Evropska komisija se je v Bruslju ob zagonu javne razprave o reformi pokojninskih sistemov v Evropski uniji zavzela za daljšo delovno dobo, saj to po njenem mnenju zahteva staranje evropskega prebivalstva. V nasprotnem primeru obstaja grožnja socialni varnosti starejših in vzdržnosti javnih financ, opozarjajo v Bruslju.
V Evropski komisiji so sicer poudarili, da so za pokojninske ureditve pristojne države članice in da ne predlagajo enega samega "idealnega" koncepta pokojninske reforme. Poročanje medijev, da bo komisija predlagala vsesplošen dvig upokojitvene starosti na 70 let, je evropski komisar za zaposlovanje Laszlo Andor označil za "popolnoma neutemeljeno govorico".
Je pa komisija po Andorjevem mnenju naklonjena daljši delovni dobi, saj se sicer države članice soočajo z neprijetno "trilemo": če ljudje, ki bodo živeli dlje, ne bodo tudi delali dlje, bo to ogrozilo socialno varnost starejših ali dolgoročno vzdržnost javnih financ. Poleg daljše delovne dobe se komisija zavzema tudi za to, da bi mladi prej začeli varčevati za svoje pokojnine.
Kakšni bodo odzivi na predlog? V Sloveniji pokojninska reforma, za katero se vsi strinjajo, da je nujna, že nekaj časa razburja. Sindikati temu, da bi morali moški delati več kot 40 in ženske več kot 38 let, ostro nasprotujejo, medtem ko so vlada in delodajalci za.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.