Gospodarstvo

Kar 53 odstotkov zaposlenih na delovnem mestu trpi

Ljubljana, 02. 10. 2021 16.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
216

Raziskava med več kot milijon zaposlenimi je pokazala, da jih dnevno na delovnem mestu trpi več kot polovica. Epidemija je močno spremenila naša pričakovanja in zahteve glede dela, prvič v zgodovini pa zaposleni kot enega najpomembnejših elementov uspešnosti niso navedli le ‘imeti službo’, ampak ‘imeti dobro službo’. In katere so prioritete Slovencev, ko se odločajo za delo?

Epidemija covida je  naša življenja postavila na glavo, in ker kar tretjino dneva preživimo v službi, so se precej spremenila tudi naša pričakovanja in zahteve glede dela. Kate Kavanagh, generalna direktorica mednarodnega združenja zaposlitvenih portalov The Network, je v okviru kadrovske konference MojeHRDelo predstavila lansko raziskavo trga dela s poudarkom na Sloveniji in posebnostih v covidnem času. 

Kar dve tretjini zaposlenih sta se pripravljeni prekvalificirati

Kavanaghova je opozorila, da so se zaradi pandemije covida-19 spremenili delovni procesi, vrednote in želje pri delu. Določene panoge so postale manj varne in bolj ogrožene. Na globalni ravni sta se tako kar dve tretjini zaposlenih pripravljeni prekvalificirati, je pokazala lanska raziskava Global Talent Survey. Pri usvajanju novih veščin igrajo pomembno vlogo digitalne tehnologije, hkrati pa delavce skrbi avtomatizacija delovnih mest. Za uspešnost podjetja in zadovoljstvo zaposlenega je po njenem mnenju tako ključno, da se delodajalci soočijo s spremembami in začnejo načrtovati novo prihodnost dela. 

Ste tudi vi med tistimi, ki so zadovoljni na svojem delovnem mestu?
Ste tudi vi med tistimi, ki so zadovoljni na svojem delovnem mestu? FOTO: Dreamstime

Željo ‘imeti službo’ zamenjala želja ‘imeti dobro službo’

Podjetje, ki želi biti uspešno, mora nenehno vlagati v človeške vire, nuditi možnost razvoja in dodatnih usposabljanj ter meriti učinke teh vložkov. Enako  pomembno pa je, da spremlja dogajanje na trgu in razume spreminjajoče se potrebe in vrednost talentov, so bila glavna opozorila sodelujočih na konferenci. V Gallupovi raziskavi, ki je zajemala več kot milijon zaposlenih, ljudje prvič v zgodovini kot enega najpomembnejših elementov uspešnosti niso navedli le ‘imeti službo’, ampak ‘imeti dobro službo’. To nakazuje, da se je spremenilo zavedanje, da ljudje nismo stroji. Poleg tega je raziskava tudi razkrila, da kar 53 % zaposlenih vsak dan trpi, 87 % jih želi delati od doma, le 27 % pa se jih strinja z vrednotami organizacije.

Na prvem mestu dober odnos s sodelavci

Slovenkam in Slovencem je postal pri izbiri in ohranitvi delovnega mesta najpomembnejši dober odnos s sodelavci, sledijo mu dobro usklajevanje dela in preostalih obveznosti, dober odnos z nadrejenim, razvijanje sposobnosti in izobraževanje na delovnem mestu, na petem mestu pa je privlačnost delovnih vsebin. Pred epidemijo so bile te prioritete razvrščene nekoliko drugače oziroma jih na lestvici sploh ni bilo. Tako so v raziskavi leta 2018 Slovenci na prvih pet mest postavili ugled zaposlovalca, izzive na delovnem mestu, vpliv zaposlovalca na družbo, zavarovanje in privlačnost zaposlitve. Zanimivo je, da Slovenci, vključeni v raziskavo, ne leta 2018 ne leta 2020 med prvih pet prioritet niso uvrstili plače in finančne stabilnosti zaposlovalca, kar sta na globalni ravni četrti in peti najpogostejši razlog za zaposlitev.

Lani smo bili potopljeni v svetovno zdravstveno, socialno, gospodarsko in podnebno krizo. Vsi ti dogodki so močno vplivali na želje kandidatov na trgu dela. Pomembno je, da se delodajalci soočijo s spremembami in začnejo načrtovati novo prihodnost dela. Kate Kavanagh, generalna direktorica mednarodnega združenja zaposlitvenih portalov The Network

Raziskava, v kateri je sodelovalo 1617 zaposlenih Slovenk in Slovencev iz različnih starostnih skupin, z različno stopnjo izobrazbe in iz zelo različnih panog, je še pokazala, da si kar 72 % zaposlenih želi kombinacije fleksibilnega in stalnega delovnika ter kombiniranje dela v prostorih podjetja in na daljavo, čedalje pomembnejša pa sta nam tudi odgovoren odnos delodajalca do okolja in družbena raznolikost.

Tveganje pri zaposlovanju kadrov

Raziskava je v pomoč predvsem delodajalcem, ko se odločajo za zaposlovanje ali najemanje novih kadrov. O tem je spregovorila Gill Green, klinična psihologinja, ki opozarja, da pri se za več kot 40 % tistih, ki interno napredujejo na vodstvene položaje, 18 mesecev in pol po napredovanju izkaže, da niso kos svojemu delu. Če podjetje zaposli nekoga zunaj organizacije, pa se delež dvigne na 50 %. Zakaj nastajajo te težave? Glavni razlog za neuspeh vidi v razumevanju pojmov "vodstvene sposobnosti" in "potencial". "Predpostavka je: če je posameznik uspešen v svoji trenutni vlogi, ima zagotovo tisto, zaradi česar bo uspešen tudi v vlogi vodje. Vendar pa je dejstvo, da je samo majhen delež približno 30 % uspešnih na vodstvenem položaju," pojasnjuje psihologinja in dodaja, da je največ neuspeha v tistih organizacijah, ki imajo zelo ozek pogled na vodstvene sposobnosti in posameznikov potencial. "Prav tako k temu pripomore osebna pristranskost in prejšnje izkušnje," dodaja. Vse to vodi do velikih napak pri zaposlovanju in napredovanju kadrov.

Epidemija zahtevala takojšnje prilagajanje 

Peter Baloh, partner in svetovalec v podjetju E2grow, je na predavanju izpostavil največje izzive na področju kadrovanja. Kot je opozoril, je treba kulturo prilagajati zelo hitro. "Če je v preteklosti veljalo, da so za spremembo kulture potrebna leta, celo desetletja, jo je bilo sedaj treba prilagajati takoj. Hkrati so izzivi, s katerimi se srečuje, še večji kot v preteklosti," opozarja.

Podjetje, ki želi biti uspešno, mora nenehno vlagati v človeške vire.
Podjetje, ki želi biti uspešno, mora nenehno vlagati v človeške vire. FOTO: Dreamstime

V Sloveniji eden najslabših izobraževalnih sistemov na področju digitalnih kompetenc

Andrej Brodnik, profesor na Fakulteti za računalništvo, je poudaril, da imamo v Sloveniji enega najslabših izobraževalnih sistemov na področju digitalnih kompetenc, kar je velika zavora uspešnega prehoda v digitalizacijo gospodarstva. "Torej moramo poleg tega, da se oskrbimo z orodjem za digitalno delovanje, najprej pridobiti znanje, kako ga uporabiti, torej usposobiti dober kader," je dejal in pojasnil, da potrebujemo sto tisoč IKT-strokovnjakov, imamo pa jih le okoli petdeset tisoč. "Moramo izobraziti mlade, pa tudi kader, ki že dela, s sistemom vseživljenjskega izobraževanja, za katero bo potrebno sodelovanje države, delodajalcev in posameznikov." Računalništvo in informatiko bi bilo treba po njegovem mnenju nujno vpeljati že v osnovne šole kot obvezen in zanimiv predmet, za kar pa bi tudi potrebovali ustrezen izobraževalni kader. Treba je privabiti tak kader in ga znati obdržati z ustreznimi plačami, primernim delovnim okoljem in motivacijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (216)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

G8J
04. 10. 2021 10.43
+1
Kaj spet pišete nebuloze? Najbolj jamrajo tisti ki imajo vsega polno rit! Večina jih je pa prisiljena delati vse mogoče samo da odplačajo kredit/leasing za svojo precenjeno nemško sveto trojico. Poznam dosti modelov ki imajo Golfe, Audije in Bmw pa so več v službi kot doma samo da imajo omenjeno zadevo ter se pokažejo pred sosedi, v resnici pa nima za hrano in spi le 4ure, sredi noči pa ga gre glancati in kontrolirati če dela b.p. Da o tem kako ti stalno ko en klošar in drogeraš fehta da nima za bencin in servis ne govorim ; sem predkratkim enega poslal nekam ker mi je težil če mu posodim ker nima za poln tank na novem Golfu in je bil ves užaljen tako da je potem klical ''svojo'' če ga pride iskati in prišla je z Golf IV, njegovega pa je pajk odpeljal. Nisem ga spraševal, ampak očitno so mu ga zaplenili, saj ga tudi ''njegova'' več ne vozi, na šiht pa pride z LPP. To so ti posledice brezveznega bahanja in fehtarjenja. Pri nas je pač sramota živeti normalno in povprečno ter imeti star avto in stroj za pranje. Imam legende in počnem več stvari, pa preživim, za prestiž mi dol visi.
ROMELS
03. 10. 2021 15.32
+1
Šolski sistem s svojo permisivno vzgojo ustvarja lenuhe.
SlobodaNE
03. 10. 2021 10.43
+1
Pod janšo je nizka brezposelnost se je hvalil svečkar
proofreader
03. 10. 2021 10.31
+5
FF in FDV bi morali začasno spremeniti program in izobraževati kader, ki ga potrebujemo.
Ana Sols
03. 10. 2021 16.48
+1
Kakšen program, a za cerkev d.o.o.? Majo tam tudi teološko smer.
Space Voyager
05. 10. 2021 12.05
Ne, Ana, program, ki ljudi usposobi za DELO, ne gobcanje.
plavimil
03. 10. 2021 08.36
+3
Ja in? vsi smo trpeli, ampak smo morali delati, da smo lahko preživeli, nehajte, saj nobenemu delo ne diši.
Supervillain
02. 10. 2021 21.28
+5
Mene pa nekaj zanima ali sem jaz priden,ko delam z veseljem in mi ni nič težko narediti.?
uleda
02. 10. 2021 21.34
+3
Supervillain
03. 10. 2021 10.27
-1
Delam,ko Mujo še tisto kar ni moje za delati naredim,če je treba sem pote res priden ali kako haaa.?
uleda
02. 10. 2021 21.11
+6
Poslušajte ljudje. Če ste nesrečni v službi ste zelo verjetno na splošno v življenju. Ma treba je najti neko malenkost ki te osrečuje pa magari je to kofe z ženo na terasi ali pa hoja v hribe in bo vsaj takrat lažje. Slovenci glave gor.
devlon
02. 10. 2021 21.04
+2
pri nas so nezadovoljni samo anticepilci. Vrata so jim navzven vedno odprta in gredo lahko kadarkoli iskat svojo srečo
devlon
02. 10. 2021 21.00
+2
StandforRussia
02. 10. 2021 20.41
+2
Tako je na Petrolu zadnje čase,200€ doplačila do minimalne plače.Zdaj pa še igranje varnostnikov in posiljeva nja z tem P C T sran je m.
StandforRussia
02. 10. 2021 20.42
+3
Kazimir Plemeniti
02. 10. 2021 20.49
+0
Za tako mizerno plačo potem še psihirate ljudi. Sram naj vas bo🤯
caspera1
02. 10. 2021 21.29
+1
Nič oni ne psihirajo. Opravljajo svoje službene obveznosti. Če je to prav, moraš pa razčistiti z vlado. Zahtevaj, da te sprejme Janša in razčisti to z njim, če si upaš.
Supervillain
02. 10. 2021 20.16
+1
Trpijo zato,ker se folku ne ljubi delati saj jih vidim.
Supervillain
02. 10. 2021 20.14
+0
Ne,da se jim delati in trpijo ubožci.
Ana Sols
02. 10. 2021 20.06
+13
Poznam ljudi, celi živčni, nezadovoljni, grozno obnašanje, na robu živčnega zloma, pa se kar ne menja službe. Vsak bi nekje moral imeti mejo, no drugače pa te zdravje na koncu izda. Pa fajn bi bilo, da bi moral vsi met javno objavljeno kako pogosto se v podjetjih menjava zaposlene.
flojdi
02. 10. 2021 19.59
+2
že Nejc (Zaplotnik) je lepo povedal .. če je denar edini rezultat Dela , je
flojdi
02. 10. 2021 20.02
+4
. lepo je delati z veseljem. / meni ga je uspelo odkriti ; ni pa trajalo dolgo , ker so me zaradi neke ideje fliknili vun ( idejo pa so seveda uporabili
MikeMike
02. 10. 2021 19.53
+4
Problem je, kjer so v kolektivu osebe, ki nimajo nič od življenja razen službe! Nimajo družine, nimajo partnerja/parnerke..... nimajo nič!!! Imajo pa zato službo!! In ko delodajalec v petek ugotovi, da je potrebno nekaj nujno narediti do ponedeljka, ga ti čukasto gledaš, ker greš s familijo čez vikend na izlet, medtem pa tvoj sodelavec (ki nima nič) naredi to brez problema čez vikend! In tukaj se počasi začnejo razlike delati...!!!
Kazimir Plemeniti
02. 10. 2021 20.52
+4
Ja opažam, da veliko tistih z družino z veseljem pride delat med vikendom, samo da se jim ni treba ukvarjat s familijo. No tako se jim ni treba ukvarjat s problemi doma.
devlon
02. 10. 2021 21.02
+0
Torej je najslabše imeti zaposlene ljudi s familijami..
kryptix
02. 10. 2021 19.48
+7
Kapitalizem kaj češ. Vsi na pašteti na nogi pa air maxice.
Nik911
02. 10. 2021 19.45
+1
A to so uni, ki so v sredo po Ljubljani skakal....sam kokr jst berem nevladne organizacije dobr pokasirajo, pa socjala tud ni tolk švoh. Res ne vem zakaj tak gnev? 🤣
uleda
02. 10. 2021 19.44
+1
Je treba delat včasih , včasih pa garat.(A. Smolar)
uleda
02. 10. 2021 20.56
+0
Supervillain
02. 10. 2021 19.42
+1
Trpijo zato,ker se jim ne ljubi delati in jim je hudo to je resnica.
Strenght coach
02. 10. 2021 20.42
+3
V firmi nas je 9 zaposlenih. V pisarni, sem povečini sam. Ostali pravijo, da delajo od doma. Vem, da čohajo riti in dobivajo več sto evrov višjo plačo. Namesto, da bi futral svojo družino, moram te parazite, majku jim njihovu...
DominusMaximuz
02. 10. 2021 19.34
+10
Imam šiht ki ga imam resnično rad. Ni vse idealno, ampak prvi v življnju mi ni težko zjutraj vstati in iti na šiht... To cenim zelo! In pa prilagodljivost dopusta, ok plača, ure so plačane zelo fer, brez nategovanja, šef se potegne za nas itd! To odtehta višjo plačo 100x! Pa bi lahko šel drugam delat za 300€več pa ne hvala
Kazimir Plemeniti
02. 10. 2021 19.37
+11
Tudi meni je ok, samo tisti čas do malice in po malici se malo vleče🤷‍♂️
Arguss
02. 10. 2021 19.45
+5
Točno to.Družina je celica.In to celico lahko imaš tudi v službi.