Veliko Kitajcev je za praznike ob vstopu v lunarno novo leto odpotovalo v svoje domače kraje, vendar pa se jih veliko ni več vrnilo v mesta, kjer so zaposleni. Kitajske oblasti ocenjujejo, da se je okrog 26 milijonov delavcev odselilo iz obalnih regij, kjer se izvozniki borijo za obstoj svojih podjetij. V mestu Kunšan z osemsto tisoč prebivalci naj bi zaposlitvene agencije celo obljubljale dodatno hrano in brezplačno prebivališče v želji, da bi v pokrajini obdržali delavce.

Delež kitajskega izvoza je sicer v januarju padel za 14 odstotkov, kar je podjetnike prisililo k ukinitvi plačanih nadur. To pa je močno zmanjšalo dohodke večine delovne sile. "Prejšnji mesec sem zaslužil več kot 2000 jenov (okrog 225 evrov), zdaj pa zaslužim komaj 850 (96 evrov)," je dejal Lu Hong, dvajsetletnik, ki sestavlja računalnike pri družbi Foxconn, eni od najuspešnejših proizvajalcev elektronike na svetu. "Še vedno sem vsak dan delal nadure, vendar sem namesto denarja dobil prisilni dopust," še pravi Hong. V takšnih razmerah delavci komaj preživijo, problem pa je tudi to, da ne morejo pošiljati denarja svojim družinam.
Tretjina zaposlenih naj bi tako že dala odpoved, čeprav naj Foxconn teh ne bi hotel sprejeti. Vodilni so tako že napovedali dvig osnovnih plač, za marec pa tudi plačilo nadur, saj naj bi se do takrat število naročil za tuje trge povečalo.
Veliko nekdanjih zaposlenih je tako zapustilo razvita obmorska območja in se odpravilo domov, kjer naj bi bilo kljub vsemu več denarja in možnosti zaslužka. "Veliko ljudi zdaj vlaga v ruralna območja. Tajvanci na primer gradijo visokotehnološke sadovnjake, ki bodo prinesli dobiček," je prepričan eden od delavcev, ki upajo na boljšo službo.
V obupu sta tako dva največja proizvajalca prenosnih računalnikov, Wistron in Compal, začela ponujati brezplačne obroke za nadure, brezplačno streho nad glavo, brezplačno pranje perila in celo občasne kulturne dejavnosti.
Poznavalci pravijo, da tovrstni ukrepi ne morejo pomagati, saj so ključnega pomena za odpovedi delavcev neplačane nadure, s katerimi so sicer veliko zaslužili. Zdaj, ko tega več ni, se jim bolj splača delati doma.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.