Münchensko sodišče je potrdilo, da je zadolžena nemška medijska skupina Kirch danes zaradi plačilne nesposobnosti vložila zahtevo za stečaj hčerinske družbe KirchMedia, lastnice plačljive televizije Premiere, komercialnih televizij ProSieben in SAT1, pravic za predvajanje filmov ter pravic za prenos nogometnih tekem nemške zvezne lige in formule 1. KirchMedia, ki ima za 6,5 milijarde evrov dolgov, zaposluje 5500 ljudi, kar je polovica zaposlenih v celotni skupini. Banke, ki so največji upniki, želijo rešiti najbolj donosen del družbe, tako da bi zagotovile več sredstev, odpisale nekaj dolgov in dejavnosti prenesle na novo družbo.
S tem se končuje večtedensko brezplodno prizadevanje manjšinskih delničarjev, predvsem News Corp Ruperta Murdocha in Mediaset ki ga vodi italijanski premier Silvio Berlusconi, da bi si s prevzemom KirchMedia znova prisvojili največji evropski medijski trg.
Kot so potrdili viri, ki so blizu Kirchu, lahko nelikvidnost KirchMedia zruši celotni Kirchov imperij, ki ga bremeni najmanj 6,5 milijard eurov (5,7 USD) dolga, vključno z plačljivo televizijo Premiere in krovnim holdingom TaurusHolding.
Podjetje je kljub bankrotu zanimivo, saj ima v lasti dve televizijski postaji Pro Sieben in Sat 1, plačljivo televizijo Premiere, 40 odstotni delež revije Bild nemškega založnika Axela Springerja, pravice za predvajanje filmov, pravice za prenos dirk Formule 1, pravice za prenose nemškega in svetovnega nogometnega prvenstva. Banke so se odločile, da pravice za prenose nogometa prenesejo na švicarsko podružnico KirchSport, ki bo prodajala tekme letošnjega svetovnega nogometnega prvenstva in tistega 2006.
Bančni viri so že v soboto povedali, da so se največji kreditodajalci Kircha – Bayern LB, skupina HVB, DZ Bank in Comerzbank – zanimali za Springerjeva stališča glede »nemške rešitve«, ki naj bi preprečila, da bi nadzor nad Kirchom prešel v roke News Corp ali Mediaset. Vendar pa banke ne izključujejo morebitnih kasnejših pogajanj s tema dvema strankama.
Stečaj medijske skupine bi lahko imel posledice tudi za nemško zvezno nogometno ligo, saj so klubi, ki sodelujejo v ligi, odvisni od 375 milijonov evrov, ki jih od Kircha dobijo zaradi pravic do televizijskega prenosa. Nemška vlada je že napovedala, da bo v primeru težav šibkejšim klubom ponudila pomoč v obliki posebnih posojil. Banke pa so se odločile, da bodo na švicarsko podružnico KirchSport prenesle pravice za prenose s svetovnih nogometnih prvenstev leta 2002 in 2006, ki jih je KirchMedia kupila od mednarodne nogometne zveze (FIFA) za okoli 888 milijonov evrov in tako preprečile, da bi zaradi stečaja družbe prešle nazaj na FIFA.
Stečaj medijske skupine je vplival tudi na dogajanje na nemški borzi in povzročil padec nemškega borznega indeksa DAX, ki je danes opoldne padel za 1,43 odstotka na 5183 točk, prav tako je občutno padla vrednost delnic televizijskega koncerna ProSiebenSat1, in sicer za 1,22 odstotka na 11,36 evra, ter Kirchove upnice, banke HypoVereinsbank, in sicer za 3,35 odstotka na 38,42 evra.
Kirch je razburkal tudi politične vode. Ker bo bankrot močno prizadel nemške nogometne klube, ti se financirajo predvsem s prodajo pravic za prenos tekem, je nemški kancler Schröder pomoč ponudil kar iz državne blagajne. Pravi še, da bi bilo plačljivo televizijo Premiere najbolje prodati Avstralcu Rupertu Murdochu, ne strinja pa se z vstopom italijanskega kapitala na nemški trg. Stečaj Kircha je že tretji velik stečaj v Nemčiji v zadnjih treh tednih, potem ko sta stečaj objavila že gradbeno podjetje Holzmann in proizvajalec letal Fairchild Dornier. Stečaj Kircha prinaša tako slabe novice za nemško vlado, saj je brezposelnost v Nemčiji več kot 10-odstotna.
Kljub bankrotu televizijski prenosi zagotovljeni
Po stečaju medijske skupine Kirch, ki je bila tudi ena glavnih pokroviteljic Mednarodne nogometne zveze (FIFA), je slednja potrdila, da so prenosi tekem s svetovnega prvenstva iz Južne Koreje in Japonske zagotovljeni. Zveza je namreč že vnaprej pripravila vse potrebno za nemotene prenose tekem letošnjega SP. Zveza je prav tako potrdila, da poleg prenosov tekem SP 2002 tudi televizijske pravice za SP 2006 niso v nevarnosti.
Kirch poseduje največ televizijskih pravic omenjenih prvenstev na svetu. Za obe tekmovanji bo FIFA v svoj žep "pospravila" 2,8 milijard švicarskih frankov (leta 2002 1,3 milijarde; 2006 1,5 milijarde). Zavarovalnino za nadaljnjo odprodajo pravic si morata Kirch in FIFA razdeliti, zadnji obrok v višini 100 milijonov frankov, ki ga je potrebno plačati dvajset dni po končanem prvenstvu (20. julija 2002), pa bo plačala FIFA.
Stečaj bo udaril tudi klube v nemški ligi. Klubi so v preteklih letih zbrali 80 milijonov mark, namenjenih prav morebitnim likvidnostnim težavam in znesek bo zdaj prišel še kako prav. Za četrtek pa je že napovedan sestanek nemške lige, kjer naj bi se dogovorili o podrobnostih.