Preiskovalna komisija DZ, ki preučuje domnevno sporne prodaje deležev Kad in Sod v 83 podjetjih, je končala delo. Sprejela je poročilo, ki ga bo še dopolnila z današnjimi pripombami, nato pa ga bo obravnaval DZ. Poročilo kaže, da so bile prodaje v družbah nejavne, netransparentne in negospodarne.
![Mercator](https://images.24ur.com/media/images/424xX/May2006/16112697.jpg?v=72b4)
"Komisija je na 22 sejah zaslišala 33 prič. Predlog poročila razkriva, da prodaje v več kot 2400 družbah od leta 1995 do 2006 niso bile javne, niso bile transparente in niso bile gospodarne. To je dovoljevalo koncentracijo kapitala, kar se v zadnjem času tudi nedvoumno kaže. To je vplivalo na inflacijo in s tem na nek način tudi na siromašenje državljanov," je po koncu seje povedal predsednik komisije Branko Marinič.
Tu gre po njegovih besedah predvsem za prodajo Leka in Mercatorja, ki jima je v poročilu namenjenega največ prostora, pa tudi za Cestno podjetje Novo mesto in Hoteli morje. Na vprašanje, ali je bila prodaja deleža v Mercatorju napaka, je Marinič izpostavil, da komisija ni preiskovala samo te družbe.
"Prodaja deleža v Mercatorju se ni bistveno razlikovala od prodaje deležev v ostalih gospodarskih družbah, ki smo jih preiskovali," je dejal. Je pa ocenil tudi, da je bila "prodaja deleža v Mercatorju transparentna in pregledna. To je komisija nedvoumno ugotovila". Marinič je dodal, da nobena politična opcija ni brez grehov. "Konkretne grehe pa naj ugotavljajo tisti organi, ki so za to v Sloveniji plačani," je menil.
Komisija v zvezi s prodajo Mercatorja ni še enkrat zaslišala nekdanje državne sekretarke Andrijane Starina Kosem, ker je ponovno pregledala zapisnik prvega zaslišanja, ki je skupaj z gradivom o Mercatorju zadostoval, da so potegnili zaključke, je pojasnil Marinič. "Komisija tudi ni zaslišala predsednika vlade Janeza Janše, ker nikjer v gradivu nisem ugotovil, da je Janša sodeloval v prodaji. Od kod naj jemljem vsebino, da zaslišimo ljudi, o katerih govorite, pišete," se je vprašal.
![Lekov obrat](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Feb2004/2037285.jpg?v=d41d)
Člani komisije so na današnji seji poročilo, ki ga bodo dopolnili z današnjimi pripombami, sprejeli soglasno. Ugotovili so, da so bili deleži v 83 družbah prodani brez omogočanja udeležbe konkurenčnih kupcev, da je javno ponudbo podal le zainteresirani kupec in da so se ustvarili monopoli, je povzel Marinič.
Poleg tega je komisija ugotovila, da je imel "nejaven način prodaj kapitalskih deležev podlago v vladajoči strukturi, saj so se posli sklepali po političnih povezavah" ter "da so se politične povezave krepile v dolgoletni vladavini ene politične opcije, naslednice dolga desetletja edine vladajoče stranke v slovenskem prostoru".
Franc Žnidaršič (DeSUS) je opozoril, da bi bilo treba pri slednjih dveh opredeliti, za katero vladajočo strukturo in politične povezave gre. S tem so se člani komisije strinjali, zato bodo poročilo, kot še v nekaterih drugih delih, dopolnili.
Marinič je nato po seji novinarjem pojasnil: "Tukaj lahko sami razberete, da gre predvsem za LDS in Združeno listo, danes SD, saj člana SD, Milan Cvikl in Anton Rop, ki sta danes najbolj glasna glede transparente in gospodarne prodaje, v dokumentih, ki jih komisija ima na razpolago, izstopata kot večna kršitelja velikega premoženja, ki sta na političnih funkcijah delovala in dopuščala, da so se dogajala tako nepregledne prodaje deležev države v posameznih gospodarskih družbah."
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.