Matjaž Pavčič, direktor podjetja Klasje je povedal, da so mešano podjetje ustanovili predlani skupaj z nemško družbo Hahne. Ob ustanovitvi Incepda žitarski proizvodi je bilo Klasje njegov 49-odstotni lastnik., pred dnevi pa jim je družba Hahne prodala svoj 51-odstotni lastniški delež.
Na vprašanje, zakaj so se odločili za odkup nemškega deleža, je Pavčič, ki je direktorski položaj prevzel 1. julija lani, pojasnil, da je Incepd žitarski proizvodi podjetje, ki je bilo ustanovljeno z namenom, da izdelke Klasja trži v Evropi in na trgih nekdanje Jugoslavije, ter da uvaža izdelke družbe Hahne za slovenski trg. Ker pa so bili stroški poslovanja Incepda žitarski proizvodi dokaj visoki, se je Klasje odločilo osnovno dejavnost hčerinskega podjetja nadaljevati prek komercialne pogodbe.
Klasje je lani ustvarilo okrog štiri milijarde tolarjev prihodkov, kar je toliko kot leta 2000. Koliko pa znaša lanska poslovna izguba, bo znano po 20. januarju. Leto 2000 je Klasje sklenilo z 160,6 milijona tolarjev izgube, kar je 90 milijonov tolarjev manj kot leta 1999.
Predsednik nadzornega sveta Klasja Dušan Drofenik je povedal, da je naloga novega direktorja sanirati poslovno izgubo in zmanjšati stroške poslovanja. Sicer pa je nadzorni svet družbe v zadnjih dveh letih sprejel kar dva odstopa direktorjev Klasja, ki naj bi odstopila iz osebnih razlogov.
Drofenik je tudi pojasnil, da je nadzorni svet že predlani sprejel triletni poslovni načrt Klasja. Zaradi zaostrenih tržnih razmer si mora Klasje prizadevati izboljšati finančni rezultat poslovanja ter pospešiti izvajanje programa sanacije družbe. Ta med drugim predvideva odprodajo poslovno nepotrebnega premoženja, izkupiček prodaje pa bo namenjen modernizaciji Klasja. Potrebno je preučiti tudi vse možnosti povezave Klasja s sorodnimi podjetji znotraj Slovenije (pismo o nameri z ljubljanskim Žitom naj bi bilo že podpisano), kot tudi navzven, število zaposlenih pa prilagoditi dejanskim potrebam poslovanja. Lani je Klasje, ki se občasno zadolžuje zaradi nabave pšenice, skušalo zmanjšati svojo zadolženost (ta naj bi bila obvladljiva) za približno 190 milijonov tolarjev. Ali je v tem tudi uspelo, bo pokazal konsolidirani izkaz uspeha za leto 2001.