Doslej največji kitajski nakup v tujini je za državo, ki se trudi nahraniti 1,3 milijarde prebivalcev, pravzaprav logičen korak. Obdelovalnih površin ni dovolj, zato bi radi z vpeljevanjem gensko spremenjenih organizmov (GSO) izboljšali donosnost.
Kitajska je že zdaj največja uvoznica soje in sedma največja uvoznica koruze. S širjenjem srednjega razreda in s tem povezanim izboljševanjem socialnega položaja prebivalcev se povečujejo njihove zahteve, kar se kaže tudi v prehranjevalnih navadah. Tako je poskočila poraba mesa in mlečnih izdelkov, trend pa se bo nadaljeval tudi v prihodnje.
Kitajska bo torej – kot vse kaže – postala ena od vodilnih proizvajalk GSO na svetu. Če regulatorji ne bodo pritisnili na rdečo luč, pa se obetata še dva podobna posla: združitev Bayerja in Monsanta ter DuPonta in Dow Chemicala. Ko se bo to zgodilo, bomo v sektorju, kjer se obračajo milijarde in kjer je dovolj denarja, da lahko vplivajo tudi na vladne odločitve, dokončno dobili vladavino peščice – oligarhijo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.