Predsednik nadzornega sveta velenjskega Vegrada Klemen Boštjančič je danes, potem ko je bila seja nadzornikov nesklepčna, podal pisno odstopno izjavo. Funkcijo bo v interesu družbe opravljal do imenovanja novega člana nadzornega sveta, ki bo imenovan na skupščini, je danes v Velenju povedal Boštjančič.
V odstopni izjavi je zapisal, da si želi, da bi bila skupščina, na kateri bo izvoljen nadomestni član nadzornega sveta, sklicana čim prej. Skupščina Vegrada je sicer sklicana že za 30. avgust, ali bo novi član nadzornega sveta imenovan že takrat, je po Boštjančičevih besedah treba pravno preveriti.
"Mislim pa, da ne obstaja pravna možnost, da sem jaz razrešen na tej skupščini, ampak mora biti sklicana nova. Gre za pravno vprašanje, ali je to možno. Seveda je moja želja, da je to takrat, če ne, bo pač sklicana nova skupščina," je v izjavi novinarjem dejal Boštjančič.
Preostala člana Vegradovega nadzornega sveta, Samo Mastnak in Branka Gabrijel, na petkovi seji nista želela razpravljati o Boštjančičevem predlogu širitve dnevnega reda s točkama o uvedbi nadzora dela Vegradove uprave in odpoklicu uprave. Danes zjutraj pa sta v izjavi za javnost odpovedala udeležbo na današnji seji nadzornega sveta. Kot poudarjata, ni pogojev za izvedbo seje v tako kratkem času, saj še nista prejela magnetograma petkove seje, ki bi razjasnil nejasnosti glede domnevnega odstopa Boštjančiča z mesta predsednika nadzornega sveta. Boštjančič se je odzval z besedami, da gre za zavlačevanje. Trditev, da se seje ne bosta udeležila zaradi magnetograma, pa je komentiral z besedami, da gre za "totalno neumnost".
Kot pravi, je svoje stališče glede odstopa jasno predstavil in pisno pojasnil, da je odstop veljaven, ko ga poda v pisni obliki. "Tako kot velja isto za direktorico. Direktorica je cel petek govorila, da bo odstopila, pa sem jaz vseskozi govoril, da še nisem videl te odstopne izjave," je ponovil Boštjančič.
Kot je še pojasnil Boštjančič, se člana nadzornega sveta namreč sprašujeta, ali je Boštjančič v petek, ko je na sedežu Vegrada potekala večurna seja nadzornikov, podal odstopno izjavo ali ne. Sam pravi, da ne, ker ni podal pisne odstopne izjave upravi družbe, kar je minuli konec tedna tudi pisno pojasnil.
Člana nadzornega sveta sta Boštjančiču v elektronskem sporočilu navedla tudi druge razloge za neudeležbo na seji. Med drugim sta navedla, tako Boštjančič, da uprava nima zadosti časa, da bi odgovorila na vprašanja, o katerih je Boštjančič že v preteklosti želel pojasnila. Med drugim je Boštjančič želel pojasnila glede govoric, da so se na račune v Liechtensteinu nakazovali milijoni evrov, in glede kredita, ki ga je Vegrad odobril družbi pooblaščenki Vegrad Naložbe. "Nadzornika sta se postavila v vlogo zagovornika uprave, da ta ne more čez vikend pripraviti teh odgovorov, zato rabimo več časa," je dejal Boštjančič.
Glede na to, da seja danes ni bila izvedena, si bo Boštjančič, kot je dejal, prizadeval, da bo izvedena nemudoma, saj sam do imenovanja nadomestnega člana ostaja v nadzornem svetu velenjskega gradbenega podjetja. Ponovno je poudaril, da tej upravi ne zaupa in da verjame, da bo nova uprava, "ki je kredibilna", morda sposobna izpeljati prisilno poravnavo.
'Treba je narediti realen načrt'
Kakšna je usoda prve dame Vegrada Hilde Tovšak, Klemenčič težko komentira. Glede finančnega poročila, ki so ga nadzorniki obravnavali v petek in je bilo potrjeno s preglasovanjem, pa je dejal, da je njegovo mnenje o poročilu negativno izključno zaradi tega, ker je poročilo slabo in nekvalitetno. "Jaz se seveda bojim, da če bo tudi načrt tak, prisilna poravnava ne bo potrjena," je dejal. Meni namreč, da je potrebno narediti načrt, ki bo realen, ne pa "nekaj privlečeno za lase".
Je pa glede širšega dogajanja dejal, da je za vodstvo družbe to vseskozi politično vprašanje. "To je najmanj, kar je, smešno. Kakšno politično vprašanje je izvedba prisilne poravnave ali ne? To je poslovno vprašanje, tako kot poslovanje Vegrada. In to je za moje pojme nič drugega kot odmikanje slike od realne situacije v Vegradu," je pribil Boštjančič in dodal, da Tovšakova vseskozi išče "neke povezave in politične razloge".
PGP bo zahteval še eno skupščino
Odstop predsednika nadzornega sveta družbe Vegrad Klemena Boštjančiča je v razmerah, v katerih deluje nadzorni svet te družbe, razumljivo dejanje, je v sporočilu za javnost zapisal direktor PDP Matej Golob Matzele.
"Hkrati se nam zdi odgovorno, da v stanju insolventnosti družbe opravlja funkcijo predsednika nadzornega sveta do imenovanja nadomestnega člana. Glede na napovedano odstopno izjavo direktorice Hilde Tovšak mora nadzorni svet poskrbeti za imenovanje nove uprave, ki bo izvajala nadaljnje ukrepe, predvidene v zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju podjetij," je zapisal prvi mož PDP. Boštjančič pa je sicer v današnji izjavi povedal, da pisne odstopne izjave Tovšakove, o kateri je ta govorila v petek, ni prejel.
PDP bo kot manjšinska delničarka zahtevala sklic nove skupščine Vegrada, ki bo odločala o imenovanju nadomestnega člana nadzornega sveta. PDP je že za 30. avgust sklicano skupščino zahtevala razširitev dnevnega reda za imenovanje posebnega revizorja zaradi preveritve vodenja posameznih poslov družbe. "Odločitev o imenovanju nadomestnega člana nadzornega sveta in posebnega revizorja je v celoti odvisna od volje večinskega lastnika, družbe Vegrad Naložba," navajajo v PDP.
Če do 1. septembra ne bo plač, bo sledila stavka
Sindikalni predstavnik, zadolžen za Vegrad, Srečko Čater osebno ne podpira odločitve prvega nadzornika Vegrada o odstopu, saj meni, da se želi s tem izogniti odgovornosti. Po Čatrovem mnenju bi Boštjančič moral vztrajati do izvedbe postavljenih zahtev. Nadzorni svet v celoti po njegovih besedah "še zdaleč" ni uporabil vseh razpoložljivih možnosti, da bi dosegel stanje, v katerem bi bila zagotovljena socialna varnost prek 1000 zaposlenih v Vegradu.
O socialni varnosti zaposlenih bo po Čatrovih napovedih v torek govoril izvršni odbor sindikata. Nekateri zaposleni namreč niso prejeli plač od aprila dalje, nekateri so že prejeli junijske, navaja Čater, ki bo Tovšakovi posredoval tudi zahteve delavcev po stavki, če do 1. septembra ne bodo nakazane še neporavnane plače.
"Ne samo bo, ko bo, če bo, kadar bo, ampak da se začnemo pogovarjati, da bo do tega in tega dneva toliko. Če ne bo, se bo tisti dan začela opozorilna, potem pa tudi splošna stavka do izpolnitve zahtev oziroma do začetka stečajnega postopka," je za 24ur.com pojasnil Čater.
Janša: Tovšakova bi morala že zdavnaj odstopiti
O dogajanju v Vegradu, predvsem pa o odstopu Tovšakove, je danes govoril tudi predsednik SDS Janez Janša. "Tovšakova bi morala odstopiti že takrat, ko so bile prve aretacije v aferi Čista lopata," je menil. "Če bi se to zgodilo takrat, potem tudi delavci v Vegradu ne bi trpeli tako, kot se to dogaja danes," je še dejal.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.