Iz NLB so sporočili, da se je nadzorni svet na svoji seji seznanil s potekom postopka imenovanja novega predsednika uprave NLB. Kot so za 24ur.com pojasnili na NLB, bodo postopek nadaljevali z načinom neposredno vabilo.
Nadzorniki NLB tako novega prvega moža, ki bo na položaju nasledil Draška Veselinoviča, ne bodo iskali z razpisom. Izbiranje novega predsednika uprave NLB prek javnega razpisa, ki je v nekaj manj kot tretjinski lasti belgijske KBC, je sicer v domači finančni javnosti sprožilo več pomislekov.
Premier Borut Pahor je sicer zatrdil, da na nadzorni svet NLB ni bil izvršen noben politični pritisk, kaj naj danes ali v naslednjih dneh stori. Kot pravi, so želeli s spremembo načina kadrovanja prekiniti s staro prakso in uvesti obveznost javnega razpisa. Dodal je, da pa je bil ob imenovanju Veselinoviča deležen kritik, da ta ni bil izbran z javnim razpisom, kar je bila praksa tudi v preteklosti.
"Mislim, da je prav, da se bo počasi vzpostavil model, po katerem bo javni razpis obvezen, in da bodo tudi primeri, ko se bo nadzorni svet kljub javnemu razpisu odločil, koga povabi na razgovor," pravi premier.
Minister za finance Franc Križanič je izrazil upanje, da bo NLB dobila verodostojno vodstvo. Minister pričakuje, da bo NLB nadaljevala s strategijo, da v končni fazi postane ena ključnih igralcev v celotni jugovzhodni Evropi.
Skope uradne informacije
Razpis za predsednika uprave NLB je bil objavljen 16. julija, iztekel pa se je 7. avgusta. Koliko kandidatov se je prijavilo na javni razpis, uradno ni znano, neuradno pa naj bi na razpis prispele štiri prijave.
Neuradno se je govorilo, da je favorit izvršni direktor KD Banke Aljoša Tomaž, kar pa naj bi znotraj vlade povzročilo trenja, najbolj je negodoval minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. S tem ko se je nadzorni svet odločil, da bo vodjo iskal z neposrednim vabilom je pričakovati, da bo kandiditat vsaj približno za večino politično sprejemljiv.
Zdaj spet krožijo imena, med bolj poznanimi se omenja Marka Voljča, ki je bil že šef NLB – takrat so ga s položaja odnesle težave s preoblikovanjem računov oziroma informacijskim sistemom Sigma.
NLB potrebuje stabilno vodstvo
Banko zdaj še vodi Draško Veselinovič, ki je aprila po pritiskih zaradi reprogramiranja 130 milijonov evrov vrednega posojila Infond Holdingu ponudil odstop, nadzorniki pa so ga sredi maja sprejeli. Kot so povedali v NLB, bo Veselinovič banko vodil do konca septembra. Veselinovič naj bi bil sicer kandidat za člana uprave v novi upravi NLB.
Če do izteka njegovega mandata nov predsednik uprave še ne bo izbran, bo v obdobju od 1. oktobra do nastopa funkcije novega predsednika uprave funkcijo vršilca dolžnosti predsednika uprave NLB opravljal sedanji član uprave Matej Narat.
Da NLB čim prej potrebuje stabilno vodstveno ekipo, se strinjata tako država, ki je največja lastnica banke, kot Banka Slovenije, ki bdi nad slovenskim bančnim trgom. Zaradi finančne krize so razmere na trgu zaostrene, polletni poslovni rezultati, ki jih je NLB objavila v začetku avgusta, pa razkrivajo precejšen upad dobička in celo izgubo na ravni skupine; poleg tega je Banka Slovenije proti NLB začela postopek zaradi razkritja zaupnih podatkov o posameznih komitentih.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.