Kot navajajo v Managerju, je premoženje prve dvajseterice od lanskega večje za 114 milijonov evrov, predvsem zaradi profesionalnih športnikov Gorana Dragića, Anžeta Kopitarja in Luke Dončića, ki jih doslej niso ocenjevali, in sicer je bil razlog v metodoloških dilemah.
Kdo je na vrhu?
Še vedno sta daleč pred ostalimi na prvih dveh mestih lestvice 34-letni Damian Merlak in 31-letni Nejc Kodrič, ki sta pred devetimi leti s tisoč evri ustanovila kriptomenjalnico Bitstamp. Merlakovo premoženje je ocenjeno na 148 milijonov evrov, Kodričevo pa na 107 milijonov.
Med prvo deseterico so nekdanji outfitovci Tadej Miklič, Matej Romih in Marko Štamcar. Premoženje prvih dveh, ki še vedno zasedata tretje mesto, je bilo ovrednoteno na skoraj 53 milijonov evrov. To je bil seštevek kupnine za njuna deleža v družbi Outfit7. Marko Štamcar, prav tako informatik, pa je iz tega posla in dividend z dobrimi 26 milijoni evrov pristal na osmem mestu, zdaj se posveča tudi projektu Računalniški muzej.
Na petem mestu prvi športnik
Ena težjih nalog pri pripravi lestvice je bila analiza premoženja slovenskih športnikov, ki uspehe žanjejo v ZDA. Gre namreč za zelo specifičen davčni sistem. Prvi med športniki, ki je na petem mestu lestvice, je košarkar Goran Dragić, katerega premoženje je ocenjeno na 51,4 milijona evrov. Za njim je na sedmem mestu hokejist Anže Kopitar z 31,5 milijona evrov. Kot navajajo avtorji članka, so podatki o zaslužku Luke Dončića precej manj zanesljivi. Čez prst njegovo premoženje ocenjujejo na 16,5 milijona evrov. Dončić tudi ne sodi v generacijo milenijcev, saj je star komaj 21 let.
Na šestem mestu se je letos še trdneje usidral 38-letni Črt Cencelj, polovični solastnik Inela, ki se ukvarja z industrijsko elektroniko. Njegovo premoženje je ovrednoteno na 33,2 milijona evrov.
Med prvo deseterico sta še sinova Franca Gregorčiča – Gašper in Franc Gregorčič mlajši, medtem ko je Miha ob prodaji 24-odstotnega deleža v G4 Group malenkost zdrsnil. Njuno premoženje je ocenjeno na 20 milijonov evrov.
Premoženje solastnika GenePlaneta Marka Bitenca, na katerega letijo očitki o dobavi neustreznih ventilatorjev za več milijonov davkoplačevalskega denarja, je ocenjeno na 19 milijonov evrov.
Med prvih 20 milenijskih milijonarjev pa se je uspelo uvrstiti še enemu novincu, in sicer Marku Grguroviću, lastniku Triterniona, ki je razvil računalniško igrico Mordhau, ki simulira srednjeveško bojevanje z meči, gorjačami in loki. Njegovo premoženje je ocenjeno na 15 milijonov evrov. Ocena premoženja v 2020 (mio EUR) Leto 2019 Leto 2020 Ime Podjetje 1 1 Damian Merlak Bitstamp 148 2 2 Nejc Kodrič Bitstamp 107 3 3 Tadej Miklič Outfit7 52,7 3 3 Matej Romih Outfit7 52,7 0 5 Goran Dragić Miami Heat 51,4 5 6 Črt Cencelj Inel 33,2 0 7 Anže Kopitar LA Kings 31,5 6 8 Marko Štamcar Outfit7 26,4 9 9 Franc Gregorčič G4 Group 14,8 9 9 Gašper Gregorčič G4 Group 14,8
Kdo vse je letos izpadel?
Med štirimi izpadlimi z milenijske lestvice milijonarjev, za katero se je bilo letos treba približati osmim milijonom evrov, je nekdanji solastnik Outfita7 Peter Dolenc s slabimi sedmimi milijoni evrov izkupička od prodaje deleža.
Prav tako se je z lestvice poslovil Samo Habič, sin Marjana Habiča, ustanovitelja podjetja KMAG. Izpadli pa sta tudi sestri Anja Starman in Anita Starman Benedik. Vsaka ima dobrih pet milijonov evrov vreden 17-odstotni delež družinske trgovine Starman.
Več pa v današnji izdaji Financ.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.