Gospodarstvo

Kdo je kriv za podražitve?

Ljubljana, 08. 01. 2008 15.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
M.K./D.O./STA
Komentarji
33

Po besedah kmetov in pridelovalcev so za najnovejši val podražitev krivi trgovci s svojimi visokimi maržami.

Kmetje trdijo, da odkupne cene mleka ne pokrijejo vseh stroškov pridelave.
Kmetje trdijo, da odkupne cene mleka ne pokrijejo vseh stroškov pridelave. FOTO: POP TV

Kmetje, združeni v Kmetijsko-gozdarsko zbornico (KGZS), in predstavniki rejcev so na novinarski konferenci za najnovejše podražitve mleka in mesa okrivili izključno trgovce. Kot pravijo, so prav marže trgovcev krive za visoke maloprodajne cene izdelkov.

Predsednik KGZS Peter Vrisk je pojasnil, da trenutne odkupne cene kmetijskih pridelkov ne pokrijejo vseh naraščajočih stroškov pridelave. Tako po njegovih besedah odkupna cena mleka pokrije le 89 odstotkov stroškov pridelave. Kot najbolj kritično je izpostavil živinorejo, ki temelji na vse dražji kupljeni krmi.

Kmetje in rejci trdijo, da so se odkupne cene mesa in mleka spremenile le za malenkost, kupci v trgovinah pa morajo kljub temu po novem odšteti med devet in 20 odstotkov več. „Maloprodajne cene mleka in mesa so se v preteklih letih postopno dvigovale, v letu 2007 pa izjemno povečale. Pri mleku je bila ta rast za več kot 20 odstotkov, pri mesu mladega pitanega goveda za približno 14, pri teletini za 9 in pri svinjini za 19 odstotkov. To pomeni, da dviga maloprodajnih cen ne moremo pripisati dvigu odkupnih cen, saj so se te spremenile le za malenkost ali pa so ostale nespremenjene oziroma se zmanjšujejo, kot je to primer pri mesu. Ekonomske razmere so se izboljševale le za predelovalce in trgovce, nikakor pa ne za rejce,“ je poudarila vodja oddelka za ekonomiko kmetijstva pri Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije Neva Pajntar.

Trgovci po besedah kmetov služijo tudi na račun mesa.
Trgovci po besedah kmetov služijo tudi na račun mesa. FOTO: POP TV

Po podatkih zbornice kmet za liter mleka danes dobi 22 odstotkov več kot pred letom dni. Prav tako 22 odstotkov več za liter mleka iztrži mlekarna. Trgovci pa na drugi strani po besedah kmetov danes za liter mleka v trgovinah računajo 50 odstotkov več kot pred letom dni.

Nesorazmerno pa so cene rasle tudi pri drugi hrani, opozarjajo kmetje in rejci. Tako kmet danes pri prodaji za kilogram govedine dobi 5,5 odstotka več kot lani. Trgovec pa za kilogram govedine zaračuna 15 odstotkov več kot pred letom dni. Pri teletini je razkorak še večji. Čeprav je meso pri kmetu celo cenejše od govedine - odkupijo ga za 2,6 evra za kilogram - jo trgovci prodajo za kar 14,4 evra na kilogram, kar je 5,5-krat dražje.

Vrisk: Trgovci izkoriščajo neenotnost

Vrisk je prepričan, da bi se morali predstavniki živilske industrije kapitalsko povezati in enotno nastopiti proti trgovcem.
Vrisk je prepričan, da bi se morali predstavniki živilske industrije kapitalsko povezati in enotno nastopiti proti trgovcem. FOTO: POP TV

Predsednik KGZS Peter Vrisk je prepričan, da trgovci izkoriščajo neenotnost živilske industrije in kmetov in dosegajo visoke marže. "Situacija, kjer imajo trije veliki trgovci v slovenskem prostoru v rokah daleč največji delež celotne trgovine, postavlja tako živilsko industrijo kot kmete v težak položaj," meni Vrisk, ki poudarja, da se bodo morali tudi predstavniki živilske industrije kapitalsko povezati. To bi omogočilo zmanjševanje stroškov v podjetjih živilske industrije in bolj enoten pristop do velikih trgovcev, je prepričan Vrisk.

"Država bi morala z instrumenti fiskalne politike in s protimonopolno zakonodajo ta trg urediti," je poudaril predsednik KGZS, ki vzroke za dvig cen išče tudi pri uporabi poljščin v energetske namene in v podnebnih spremembah, ki tudi vplivajo na zmanjševanje pridelka. "Odpirajo se povpraševanja na novih trgih, ki dobivajo večjo kupno moč, sploh trgi Kitajske, Indije in ostalih držav daljnega vzhoda," dodaja Vrisk.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jožajoža
09. 01. 2008 16.40
kriv je kmet. država je najbolj radodarna do kmetov in socialnih podpirancev. oboji dobijo od države nepovratna sredstva. samo da so na volitvah lojalni SLS.
exim@t-2.net
09. 01. 2008 15.01
bonsai9: si ti deveti nagec v rodbini "bonsai"?
bonsai9@email.si
09. 01. 2008 13.59
Jst pa predlagam, da si vsak nabavi eno do dve ženski-dojilji. Sicer res, da mleko nima tako velike stopnje maščobe, samo sej ni treba ravno sira delat iz njega. Župniki (RKC) pa majo tako preveč denarja in si lahk kupijo kravo in jo majo v župnišču.
ugrica
09. 01. 2008 11.34
Mislim,da je to dober predlog,da bi se celotna agroživilska industrija v Sloveniji povezala,vendar bi pri tem nastal novi monopol na tržišču prehrane,kar bi ponovno ustvaril diktat cen,zunaj tržišča.To kar danes delajo trgovci z svojimi mržami,ker niso zakonsko urejene,bi potem delali proizvajalci,z čemer nismo ničesar rešili.Rešitev je samo zakonska regolativa marž na prodano blago.enostavno.Samo volja je potrebna.
ugrica
09. 01. 2008 11.03
Kdo je kriv za podražitve.Jaz pravim,da v prvi vrsti novinarji,ki pri svojem poročanju ne obdelujejo dovol jasno tista področja problema,ki stimolirajo celotno agroživilsko verigo po višjih cenah.Srednjeveška miselnost,da je totrg,ki določa cene je v sodobnem kapitalizmo preživeta.Naša politika do tega problema pa gleda tako kod gledajo cicibani do pravljice.In ravno ta nezrelost politike do pojava nas bo pokopala.Iz tega vidika je prav da stopijo sindikati na cesto in mi vsi skupaj.Potrošniška zveza bi se tudi morala organizirati v sindikat in organizirano nastopiti proti tem bezobzirnim iskoriščanjem in siromašenjem.Pravite,da imajo trgovci marže visoke.Seveda,saj jih pri tej lajčni nekvalificirani politiki,ki deluje nekompatentno lahko imajo.Nobeden jim ne nasprotuje.Marže na prodano blago bi se namreč morale z zakonodajo določiti,kakšna je lahko stopnja,ali višina na prodani artikel.Tako se tudi določi z zakono DDV
fljuskus
09. 01. 2008 09.43
Ja, nakupuj v Lidlu, Hoferju, Spinu ker je cenejše. Kar se pa kvalitete tiče pa no comment, kruh pa pijače v hoferju, lidl, spin = več E***-jev kot pa drugih sestavin. Potem pa prepovejo kajenje in pravijo naj zdravo živimo, haha...
fmunih@email.si
09. 01. 2008 08.52
Obstajata primorska in ljubljanska preprodajalska mreža z zemljišči, ki jih prodaja izbrancem, da lahko zidajo stanovanja in jih zaradi omejevanja ponudbe drago prodajajo. Dobički obojih pa so astronomski. Vse to plačajo mlade družine, ki zaradi kreditov težko živijo. Vlada pa žal ne zna poseči v ta zasenčen prostor. To ji gre v dolgoročno škodo, ker z nepravilnim razmerjem porabe trg ne deluje homogeno.
fmunih@email.si
09. 01. 2008 08.45
DEJSTVO JE, DA MARŽE TRGOVCEV NISO VEČ ODSTOTKI OD NABAVNE CENE AMPAK VEČKRATNIKI NABAVNIH CEN. TAKO NAS KUPCE VOZIJO SCAT, KER NAM POTEM KOT OPICAM PONUJAJO SRAMOTNA ZNIŽANJA, DA BI NAS ZVLEKLI V TRGOVINO Z MOTIVACIJO NAKUPA ŠE OSTALIH DRAGIH ARTIKLOV. PRI NAS SE ODZOVEMO NA TAKE AKCIJE S TEM, DA KUPIMO SAMO TISTO, KAR JE V AKCIJI CENEJO OD DRUGIH TRGOVIN, ČEPRAV SMO TUDI S TEM NATEGNJENI.
exim@t-2.net
09. 01. 2008 08.36
Halo, nagci, kje ste? Zakaj ne obtožujete vlade in JJ za podražitve? A ste jih dobili po prstih sedaj, ko je bilo javno obelodanjeno, da so trgovci tisti nosilci podražitev. To je tržno gospodarstvo: ponudba-povpraševanje! Če bi bili malo bolj pametni, bi skupaj z držinskimi člani pregledal trgovine, cene, ponudbo, kvaliteto in potem kupovali tam, kjer je najceneje. ne pa: JJ in vlada sta kriva za podražitve in inflacijo, Bajuk je idiot Argentinski, ... in še in še arzenala imate v zblojenih možganih. Zamislite si nad sabo, zamislite si na tem, kaj je bilo v 12-letni vladavini LDS in zamislite si, kaj sledi, če boste še podpihovali ta razdiralski ogenj. Ne poslušajte tajkunov, ne verjemiteforumu 21, ne nasedajte Kučanu, ki hoče nazaj za vsako ceno-tudi preko trupel-, razmišljajte s svojo glavo. Predvsem pa prosim vas, ki ste "ustvarili ta forum", vplivajte na Svet na kanaluA, da se malo umiri in preneha lagati in zavajati državljane. Sicer pa, imate prav- ta pametni ga ne spremljamo, vam je pa očitno bonsaisko na kožo pisan!!!!!!!!
mc_burek@email.si
09. 01. 2008 08.18
glede na masovne nedeljske nakupe očitno ljudje še kr rinejo u štacuno amsovno, sicer pa kaj bi lahko naredili za nižje cene?....verejtno nič, edino da grete h kmetu kupt mleko in meso po polovilni ceni (sploh so zanimive cene recimo 3-5 evrov za kilo mesa pri kmetu in 10-15e v trgovini :)
YesNo
09. 01. 2008 00.08
Kaj se razburjate, imamo tržno gospodarstvo in ceno narekuje povpraševanje v povezavi s ponudbo. Združevanja v velike trgovske koncerne so nam bila dolgo všeč saj je večji trgovec imel uspešnejšo in predvsem večjo nabavno moč in s tem vzvod na proizvajalce ter tako imel nižje cene kot manjša ponavadi družinska trgovska podjetja. Sedaj pa so ostali še samo trije glavni playerji ki nekaj veljajo in seveda imajo vsi isto željo po večjem dobičku. Zdrave konkurence več ni. Tisti manjši pa se seveda prilagodijo saj tudi oni imajo večjo željo po zaslužku. Kot sem že zapisal v enem članku, spet bomo morali v tujino po večje nakupe in opustiti potrošništvo, ki ga opravljamo vsak dan, vključno z nedeljskimi družinskimi izleti v nakupovalna središča.
Jožajoža
08. 01. 2008 21.55
spodnji. upam samo, da obdeluješ kakšnih 200 hektarjev zemlje, saj po traktorju sodeč.to te reši. samo delat boš moral začeti.
Def Lektor
08. 01. 2008 21.01
jozajoza, oprosti ampak ti si nor, kje si videl 220000 subvencij? Lahko argumentiraš? Sicer se z pšenico ne ukvarjamo vem pa da je bilo po tv povedano da ima kmet pri kg kruha z subvencijo vred 8% prav tako mlinar, ostalo poberejo peki in trgovci. Povej mi, če se je meni odkupna cena mleka iz 28 centov zvišala na 30 centov v trgovini pa sam veš koliko se je dvignila, koliko procentov sem jaz zaslužil? Kaj pa cene repromaterala, ki so šle gor za faktor 2x? Popolnoma oskubljen traktor brez opreme moči 93 konjev smo pred 5 leti kupili za 30000 EUR ker cenejšega nismo dobili, še sedaj odplačujemo kredit, da kredita za hlev sploh ne omenjam najet 4700000 vrnili bomo čez 10000000 toliko o tvojih nepovratnih sredstvih. Pač, govoriš o nečem o čemer nimaš pojma
srecnii
08. 01. 2008 20.57
Kmet je danes za marsikaj prikrajšanj, slabše živi, kot učasih, ne mislite, da so subvencije pa premije kaj vredne, še tisto, kar dobiš moraš vložiti v kmetijstvo, ker tako narekuje eu oz. Slovenija, če se ne držiš njihovih navodil ti lepo pošljejo inšpekcijo in si že na slabem (kazen). Vsekakro bi lahko o tem napisal cele romane ampak le zakaj, ker vem kaj sledi. lp
Jožajoža
08. 01. 2008 20.45
ker vam evri ne gredo preveč dobro v glavo, vam bom pa v tolarjih napisal, da je kmet leta 2006 dobil za 1 kg pšenice 18,oo sit, leta 2007 (volilno leto PETERLETA) Pa samo 55,00 SIT.to je samo 400% zvišanje odkupne cene.ker je kmet, dobi še na 1 ha samo 220.000 sit državnih nepovratnih subvecij, pa nepovratna sredstva za vsak prdec, vsak posrani drekec itd,itd...kot politični agitator SLS PA JE ŠE DOBIL OBČINSKA DELNO NEPOVRATNA SREDSTVA(TO GA SEDAJ JEBE V GLAVO), tako da se sedaj ti kmetijski strokovnjaki vozijo k maš iS traktorjem vrednim (sedaj v EUR) 150 DO 200 TISOČ EVROV.............
Def Lektor
08. 01. 2008 19.57
Nekaterim pač nikoli nebo jasno, sicer pa jožajoža, kupi si kmetijo,zemljo in osnovni čredo pa kasiraj subvencije, prepričan sem da boš kmalu po tem že lastnik črne diners kartice. Ja, pa delat boš potem tudi moral začet
tomi.passion@gmail.com
08. 01. 2008 19.33
Jožajoža.....sej čloevk ne ve kaj naj ti reče....ko že mislim, da si izustil največjo neumnost, že prekosiš samega sebe. Verjetno sta tvoja mama in oče ravno tako primitvna ščurka kot si ti. Prepričan sem, da si javno ne upaš izustiti takšnih neumnosti, ampak zgolj skrit za vzdevkom. Ampak, bedak pač ostane bedak.
v1c1n1ty1@gmail.com
08. 01. 2008 19.24
Pa s kakimi procenti to serjejo, to nima veze. Če trgovci procentualno zvišujejo cene glede na odkupno ceno, ne le pokrijejo stroške ampak tudi povečajo svoj zaslužek. Primer: Odkupna cena 28c, v trgovini 1€28c. Podraži se za 15%, torej 32c(.2)cena, v trgovini 1€47c(.2). Trgovec porabi za nakup 4c več, proda pa za 19c več. Torej 15c več.
srecnii
08. 01. 2008 19.06
Pri nas prodajamo po 5 evrov kg mesa (vse). Zmerom kmetje krivi, ZA PODRAŽITVE SO KRIVI SAMO TRGOVCI IN DOBAVITELJI ampak v tem primeru najbolj trgovci, ker so vidli, da je povpraševanje veliko. To je absurd, kar delajo trgovci za potrošnike se ne bodo zmenili, kdor si pač lahko privošči si anj kdor pa ne pa naj lačen bo. Sramota az trgovce. P.S. Ne vem kako vam rata, da v podražitve utikate vlado in JJ od kje vam te informacije !!! Izključno so krivi trgovci in noben drug.
johc
08. 01. 2008 18.38
ne vem le v kateri trgovini je govedina po 14,4 evra... goveje stegno se da dobiti za od 6-8 evrov... mogoče teletina? pljučna je pa 2X dražja (okoli 28€) privošči si jo pa ????