, vs aparat, ki nas zastopa v Bruslju..., ..., ... Ni šans, da poplača tok režije in da ostanemo konkurenčni. Zato mi ne nabijat, da so plače v gospodarstvu visoke in da je za tako stanje razlog povečanje dvig minimalne plače. Še premal so jo dvignli v primerjavi z cenami v naši deželici.
princek
08. 04. 2011 22.32
odbogaposlan08.04.2011, 17:464 iz tega kruha ne bo moke! SEVEDA NE, so že naredili drek!
dejkometod
08. 04. 2011 22.07
Katastrofa. Kam so nas pripeljali!
b77
08. 04. 2011 20.37
investitorji kar čakajo v vrsti
Adiiiii
08. 04. 2011 19.59
Kitajci delajo isto delo za 3 krat manjšo plačo, ampak pri njih je vse ceneje od hrane do elektrike itd., pri nas bi tudi moralo bit vsaj za polovico, ne pa da peščica monopolistov lepo živi ker non stop dvigujejo cene...
odbogaposlan
08. 04. 2011 17.50
sicer pa pravijo, da v revozu manjka kvalificirane delovne sile, sej je vlada namenila 500 miljonov evrov za Revoz, se bodo pa v Podgurje vozili.
odbogaposlan
08. 04. 2011 17.46
iz tega kruha ne bo moke!
nikhrast
08. 04. 2011 17.24
Spet ena smešna izjava: minimalna plača se dvigne tako da lahko delavci preživijo. Saj ni čudno da gospodarstvo crkuje, delo se smatra kot sociala.
erikon
08. 04. 2011 16.28
darepart Dvig mninimalca ni kriv za to stanje.......oni majo komaj za preživetje ..krivce je treba iskati med menadžerji in njihovo nenasitnostjo....ki raje podjetje pokradejo,ko jo izmuzejo pa jo zaprejo.Zaradi sebičnosti posameznikov je tako stanje v Sloveniji
AndrejPaTo
08. 04. 2011 15.46
Izkoristil bi to priložnost, da čestitam vladi in sindikatom za uspešni hitri dvig minimalne plače lansko leto. Verjetno je še nekaj firm, ki niso konkurenčne in komaj plačujejo plače in upam, da se z nasledjnim dvigom minimalca znebimo še njih.
Aleander_
08. 04. 2011 15.17
Borut...vprašaj Slovake kaj počnejo bolje od nas že vrsto let. Upam, da naslednja vlada, ne glede katera, premore dovolj modrosti in končno naredi red v tej naši državni administraciji, kjer se delovna mesta odpirajo zaradi potrebe po dodatni zaposlitvi, namesto potrebe po večji učinkovitosti. Vsak pameten gospodarstvenik pogleda svoj poslovni rezultat in primerja prihodke z odhodki. Če je odhodkov preveč, ne dvigne cene, ker bi ga kupci raztrgali, pač pa optimizira stroške! Kako optimizirati stroške države Slovenije? Tvoj največji politični konkurent je rešitev, ki je nam navadnim državljanom jasna že vrsto let, razkril pred kratkim...poguglaj in poišči predlog.