
Predsednik japonske avtomobilske družbe Toyota Akio Toyoda se je v sredinem triurnem zaslišanju pred ameriškim odborom za nadzor in vladne reforme velikokrat opravičil za okvare avtomobilov, ki so povzročile odpoklic okrog 8,5 milijona vozil po svetu. Kar šest milijonov odpoklicev je bilo v ZDA.
Toyoda se je po zaslišanju sestal s predstavniki zaposlenih v Toyotinih tovarnah v ZDA in s predstavniki prodajalcev.
Akio Toyoda, sicer vnuk ustanovitelja avtomobilske tovarne, je uvodoma prebral svojo izjavo v angleščini, pozneje med odgovori na vprašanja kongresnikov pa je odgovarjal v japonščini. Toyoda ni vajen napadalnega odnosa, ki so ga uporabili kongresniki, čeprav se je šolal v ZDA, kjer je nekaj časa tudi delal, in sicer kot podpredsednik skupnega podjetja Toyote in največjega ameriškega avtomobilskega podjetja General Motors (GM).
Delajo 24 ur na dan
Toyota je do danes odpoklicala na milijone avtomobilov. Problemi so bili trije. Nekaj modelov je imelo težave z namestitvijo preprog, zaradi katerih se je zatikal pedal za plin. Problemi so bili tudi zaradi pokvarjenih pedalov za plin, ki so se sami zataknili pri veliki hitrosti, nazadnje pa so se pojavile še težave z zavorami pri modelih prius. Kongresniki so Toyodo napadali zaradi domnevnih počasnih odpoklicev pokvarjenih vozil in zaradi domnevnih okvar elektronskega sistema, kar pa je predsednik Toyote odločno zanikal.
Okvare pri Toyotinih avtomobilih so po uradni statistiki ministrstva za promet v ZDA v 10 letih zahtevale le 34 smrtnih primerov. "Kje je obžalovanje za mrtve?" je spraševala demokratka Marcy Kaptur iz Ohia, potem ko je Toyoda izrazil najiskrenejše obžalovanje in sožalje za vse smrtne primere.
Republikanec iz Floride John Mica je kazal na notranje poročilo podjetja, v katerem so se hvalili, da jim je uspelo prihraniti 100 milijonov dolarjev zaradi dogovora z ameriško vlado o omejenem odpoklicu avtomobilov. Toyoda se je opravičil tudi zaradi tega, Mica pa je vztrajal, da so bili problemi elektronski in ne le mehanični. Toyoda je to vnovič zanikal, obenem pa ponavljal, da delajo 24 ur na dan, da odpravijo okvare.
Predsednik odbora za nadzor in vladne reforme demokrat iz New Yorka Edolphus Towns je na zaslišanju izpostavil tudi ministra za transport, nekdanjega republikanskega kolega Raya LaHooda. Napadel ga je, da na zaslišanje ni prišel šef uprave za varnost na cestah, vendar pa je La Hood dejal, da človeka, ki je na položaju šele 40 dni, ne bo izpostavljal tovrstnim napadom. Odgovornost je prevzel sam in izzval nekdanje kolege, da zahtevajo njegovo zamenjavo. Towns je LaHooda spraševal, ali so Toyotina vozila sploh varna, in minister je odgovoril, da imajo zabeležen vsak avtomobil, kjer je mogoča okvara, seznam pa je na spletni strani ministrstva.

Zaslišanje podobno teatru
Zaslišanje Toyode in LaHooda je bilo v skladu s tradicijo ameriškega kongresnega teatra. Nastopila je mati policista, ki je umrl na cesti, domnevno zaradi okvare Toyotinega avtomobila, vsak kongresnik, ki trepeta pred vnovično izvolitvijo novembra in ne prihaja iz države, kjer uslužbenci Toyote pomenijo pomemben volilni blok, pa je storil vse, da izgleda primerno ogorčen pred kamerami. Na pretiravanje je pred zaslišanjem opozoril guverner države Mississippi, republikanec Haley Barbour, ki je za Washington Post napisal, naj se kongresniki ne predajo skušnjavi napredovanja interesov ameriških avtomobilskih podjetij.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.