![V obubožani Evropi kopni zanimanje za kitajske izdelke.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Apr2012/60912017.jpg?v=d41d)
Čas je, da kitajska vlada začne bolj podpirati gospodarstvo, menijo investitorji. Izvoz namreč pada, proizvodnja tudi, zaloge se kopičijo.
HSBC je objavil zadnje podatke o kitajskem indeksu proizvodnje in naročil, ki se je od julija, ko je znašal 49,3, zdaj skrčil na 49,3. Vse, kar je manj kot 50, pa je slabo.
"Kitajsko gospodarstvo beleži najnižjo raven naročil po letu 2008, okrevanja pa ni na vidiku," pravi analitik Robert Rennie iz avstralske Westpac Bank In Sydney.
Padajo predvsem naročila iz Evrope, ki kleca pod težo dolžniške krize, Kitajski pa predstavlja največji izvozni trg. Poleg Kitajske, je evropska kriza sicer prizadela tudi Japonsko, Tajvan in Južno Korejo. Nižji je izvoz avtomobilov, zabavne elektronike in računalniške opreme.
Kitajsko gospodarstvo se sicer ohlaja že šesti kvartal zapored, PMI indeks pa je pod mejo 50 že deset mesecev, čemur se je Kitajska vse od krize, ki je udarila konec leta 2008, uspešno izogibala. A tokrat kitajska vlada za razliko od leta 2008 ne namerava odpreti državne vreče z denarjem za zagon gospodarstva, ampak se zanaša na tuje investicije.
Za to so že izvedli nekaj ukrepov. Povečali so naročila za ključne državne infrastrukturne projekte, bankam so dovolili, da znižajo vsoto denarja, ki mora biti obvezno v rezervah in tako za posojila sprostili 190 milijard dolarjev ter znižali obrestne mere. Poleg tega naj bi kitajska narodna banka že ta teden na medbančni trg poslala dodatnih 43,77 milijarde dolarjev.
Nekaj nezadovoljstva na Kitajskem sicer povzročajo odpuščanja, v izvozno naravnanih panogah je delo izgubilo vsaj 20 milijonov ljudi. Napoveduje pa se tudi vroča politična jesen, saj se obetajo menjave na vrhu vladajoče komunistične stranke.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.