"Ministrstvo za finance poudarja, da pogovori z vodstvom KBC glede prihodnje lastniške strukture in dolgoročne strategije razvoja NLB niso bili nikoli prekinjeni," so sporočili z ministrstva potem, ko naj bi po pisanju Dela belgijska bančno-zavarovalniška skupina KBC od slovenske vlade zahtevala, da danes dokončno sporoči, ali ji dovoli povečati lastniški delež v Novi ljubljanski banki na 49 odstotkov, s čimer bi tujci (skupaj z EBRD) postali večinski lastniki naše največje banke. Tudi belgijska banka tovrstne domneve zavrača.
Če tega ne bi storila, naj bi že danes zvečer sporočili, da so pogajanja končali, da se iz NLB-ja nepreklicno umikajo in da bodo 34-odstotni lastniški delež v banki bistveno zmanjšali ali celo prodali. "KBC ni nikoli postavila ultimata, to ni njen način poslovanja," je za 24ur povedala Vivienne Huybrecht, tiskovna predstavnica KBC Group s sedežem v Bruslju.
S finančnega ministrstva so prav tako sporočili, da "ne obstaja kakršna koli ultimativna zahteva, naslovljena na vlado v zvezi z dokončno odločitvijo glede prihodnje vloge KBC v NLB".
Kot je znano, so iz KBC-ja prejšnji teden sporočili, da nameravajo do nadaljnega spremeniti svoj lastniški status in odgovornost s strateškega v zgolj finančnega investitorja. Pojasnili so, da se na dolgi rok ne vidijo v vlogi manjšinskega delničarja, ker s tem ne bi imeli zadostnega vpliva na poslovanje in širitev NLB na trgih nekdanje Jugoslavije.
KBC je v lastniško strukturo največje banke v Sloveniji vstopil leta 2002 in postal 34-odstotni lastnik banke. Država ima skupaj s paradržavnimi skladi v NLB še približno 45-odstotni delež, EBRD pa ima v lasti pet odstotkov banke.
KBC si že nekaj časa prizadeva dobiti večji lastniški delež v NLB, kar je pred časom napovedal tudi predsednik uprave KBC Andre Bergen.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.