Prodaja nepremičnin na Kitajskem se je od začetka leta zaradi rahljanja monetarne politike v luči svetovne finančne krize skokovito povečala. V prvem polletju je tako prodaja v celotnem nepremičninskem sektorju poskočila za 60,4 odstotka, kar v tretjem največjem svetovnem gospodarstvu krepi strahove pred morebitnim nepremičninskim balonom. Samo prodaja stanovanjskih nepremičnin se je v prvem šestmesečju povečala za 65,3 odstotka, so danes sporočili iz kitajskega državnega statističnega urada.
Kot opozarjajo nekateri poznavalci, je nepremičninski trg v občutljivem obdobju, v nekaterih delih države pa se že pojavljajo cenovni baloni. V prestolnici Peking so tako cene stanovanj že zunaj dosega večine državljanov. Cene nepremičnin v 70 velikih kitajskih mestih so se julija drugi mesec zapored zvišale. Junija je bilo zvišanje 0,2-odstotno, julija pa so se cene dvignile za odstotek. Dražijo se predvsem stare nepremičnine.
Pred tem so cene nepremičnin od decembra lani šest mesecev zapored padale, kar je bilo deloma posledica učinkov svetovne gospodarske krize, deloma pa tudi omejevalne politike kitajskih oblasti, ki so se na ta način borile proti nepremičninskim špekulacijam.
Ukrepanje za spodbujanje trga
Kitajska vlada je medtem sprejela več ukrepov za spodbujanje nepremičninskega trga, s katerimi je omejitve omilila. Poleg tega so gibanja na nepremičninskih trgih tudi posledica zrahljane kitajske monetarne politike v luči gospodarske krize. Kitajska centralna banka je namreč v zadnjih štirih mesecih lanskega leta znižala obrestno mero, od takrat pa jo je ohranila nespremenjeno. Obenem je Narodna banka Kitajske novembra lani tudi odpravila kvote za bančna posojila zasebnemu sektorju, s čimer naj bi dodatno prispevala k oživitvi gospodarstva.
V prvem poletju je tako obseg bančnih posojil dosegel 1000 milijard dolarjev, kar 15 odstotkov te vsote pa naj bi v nasprotju z navodili vlade odteklo v nakupe delnic in nepremičninska vlaganja. S tem so se okrepili strahovi, da ves ta denar v obtoku ustvarja nove cenovne balone in špekulativne posle, ki bi lahko ogrozili finančno stabilnost.
Kitajska vlada je zaradi tega že sprejela nove ukrepe. Banke morajo tako v skladu z uredbo vlade v drugi polovici leta omejiti obseg posojil in obenem poskrbeti za to, da bodo šla ta v produktivne naložbe. Obseg denarja v obtoku bo vlada omejila tudi z uredbo, da morajo največje kitajske banke kupiti za 14 milijard dolarjev državnih obveznic.
Porast prodaje avtomobilov
Prodaja avtomobilov na Kitajskem je julija na medletni primerjavi poskočila za 63,6 odstotka, na skoraj 1,09 milijona vozil. Rast po prepričanju kitajske zveze avtomobilskih proizvajalcev odraža okrevanje gospodarstva, h kateremu so doprinesli tudi ukrepi vlade.
Julija se je prodaja poslovnih vozil na letni ravni sicer zvišala za 44,2 odstotka, na 253.000 vozil. To je manj kot mesec prej, ko je bilo prodanih rekordnih 269.200 vozil. V prvih sedmih mesecih letošnjega leta se je prodaja vozil v primerjavi z enakim obdobjem 2008 zvišala za 23,4 odstotka, na 7,2 milijona vozil. Prodaja avtomobilov se je v prvem polletju zvišala za 17,7 odstotka, na 6,1 milijona vozil. Takrat je zveza napovedala, da bo na Kitajskem v letošnjem letu skupno prodanih 11 milijonov vozil.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.