Skupaj gre za 19 plač na člana uprave, kar naj bi Petrol stalo slab milijon evrov. Visoka odpravnina upravi Petrola pa še zdaleč ni prvi primer drage menjave vodstva v slovenskih firmah v preteklem letu. Kdo vse je še odletel z zlatim padalom?
V zadnjih letih je bilo kar nekaj menjav. Za davkoplačevalce pa so bile zaradi odpravnin boleče predvsem tiste v državnih podjetjih. In to kljub Lahovnikovemu zakonu, ki jasno določa, da so člani uprave po sporazumnem odhodu upravičeni do maksimalno šestih plač odpravnine. Oziroma, se morajo odpravnini odpovedati v kolikor ostajajo zaposleni v podjetju.

Na to določilo so se očitno popolnoma požvižgali v Telekomu. Rudolf Skobe, ki je bil s funkcije predsednika uprave razrešen v aprilu, na Telekomu ostaja do februarja prihodnje leto. Ob tem mu ostaja plača predsednika uprave, ob prenehanju pogodbe pa se mu obeta tudi odpravnina v višini šest mesečnih plač in izplačilo druge polovice nagrade za uspešno delo v letu 2018.

Ironično je, da je tak sporazum s Skobetom, kot prva nadzornica Telekoma, podpisala Lidija Glavina. Ta je bila s čela SDH razrešena nekaj dni pred Skobetom. Njena odpravnina je najprej veljala za poslovno skrivnost, kasneje pa se je izkazalo, da Glavina ostaja zaposlena v državnem holdingu za dobo največ petnajstih mesecev in prejema plačo slabih 12 tisočakov. Po pritiskih javnosti se je zadovoljila z izplačilom plač do konca letošnjega leta. Torej skupaj, nekaj več kot 95 tisočakov denarja za slovo.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.