
Kitajska in Evropska unija sta danes dosegli dogovor za rešitev krize v zvezi z blokiranimi kitajskimi tekstilnimi izdelki v evropskih carinskih skladiščih, je potrdila tiskovna predstavnica Evropske komisije Francoise Le Bail. Po celonočnih pogajanjih v Pekingu sta dogovor dosegla evropski komisar za trgovino Peter Mandelson in kitajski trgovinski minister Bo Xilai, potrditi pa ga morajo še članice unije. "Cilj dogovora je kar se da hitro sprostiti tekstilne izdelke, ki so trenutno blokirani na carini," je pojasnila Le Bailova.
Dodala je, da se zdi Evropski komisiji dogovor "pravičen". "Upamo, da bodo članice hitro potrdile vsebino dogovora in bo težavo mogoče kar najhitreje rešiti," je še dejala Le Bailova.

O dogovoru naj bi še danes popoldne razpravljal odbor za tekstil, v katerem so zastopani predstavniki vseh članic unije, komisar Mandelson pa naj bi s kitajskim ministrom Bojem prav tako popoldne v Pekingu na novinarski konferenci odgovarjal na vprašanja v zvezi z dogovorom.
Dogovor o kvotah že junija
Bruselj in Peking sta se že junija dogovorila za sistem kvot za uvoz kitajskega tekstila, le dobra dva meseca zatem pa so kitajski uvozniki letošnje kvote v veliki meri izčrpali. V evropskih carinskih skladiščih tako v tem trenutku čaka več kot 75 milijonov že plačanih kitajskih tekstilnih izdelkov. Uvozniki, predvsem velike trgovske hiše, zato pritiskajo na komisijo, naj kitajskemu blagu omogoči vstop v EU, saj bi v nasprotnem primeru podjetja utrpela veliko finančno izgubo, ker ne bi mogla potrošnikom pravočasno ponuditi omenjenega blaga.

Eni za kvote, drugi so proti
Po drugi strani je seveda komisija izpostavljena pritiskom evropske tekstilne industrije, ki le stežka konkurira poceni kitajskemu blagu: Francija, Italija, Španija in Portugalska, kjer ima tekstilna industrija še vedno velik vpliv, zato nasprotujejo odpravi kvot, medtem ko se nekatere druge države - predvsem Velika Britanija, Nemčija, Švedska in Danska -, kjer imajo večjo težo trgovci, zavzemajo za prožnejši sistem kvot, ki bo olajšal uvoz kitajskega tekstila v unijo.
Na vrhu še druga pereča vprašanja
Predsedujoči Evropski uniji, britanski premier Tony Blair se je v prispevku za današnjo izdajo britanskega dnevnika Financial Times zavzel za odpravo izvoznih subvencij za kmetijstvo do leta 2010. "Če na tem področju na decembrski konferenci Svetovne trgovinske organizacije (WTO) ne bo napredka, je ogrožen celoten krog pogajanj iz Dohe," je pojasnil.
Pred začetkom pogovorov v Pekingu pa je Blair izrazil "zmeren optimizem" glede možnosti za razrešitev spora. "Težava je v tem, da moramo uravnotežiti številne in različne interese evropskih potrošnikov, trgovcev na debelo in evropskih proizvajalcev tekstila," je pojasnil Blair.
Na vrhu poleg Blaira in predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa na evropski strani sodeluje tudi visoki predstavnik unije za skupno zunanjo politiko Javier Solana, kitajsko stran pa vodi premier Wen Jiabao.