Gospodarstvo

Kitajski nepremičninski trg: v finančnih težavah še eno podjetje

Peking, 05. 10. 2021 12.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Kaya Kamenarič, STA
Komentarji
8

Koncern Fantasia, kitajsko nepremičninsko podjetje, se je znašel v finančnih težavah, saj je zamudil plačilo dolžniških obveznosti. V javnosti je sicer zadnje tedne odmeval nepremičninski velikan Evergrande, ki je zaradi velikih dolgov na robu propada. Kot kaže, se na Kitajskem soočajo s širšo težavo v nepremičninskem sektorju.

Kitajsko podjetje Fantasia Holdings
Kitajsko podjetje Fantasia Holdings FOTO: AP

Podjetje Fantasia Holdings v ponedeljek imetnikom obveznic ni poplačalo 205,7 milijona dolarjev (okoli 177,28 milijona evrov), je v izjavi zapisalo podjetje s sedežem v Šenženu. Grozi mu stečaj.

Mediji zadnje tedne sicer poročajo o podjetju Evergrande, ki je eden najbolj zadolženih kitajskih zasebnih graditeljev stanovanj. Ima namreč več kot 300 milijard dolarjev (okoli 258 milijard evrov) neporavnanih obveznosti. Kitajske oblasti so zaskrbljene, da bi se kriza razširila še na druge gospodarske dejavnosti, poroča Bangkok Post

Vlagatelji sicer čakajo na novice iz Evergranda, potem ko je podjetje v ponedeljek prekinilo trgovanje z njihovimi delnicami, saj naj bi čakalo na "novice o veliki transakciji". Hongkonška nepremičninska družba Hopson Development Holdings naj bi namreč načrtovala odkup 51-odstotnega deleža Evergrandove enote za upravljanje nepremičnin.

Bonitetna hiša Fitch Ratings je v ponedeljek bonitetno oceno Fantasie znižala na "CCC –", s čimer svari pred možnostjo stečaja. Pri tem je izpostavila tudi nekatere nepravilnosti v vodenju poslovnih knjig kitajske družbe, saj Fantasia v njih ni ustrezno zavedla najmanj ene od izdanih obveznic. "Obstoj teh obveznic po naši oceni pomeni, da bi lahko bila likvidnostna situacija zahtevnejša, kot smo ocenjevali doslej," so zapisali analitiki Fitcha. Dodali so, da dogajanje na splošno vzbuja dvome o finančnem poročanju podjetja.

Medtem je bonitetna hiša S&P Global Ratings znižala bonitetno oceno še ene kitajske nepremičninske firme, Sinic Holdings. Ocenila je, da je sposobnost poplačevanja dolgov tega podjetja "skoraj izčrpana". Njegovo bonitetno oceno je, ker podjetje ne more plačevati obresti na obveznice, znižala s CCC na C.

Kitajski nepremičninski sektor je zaradi pregrevanja v zadnjih mesecih pod lupo oblasti. Strokovnjake skrbi, da bi se lahko v sektorju obetal velik zlom. Še vedno ni jasno, ali bo Peking posredoval v primeru Evergranda.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

HumanNOTsheep
05. 10. 2021 13.52
Tipični ameriško misleči medij kateri krivijo vse druge sami sebe pa dvigajo v nebo ! Spomnimo se wall streeta in njihovih spletk...
TistoPravo
05. 10. 2021 13.44
+1
Včer sm bral na drugem portal, da kupci v Eu nismo dovolj razpolozeni za nakup novih vozil...zato gredo tovarne na čakanje. Toliko o čipih, kot kaže je krivo lepo vreme...če verjameš
Fredi34
05. 10. 2021 14.09
+2
Kupci v EU nočejo 3 ciliderskih bencinckih mlinčkov z pospeški kot Yugo koral 45, niti ne nepreverjene hibridne tehnologije (razen preverjene Toyotine) ne električnih avtov z omejenim dosegom. Ampak ravno samo to nam danes tiščijo pod nos. To kar mi nočemo.
nono1234
05. 10. 2021 13.38
+3
Vsak balon, ki ga kar naprej napihuješ, bo enkrat počil. Tudi ta kitajski bo počil, ali je pa že in to se bo slišalo po celotnem planetu. Kapitalizem so igre brez meja, kjer večina zgubi nekateri pa dobijo. V življenju sem tudi sam nastradal in sem se naučil, da tam kjer kaže zelo dobro, nekaj smrdi. Normalen človek se vpraša, kako je mogoče toliko let normalno poslovati in narediti takšne izgube. Če pogledamo v sam fundament, je odgovor preprost. Papir vse prenese in dokler poslujemo z virtualnim denarjem (denarjem zgolj na papirju) je vse lepo in prav, dokler ne potegnemo črto. Ko pa vidimo tisto pod črto je za mnoge prepozno. Najbolj kruto je to, da peščica ljudi pobere smetano, mali človek pa vedno vse to poplača tako ali drugače. Dober primer so bile tudi naše bančne luknje in s kakšno lahkoto je država položila naše milijarde. Zapravili so jih "velikani", plačujemo jih pa Mi ogoljufani.
Fredi34
05. 10. 2021 13.20
Gradili so več kot zmorejo. Znajo pa za seboj potegniti cel svet. Samo upam da je Kitajska dovolj močna da zmore taka nihanja uravnovesit. Nenazadnje "javno" premoženje Bezosa (lastnika Amazona) je 200 miljard. Za nas je to nepredtavljiv denar, za Bezosa niti ne toliko.
Justiceiscoming81
05. 10. 2021 13.10
+2
Pričenja se gospodarski zlom, groznih razsežnosti... tole bo potegnilo za sabo celotni svet... in se je ze zacel
jozejoze1
05. 10. 2021 12.42
+2
Prihaja pušiona epskih razsežnosti, ko bo ves lopovsko nakraden papir izpuhtel v nič
mackon08
05. 10. 2021 13.31
Ma kje pa lopovi za sebe vedno poskrbijo, nastradajo pošteni.