Novogoriški župan Matej Arčon poziva pristojne na državni ravni, naj razrešijo problem zadrževalnika Vogršček in ga usposobijo za namakanje. O nadaljnjih ukrepih se bo Arčon pogovoril tudi s sosednjimi župani.
Arčon obenem poziva sklad kmetijskih zemljišč in gozdov, naj razmisli o znižanju oz. odpravi najemnin za tiste kmete – najemnike sklada, ki jih je letos suša najbolj prizadela. O nadaljnjih ukrepih se bodo pogovorili tudi z župani sosednjih občin in skupaj od države zahtevali pristop k aktivni kmetijski politiki, so danes sporočili z Mestne občine Nova Gorica.
Arčon je konec tedna obiskal pet kmetov z območja novogoriške občine. Kmetje so opozorili, da je ponekod stanje zares katastrofalno, saj je pridelek uničen v celoti. Kmetje poudarjajo, da so se neugodne razmere začele že v začetku leta z orkansko burjo, nadaljevalo se je s spomladansko pozebo, nato ponekod s točo, vse skupaj je zaokrožila še suša, ki jo nenehno spremlja veter, kar dodatno izsušuje zemljo. Kmetje obupujejo, saj vode za namakanje ni, zaradi uničenega pridelka pa ne vedo, kako bodo nahranili živino.
V Sadjarskem centru v Biljah so opozorili, da je stanje hudo in da drugega odkosa trave skoraj ni. Suša bo pustila posledice tako na sadnem drevju kot na vinski trti, ki bodo opazne še nekaj let. V centru posebej opozarjajo na neizkoriščen zadrževalnik Vogršček. Če bi ga primerno usposobili, bi lahko rešili veliko pridelka. Opozarjajo na neodzivnost države in na dejstvo, da ni naprednega načrtovanja razvoja kmetijstva. Da je stanje še hujše, se v zadnjih desetih letih suše kar kopičijo, kmetom pa je zmanjkalo rezerv.
Cene žit se vzpenjajo v nebo!
Zaradi hude suše v ZDA je bila močno prizadeta pridelava koruze, zato se je njena cena zvišala kar za 23 odstotkov. ZDA je letos sicer prizadela najhujša suša v zadnjih 56 letih. Francija, ZDA in Mehika, ki trenutno predseduje skupini držav G20, so se dogovorile za nujen sestanek konec avgusta, na katerem se bodo odločile, ali je čas, da zaseda poseben forum, ki se ukvarja z neobičajnimi in predvsem kriznimi razmerami na globalnih trgih. Namen zasedanja je poiskati rešitev iz grozeče krize in preprečiti posamezne prepovedi izvoza, ki bi škodile vsem. Cene žita so se zamajale tudi zaradi zadnjih špekulacij, da bil lahko proizvajalke ob Črnem morju, predvsem Rusija, ponovno uvedle izvozne omejitve. Suša je namreč močno prizadela tudi njihove pridelke, Rusija pa je obenem tretja izvoznica pšenice na svetu. Trg se je nekoliko umiril, ko je Rusija sporočila, da ni podlage za prepoved izvoza, hkrati pa niso pa izključili možnosti, da bi ob koncu leta uvedli zaščitne izvozne tarife.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.