"Protekcionistični" ukrepi, ki so jih zaradi povečanja izvoza kitajskega tekstila sprejeli v Evropski uniji in ZDA, so "nepravični in v nasprotju v pravili Svetovne trgovinske organizacije", je prepričan kitajski minister za trgovino Bo Ksilai. "Enkrat, ko je dosežen dogovor, morajo strani ostati pri svojih zavezah, saj se sicer nima smisla pogajati o pravilih," je dodal.

Bo je ocenil, da imajo v Bruslju in Washingtonu dvojne standarde, s katerimi spodkopavajo trdnost WTO, obenem pa negativno vplivajo na pogajanja o liberalizaciji svetovne trgovine, ki trenutno tečejo v okviru organizacije. Izrazil je prepričanje, da bi lahko v ZDA in EU naredili več, da bi se pripravili na odpravo kvot za tekstil, saj so imeli na voljo desetletno prehodno obdobje.
Kitajski predstavnik pa je opozoril tudi na to, da bi bila v primeru uvedbe ukrepov ogrožena delovna mesta več deset milijonov kitajskih delavcev v tekstilni industriji.
Barroso: EU je pripravljena iti še dlje
Medtem je predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso napovedal, da je EU "pripravljena iti še dlje, saj je resnično zaskrbljena zaradi razmer". "V prihodnjih tednih bomo sprejeli novo odločitev, če ne bo konstruktivnega pristopa," je napovedal.
Da EU doslej ni naredila dovolj za zajezitev kitajskega izvoza, pa je prepričan francoski minister za industrijo Patrick Devedjan, ki je sicer na obisku v Pekingu. Povedal je, da Francija ukrepa tudi bilateralno in je Kitajsko po diplomatski poti že pozvala, naj hitro ukrepa.
Ukrepi EU in ZDA
EU je naredila nov korak proti ponovni uvedbi kvot na tekstil s Kitajske zaradi izjemno povečanega uvoza po ukinitvi globalnih omejitev januarja letos. Evropska komisija je namreč v dveh kategorijah, pri majicah in laneni preji, terjala formalne konzultacije s Kitajsko pred WTO, komisar za trgovino Peter Mandelson pa je napovedal uvedbo začasnih omejitev do konca leta, če dogovora s Kitajsko ne bo.
Washington pa je napovedal ponovno uvedbo kvot za uvoz kitajskih bombažnih majic, hlač in bombažnega perila. Obenem pa so v ZDA poudarili, da bi morala Kitajska revalvirati svojo valuto, saj umetno ustvarjena šibka vrednost juana spodbuja izvoz.
Kitajska industrija aprila izdelala precej več
Obseg industrijske proizvodnje na Kitajskem pa se je aprila v primerjavi z istim mesecem leto prej povečal za 16 odstotkov na vrednost 564,7 milijarde juanov (68 milijard dolarjev), so sporočili iz kitajskega nacionalnega statističnega urada. Rast obsega proizvodnje kitajske industrije, ki se je marca na letni ravni povečala za zmernejših 15,1 odstotka, po podatkih statističnega urada spodbuja živahna zunanja trgovina.