V Sloveniji vsako leto porabimo 23 milijonov nagrobnih sveč. Če jih ne recikliramo, okolje obremenimo s 4500 tonami odpadkov. A odpadne nagrobne sveče so koristne surovine, saj je mogoče predelati vse tri glavne sestavine odpadnih nagrobnih sveč: ohišje iz plastike, ostanke parafina in kovinski pokrov. Prvi korak za učinkovito predelavo odpadnih nagrobnih sveč je njihovo ločeno oddajanje na pokopališčih. Zato je pomembno, da se obiskovalci pokopališč v dneh okoli 1. novembra zavedamo, da je odpadne nagrobne sveče treba oddajati in da v te zabojnike ne oddajamo drugih vrst odpadkov s pokopališč.
Učinkovito predelavo omogoča sodobna in okolju prijazna tehnologija. Z recikliranjem ene tone odpadnih nagrobnih sveč pridobimo 297 kg plastike, 441 kg parafina, 10 kg kovin in 6 kg baterij. Reciklirane materiale je mogoče uporabiti za izdelavo manj zahtevnih plastičnih in kovinskih izdelkov ali ponovno izdelavo nagrobnih sveč. Po drugi strani pa ena tona sveč, ki je ne recikliramo, obremeni okolje s 330 kilogrami plastike, 10 kilogrami kovin, 10 kilogrami baterij in 160 kilogrami nečistoč in ostalih materialov.
Sicer pa moramo na pokopališčih ločevati tudi druge vrste odpadkov, kot nas usmerjajo napisi na posameznih zabojnikih. To so še: biorazgradljivi odpadki, odpadna embalaža in drugi odpadki, ki niso biorazgradljivi.