Gospodarstvo

Bo Tovšakova vodila Vegrad iz ozadja?

Ljubljana, 31. 08. 2010 10.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
V.L./B.S./STA
Komentarji
86

Boris Medved je prevzel vodstvo Vegrada. Medved je nekdanji direktor gradbenega podjetja Meteorit iz Hoč, ustanovil pa je tudi podjetje Met Metal, ki je po letu in pol delovanja končalo v prisilni poravnavi.

Predsednica uprave Vegrada Hilda Tovšak je na včerajšnji seji nadzornega sveta podala odstopno izjavo. Na njeno mesto je imenovan poslovnež Boris Medved. Medveda sta sicer po besedah Tovšakove predlagala člana nadzornega sveta Branka Gabrijel in Samo Mastnak. Podjetje je dobilo tudi novega prokurista, to je Sandi Knez.

Tovšakova, o kateri se je ugibalo, ali se bo zavihtela na mesto prve nadzornice, je to odločno zanikala, a dvomi, da bo Vegrad iz ozadja vodila še naprej, ostajajo. Sicer pa je po seji nadzornega sveta napovedala, da se za družbo začenja novo obdobje. Včeraj so na pristojnem sodišču dopolnili zahtevo za prisilno poravnavo podjetja. Sodišče bo v zvezi s tem odločalo v zakonskem osemdnevnem roku, je pojasnil predsednik sodišča Miran Jazbinšek.

Kdo je Medved?

Boris Medved
Boris Medved FOTO: Dnevnik

In kdo je človek, ki je prevzel vajeti podjetja? Tovšakova pravi, da je mlad strokovnjak. Medved je direktor in ustanovitelj podjetja Met Metal iz Spodnjih Hoč, ki pa je  po letu in pol delovanja končalo v prisilni poravnavi. Kot piše na spletni strani bizi.si, gre za družbo za proizvodnjo, inženiring, storitve in gradbeništvo. V podjetju naj bi bilo med 20 in 49 zaposlenih. Medved je nekdanji direktor podjetja Meteorit, ki je bil leta 2007 regijski zmagovalec v izboru dravsko-pomurske gazele. Podjetje Meteorit je med drugim poskrbelo za prenovo nogometnega stadiona v Ljudskem vrtu v Mariboru.

Boštjančič šele prebral njegov življenjepis

Boštjančič pravi, da Medveda ne pozna.
Boštjančič pravi, da Medveda ne pozna. FOTO: Aljoša Kravanja

Predsednik nadzornega sveta v odstopu Klemen Boštjančič je po seji dejal, da se je glasovanja o novem vodstvu vzdržal. Kot je dejal, je šele prebral njegov življenjepis in ga od prej ne pozna.

V državni Posebni družbi za podjetniško svetovanje PDP, ki je z 29-odstotnim lastniškim deležem druga največja lastnica Vegrada, menijo, "da je dobro, da je gospa Tovšakova odstopila in da je nadzorni svet imenoval novo vodstvo, ki ni obremenjeno z dosedanjim poslovanjem družbe". Kot je dejal prvi mož PDP Matej Golob Matzele, se bodo v kratkem poskušali sestati z novim vodstvom in se seznaniti z njihovim pogledom na vodenje družbe.

Vršilec dolžnosti sekretarja velenjskega območnega svobodnega sindikata Srečko Čater pričakuje, da se bo novo vodstvo Vegrada držalo dogovora s sindikatom glede izplačila še neporavnanih plač delavcem. Vegradova uprava je namreč v petek zagotovila, da bo delavcem v tem tednu od srede do petka izplačala plače za marec, april in maj, vključno z obračunanimi posojili, ki potem niso bila nakazana bankam. Izvršilni odbor sindikata se bo po zbranih podatkih spet sestal v ponedeljek, je dejal Čater. Delavci pa od sindikata pričakujejo, da bo v primeru neizpolnjevanja dogovora organiziral stavko.

Družba, ki je imela konec junija 1125 zaposlenih, z nadaljnjo kadrovsko reorganizacijo in odhodi zaposlenih predvideva, da bo v prihodnje zaposlovala okoli 485 delavcev.

Pahor: Vegrad potrebuje novo vodstvo

O tem, da Vegrad potrebuje novo vodstvo, je bil že pred odstopom Tovšakove prepričan tudi premier Borut Pahor. Kot je povedal, se o tem strinja celotna vlada, menjava na vrhu velenjskega gradbinca pa bi po njegovem pomenila potrebno osvežitev, ki bi koristila tako delavcem kot podizvajalcem.

Danes pa so se na odločitev Tovšakove odzvali tudi na ministrstvu za gospodarstvo. "Ker gospa Tovšak ne uživa več zaupanja javnosti in delavcev, zaposlenih v Vegradu, je po mojem mnenju njena odločitev, da odstopi z mesta direktorice Vegrada, pravilna. Čas je, da prepusti sanacijo in mogoče celo rešitev tega podjetja drugi vodstveni ekipi," je za 24ur.com zapisala gospodarska ministrica Darja Radić.

Le nova uprava lahko verodostojno oceni, ali je prisilno poravnavo v družbi Vegrad realno možno izpeljati, in jo v primeru pozitivne ocene tudi izpelje, pa so zapisali v uradu predsednika vlade.

Medveda sta sicer po besedah Tovšakove predlagala člana nadzornega sveta Branka Gabrijel in Samo Mastnak.
Medveda sta sicer po besedah Tovšakove predlagala člana nadzornega sveta Branka Gabrijel in Samo Mastnak. FOTO: Aljoša Kravanja

Zmanjšanje terjatev za skoraj 80 odstotkov

Velenjski Vegrad v načrtu finančnega prestrukturiranja, ki ga objavlja Ajpes, predlaga, da se navadne terjatve upnikov v obsegu 185,7 milijona evrov zmanjšajo za 79,68 odstotka. Preostanek bi družba, ki je vsem upnikom konec junija dolgovala skupno 240,7 milijona evrov, ob potrjeni prisilni poravnavi poravnala v štirih letih.

Kot je razvidno iz objavljenega načrta finančnega prestrukturiranja, je imel Vegrad, ki je 12. avgusta razglasil plačilno nesposobnost, konec junija skupno odprtih za 240,7 milijona evrov terjatev upnikov. Od tega so imeli izločitveni upniki na osnovi leasing pogodb za 10,9 milijona evrov terjatev, nanje pa prisilna poravnava, če bo potrjena, ne bo vplivala. Prav tako prisilna poravnava ne bo vplivala na prednostne terjatve, ki zajemajo plače delavcev za tri mesece ter prispevke in odpravnine in so konec junija znašale 2,9 milijona evrov.

Ločitveni upniki, to so banke in nekateri dobavitelji, ki imajo terjatve zavarovane, so imeli po podatkih Vegrada konec junija 31,9 milijona evrov terjatev do družbe. Obseg navadnih terjatev, ki naj bi jih reševali z medsebojnim pobotom in nanje prisilna poravnava ne učinkuje, znaša 9,1 milijona evrov, medtem ko bo, če bo potrjena, veljala za preostale navadne terjatve, ki obsegajo največ, to je 185,7 milijona evrov.

Navadni upniki bi bili ob potrjeni in uspešno izvedeni prisilni poravnavi poplačani 18,94-odstotno, pri čemer bi se odpovedali navadnim terjatvam v obsegu 148 milijonov evrov, v štirih letih pa bi dobili poplačanih 37,7 milijona evrov in obresti. V primeru stečajnega postopka pa bi bile, kot Vegrad navaja v danes objavljenem načrtu finančnega prestrukturiranja, navadne nezavarovane terjatve po vseh postopkih in ob unovčenem premoženju družbe v štirih letih poplačane 11,86-odstotno.

Hkrati z načrtom finančnega prestrukturiranja Vegrada Ajpes danes objavlja tudi s tem povezano poročilo pooblaščenega ocenjevalca vrednosti Vegradovih podjetij, poročilo neodvisnega revizorja o finančnem položaju Vegrada in poročilo o poslovanju Vegrada v prvem letošnjem polletju. Kot je razvidno iz podatkov, je družba prvo letošnje polletje sklenila s 96,6 milijona evrov izgube.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (86)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TIANA08
02. 09. 2010 09.08
To, kar se je zgodilo je katastrofa! Če bi bila država sposobna zadeve urediti prej, do tega bi ne prišlo. Ali res ni mogoče Tovšakovo odstraniti in pričeti z kazenskim postopkom dokler še kaj ima in ji lahko država vzame za poplačilo upnikov, predvsem pa za delavske plače? Sosed je dobil uklonilni zapor zaradi neplačila kazni v višini 25o eur!!!! Za boga milega, kakšne zakone pa imamo, da se milijonske poneverbe ne morejo sankcionirati. Torej, malega človeka po glavi dokler lahko stoji, drugim pa samo mahati z zakonom pred nosom in žugati s prstom, češ boš že videla, kaj bo, če ne boš pridna! Že zaradi kraje denarja, ki so ga zbrali delavci za družino pokojnega sodelavca je dovolj, da se jo zapre! Samo v tem primeru ji lahko tudi zagotovijo varnost, ki kot izgleda izginja iz dneva v dan. Torej pravososni organi, sedaj ste na vrsti vi! Dokažite delavski raji, da je zakon za vse enak ali pa pustimo ulici, da opravi svoje.
MOJ.COM
02. 09. 2010 08.41
Me prav zanima kdo je nastavil bombo. Ponavadi v kakšnem filmu jo nastavi sam glavni akter, da spremeni debato v drugo smer. me prav zanima zakaj ravno včeraj ni prišla prva v službo? Drgač je pa to žalaostno, da so bila v nevarnosti tud življenja nedolžnih ljudi. Tud njej se ne bi smelo sodit na tak način :-(
armand_hammer
01. 09. 2010 20.58
ZAKAJ DRŽAVA NE VLADA SAJ IMA MOČ???
alterego
01. 09. 2010 18.54
največji upniki so banke, če prav razumem, naj bi se tudi one odpovedale 80 odstotkom posojenega denarja? v čigavem imenu???
.eu.
01. 09. 2010 18.45
SLOVENIJA JE OLUPEK OD BANANE REPUBLIKA
Luka Gorenjec
01. 09. 2010 16.40
dragi clarionec vegrad bi boljše vodil starček na palcah, kakor nesposobnež BORIS MEDVED.
Nauders
01. 09. 2010 16.26
neki starčki na palcah, hokeisti, dioptrija 10, ki še plenice nosijo sabo bodo vodili firmo ?
periot
01. 09. 2010 16.14
Zakaj pišete vsak dan o tej če potem brišete naše resnične komentarje, potem pa nehajte že enkrat pisat o njej vsaj smo jo že vsi siti!!!!!
Musti
01. 09. 2010 15.49
in kako lahko tak nesposobnež kot je Medved sploh pride na položaj. 29% lastnik je država in jo kot solastnika ne zanima prav nič? halo?
Musti
01. 09. 2010 15.48
in država mirno gleda kako Hilda nastavlja svoje ljudi, ki jo bodo še naprej oskrbovali z nakradenim denarjem. pa halo? pa do kdaj? banda pokvarjena politična. do kdaj?
Luka Gorenjec
01. 09. 2010 15.45
korošec ne se sekirat meni so brisali komentar 5 krat ker sem napisal da so medveda zaradi nestrokovnosti vrgli iz firme I.H.S. KRŠKO IN TAKO REŠILI PODJETJE PRED PROPADOM.
korosec_SLO
01. 09. 2010 14.30
ZAKAJ SI BRISAL MOJ KOMENTAR PA RES NIMAM POJMA,,, ZARADI BESEDE (n-ate-gnili delavce) ,,ce tu pises resnico se takoj odstrani,,,,mogoce so pa tebe tudi na drugacen nacin !!
justinijan
01. 09. 2010 09.09
sajn.frane, se strinjam toda ljudstvu še gre očitno vedno predobro da bi kaj mrdnilo..........
justinijan
01. 09. 2010 09.07
ja, upajmo da bo vodila vegrad iz ozadja.iz zapora namreč......................
Frane Šajn
01. 09. 2010 08.46
STREZNIMO SE ŽE ENKRAT IN KAJ UKRENIMO DRUGAČE NAM BOG POMAGAJ.
Frane Šajn
01. 09. 2010 08.44
JA KDO DRUGIBO PA VODILI V TEM RAZSULU IMENOVANEM DRŽAVA. NO KJE JE ZDAJ POŠTENJE POŠTENJAKI A TO VELJA ZA RAJO IN ROME. NE SAMO ODSTOP SEDANJE VLADE, KORENINE VODIJO ŠE V PREJŠNJO IN NAZAJ DO OSAMOSVOJITVE. VSE POKLICAT PRED ODGOVORNOST NA SODIŠČA, VSE POVRSTI VSO LOPOVŠČINO. PODRŽAVITI JE TREBA VSE PRIKRADENE BOGATIJE, OSNOVATI JE POTREBNO SLOVENSKI "MOSAD" PO VZORU IZRAELSKEGA, KI JIH BO,ČE POBEGNEJO IZSLEDIL KJERKOLI V SVETU IN TUDI POSPRAVIL ČE BO POTREBNO. MOGOČE JE TA JESEN PRILIKA ,DA USTAVIMO TA KOLAPS IN ZGRADIMO DRŽAVO NA POŠTENIH TEMELJIH KER SEM PREPRIČAN DA POŠTENE SPOSOBNE IN ZADOSTI ŠOLANE LJUDI IMAMO.! "NAJ PRIDEJO DO IZRAZA"
xte
01. 09. 2010 07.54
zapret Tovšakovo vlado pa vrečt,sedaj vsi strajkajo pa gremo vsi drzavljani pred parlament in zahtevamo odstop vlade.Pa vse te tajkune v zapor in pobrat premozenje.
WikiX
01. 09. 2010 00.30
Ministrica za gospodarstvo je ugriznila v problem, odstop Tovšakove bo kar primeren ukrep, ki bo pripomogel k revitalizaciji tega nadvse perspektivnega podjetja. Njenemu strokovnemu mnenju se je pridružil tudi Pahor, prišel je s svojo Vlado in odločno zavzel stališče, da naj starababa gre in pride mlajša. Tožilstvo pozabimo, ni še dovolj zgodaj za zastaranje, zdaj se ustavlja pregon. Zadevo je pojasnil šele Predsednik okrožnega sodišča v Ceju Miran Jazbinšek, ki je poslal popravke na spisek problemov, da so jih lahko poflikali, zdaj so vsi svobodni in je vse v redu. Manjka pač nekaj evrov in ljudi, ampak to pri nas ni nič kaj novega. Hočete veliko manj ali še manj od tega? Ni ravno jasno, katero opcijo je podprl Ajpes, oni imajo namreč vse bilance in izkaze, kje je obtičal denar za plače in prispevke, od kdaj se niso komu plačevali. Ajpes ima blindirana vrata in se ne more braniti, tožari Davčni, ta pa našuhta pse. Je torej kriv nov Zakon o pasji policiji, da ne smejo lajati in je še nekaj bioloških ovir ali pa gre bolj za učinkovito pomoč sodišča, da se popravijo krivice vpisanim?
erikon
01. 09. 2010 00.00
Seveda da bo vodila Vegrad ko ga pa obvladuje prek neke druge firme,(trenutno sem pozabo za katero gre)
1mravlja
31. 08. 2010 22.58
Hilda bo "težko" vodila Vegrad iz ozadja, ker je tale medved gotovo "velik" strokovnjak, ko pa je "že" pri 27. letih zaključil visokošolski študij.