Boeing je objavil četrtletne podatke, ki so sicer izkazali dobiček podjetja, a je bil ta kar 51 odstotkov manjši kot prejšnje leto. Kot lahko beremo v poročilu, je Boeing najbolj prizadela prizemljitev letal 737 max, prav tako zmanjšanje proizvodnje in prodaje drugih letal. Prodaja vseh letal je padla za 20 odstotkov, izdelali so samo 63 letal v "tretjem četrtletju, v istem obdobju lani 190", so zapisali v pojasnilu.
Prav tako so zamaknili serijsko proizvodnjo letal 777x, pa tudi zmanjšali mesečno proizvodnjo letal 787 Dreamliner s 14 na 12 letal. 777x bi tako lahko letel šele leta 2021. Stroški nove certifikacije in hranjenje izdelanih letal 737 max so še dodatno zmanjšali dobiček podjetja, tudi denarni tok se je korenito zmanjšal, kar za polovico, ravno zaradi zamrznitve dostavljanja letal 737 max, ki predstavljajo kar 60 odstotkov prodaje in dobička v Boeingu.
Boeing je prav tako povečal dolg, iz 19,2 milijarde dolarjev na 24,7 milijarde. Prihodki komercialnih letal v tretjem četrtletju so znašali 8,2 milijarde dolarjev, predvsem zaradi nedobave letal 737. Operativna marža v tretjem četrtletju se je zmanjšala na (0,5) odstotka, kar odraža situacija letal 737, delno pa je kompenzirana z višjo maržo za program 787. V četrtletju so bili ocenjeni stroški izdelave 737 zrakoplovov, vključenih v računovodsko količino, povečani za 0,9 milijarde dolarjev, predvsem zaradi trenutnih predpostavk glede časa vrnitve v obratovanje in zvišanja načrtovane stopnje proizvodnje, da bi lahko zadostili dodatnim potrebam po vrnitvi v redno uporabo.
Komercialna divizija je v četrtletju rezervirala neto naročila v vrednosti 5 milijard dolarjev, vključno z naročili za dvajset 787 letal za Korean Air, osem 787 letal za Air New Zealand in šest 777 tovornih letal za China Airlines. Komercialna letala, ki jih še morajo izdelati, so se v četrtletju ustavila pri skoraj 5,500 letalih, v skupni vrednosti milijard dolarjev.
Boeing se še vedno otepa vse glasnejših kritik o reševanju krize z maxi in odlašanju njihove ponovne certifikacije. Težava je še, da je, tudi ko bo ameriška agencija za civilno letalstvo (FAA) odobrila plovnost letalu 737 max, večina, med njimi tudi evropska (EASA) in kitajska agencija (CAAC), že napovedala, da bo certifikacijo opravljala samostojno.
737 max v redno uporabo leta 2020?
Boeing, kot pišejo v poročilu, je razvil posodobitve programske opreme in usposabljanja za 737 max in še naprej sodeluje s FAA in globalnimi organi civilnega letalstva, da bi dokončal preostale korake k certificiranju in pripravljenosti za pridobitev plovnosti letala. Regulativni organi bodo določili čas in pogoje vrnitve v obratovanje. Za namene rezultatov v tretjem četrtletju je podjetje domnevalo, da se bo sprostitev letal 737 max začela v četrtem četrtletju 2019 in da bo postopno povečalo proizvodno stopnjo z 42 na 57 mesečno do konca leta 2020.
To bi pomenilo, da bodo maxi po svetu prizemljeni še nekaj mesecev, to pa bi lahko Boeing prisililo v omejitev proizvodnje letal, ki so trenutno na območju tovarn, kjer jih izdelujejo. FAA je v petek sporočila, da so izvedeli skrb vzbujajoče podrobnosti o komunikaciji med zaposlenimi v Boeingu, ki so opozarjali na potencialne težave z določenimi sistemi na maxih.
EASA je že namignila, da bi letenje z maxi dovolila šele januarja 2020, "če bo šlo vse po načrtih". Izvršni direktor EASE Patrick Ky je za Reuters rekel, da bi lahko že decembra začeli testne polete, kar bi pomenilo odobritev plovnosti januarja. Southwest Airlines, največji lastnik letal 737 max, je letala odstranil iz načrtov poleta do sredine februarja 2020.
Boeing (BA) je že rezerviral 4,5 milijarde evrov plačila, povezano s kompenzacijami, ki jih pričakujejo stranke, lastnice letal 737 max. Verjetno bo Boeing danes napovedal nov paket kompenzacij zaradi nenehnih zamud, da bi letalo znova dobilo dovoljenje, je povedal letalski analitik Cai von Rumohr. Boeing je sicer že septembra obljubljal, da bo dostavil programski popravek za maxe, a do danes še ni jasno, ali so ga dejansko dostavili, saj so se vprašanju izogibali. Sporočili so le, da so prejšnji teden opravili uspešen prvi certifikacijski let.
Direktor Boeing Global Services (BGS) Kevin McAllister je nepričakovano odstopil samo dan pred objavo četrtletnega finančnega poročila družbe Boeing, zamenjal pa ga je Stan Deal, ki je bil njegov namestnik in izvršni direktor. BGS je del Boeinga, ki ima naloge in pristojnosti za prodajo in izdelavo letal za civilne in tudi druge potencialne kupce.
McAllister je v Boeing prišel iz družbe General Electric novembra 2016, potem ko je bil boeing 737 max že na poti certificiranja in ko je bil napačni varnostni element (MCAS) v nesrečah že del zasnove letala. Oddelek za prodajo komercialnih letal je osnovna enota družbe, ki je odgovorna za približno 60 odstotkov prihodkov od prodaje družbe Boeing, poroča CNN.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.