Pa poglejmo, kako uspešni so bili pri izpolnjevanju tega načrta. Ali bolje - kako se obnese slovenska slaba banka, ki jo sicer pestijo tipično slovenske težave.
DUTB je stara približno 2 leti. Ustanovljena je bila, da bi nam pomagala povrniti zaupanje v naš bančni sistem. Govorilo se je o novih standardih upravljanja, ob tem pa je bilo vseskozi veliko zavitega v tančico "poslovnih skrivnosti".
Slaba banka se je medtem spotaknila sama ob sebe in svoja "visoka načela", nič bolje pod lupo javnega mnenja ne kaže političnim odločitvam v zvezi z bančništvom. Po anketi Dela po več kot letu dni od sanacije bančnega sistema 40 odstotkov vprašanih meni, da sanacija bank ni prinesla drugega kot tega, da banke sedijo na denarju, slabi banki in njenim menedžerjem pa ne zaupa 29 odstotkov vprašanih, 36 odstotkov ji sploh ne zaupa. Petina ji niti zaupa niti ne zaupa, osem odstotkov pa zaupa. Tistih, ki bi ji zelo zaupali, v anketi niso našli. Prav tako 61 odstotkov vprašanih meni, da je slabo, da slabo banko vodijo tuji menedžerji.
Slabo mnenje ljudstva o DUTB sicer ni padlo z neba, ampak je plod številnih očitkov, skrivanj in vsaj moralno spornih interesnih povezav. Še najbolj pa zbodejo uradne kritike - tako tiste, ki jih je posredovala KPK kot računsko sodišče.
Zadovoljni s svojim delom
V DUTB so sicer uradno s svojim delom zadovoljni. Očitke zavračajo, pravijo, da so lahko pogojeni tudi s kakšnimi nečednimi nameni. Poudarjajo, da je DUTB v letu 2014 z upravljanjem sredstev ustvarila za 130 milijonov prilivov. To pomeni, da je odprodala 11,7 odstotka svojega premoženja, s čimer je presegla zakonsko zahtevo po odprodaji desetine svojega premoženja letno.
Prav tako je - kot poudarjajo - pospešeno izvajala procese prestrukturiranja v 115 družbah in je doslej uspela skleniti sporazume o finančnem prestrukturiranju za približno polovico svojega portfelja. S konverzijo dolga v kapital je postala lastnica ali solastnica družb Aero Celje, Litostroje Jeklo, Litostroj Ravne, LIV Kolesa, Merkur nepremičnine, MLM in ŠC Pohorje v stečaju. Ob tem je v neposredno lastništvo prevzela 52 nepremičnin v nominalni vrednosti 55 milijonov evrov, tako da je skupno konec leta 2014 posedovala 74 nepremičnin in je imela v lasti deleže v 24 družbah. Te aktivnosti so temeljile na 1540 kreditnih in naložbenih odločitvah, navajajo.
Ob koncu leta 2014 je tako DUTB izkazovala finančne obveznosti iz naslova izdanih obveznic v višini 1.564,8 milijona evrov in je petim bankam, imetnicam obveznic, plačala 41,9 milijona evrov obresti. Republiki Sloveniji je v minulem letu kot nadomestilo za izdano poroštvo plačala 13,7 milijona evrov. Zaradi odločitve vlade, da ne sme unovčevati poroštev SID banke, se je DUTB odrekla unovčitvi za 5,2 milijona evrov garancij.
DUTB je sicer v letu 2013 in 2014 od šestih bank – NLB, NKBM, Abanke, Factor banke, Probanke in Banke Celje – kupila terjatve do 577 dolžnikov in zanje skupno odštela 1,6 milijarde evrov.
DUTB tudi v letu 2015 nadaljuje poslovanje z aktivnostmi za dosego svojega dolgoročnega finančnega cilja – Republiki Sloveniji zagotoviti povrnitev njene naložbe v DUTB z 8% donosom na vloženi kapital, še zagotavljajo.
Astronomske plače, številni svetovalci
A učinkovitost je nekaj, kar bi moralo biti pri plačah zaposlenih in svetovalcev samoumevna, bo ob tem pomislil marsikdo, čeprav to učinkovitost tudi uradne institucije vidijo nekoliko drugače kot slaba banka sama - očitki o premajhni učinkovitosti DUTB pač precej pogosti.
Vlada namerava življenjsko dobo DUTB podaljšati za pet let, do leta 2022. To pomeni še nekaj dodatnih let, ko bo treba plačevati stroške banke, ki niso tako majhni.
DUTB je v drugi polovici lanskega leta zaposlovala 63 ljudi, njihove plače pa niso ravno nizke. Izvršni direktorji DUTB dobijo 21.500 evrov bruto mesečne plače, še enkrat toliko pa lahko dobijo nagrade. Prav tako je treba plačati zunanje svetovalce, za katere so lani v 6 mesecih namenili skoraj 5 milijonov evrov.
Javnost je z ušesi zastrigla tudi ob podatku, da lahko provizija, ki jo dobi kadrovska agencija Poul Pedersen & Partners, preko katere je DUTB zaposlila pet strokovnjakov iz Slovenije in tujine, znaša tudi do 35 odstotkov bruto letnih prejemkov zaposlenega.
Politiko prejemkov je najprej potrdila Janševa vlada, vlada Bratuškove jo je popravila tako, da je dvignila plače.
Vodilni tarnajo nad pritiski
Izvršni direktor Torbjörn Mansson je v intervjuju za Finance pred časom potožil, da delajo pod "izjemnih pritiskom". A zatrdil, da jih to ne bo ustavilo. "Če nam uspe, bomo zelo dobra naložba za slovenske davkoplačevalce."
Za vir pritiskov je označil medije, ki radi izpostavljamo slabe novice.
Njegova visoka plača se mu ne zdi sporna: "Zapustil sem dom, kjer sem imel višjo plačo in ponudbe za službo." Kljub drugim odličnim priložnostim pa se zdaj z DUTB ukvarja, ker je nanjo "emocionalno vezan in zavezan k temu, da uspe".
V praksi se je sicer Mansson med časom, ki ga preživlja v Sloveniji, otepal tudi očitkov o konfliktu interesov, saj je bil partner družbe Quartz+co, ki je v slabi banki zaslužila 2,5 milijona evrov.
Ima pa o dogajanju v slovenskih bankah, ki je vodilo v ustanovitev slabe banke, izdelano mnenje: "Da, v bankah so se dogajala kazniva dejanja."
Kdo je pristojen za kritiko
Revidiranje DUTB je obveznost računskega sodišča, ki je sprva ocenilo, da obstajajo tveganja že pri samem načinu vzpostavitve slabe banke. Družbo bodo revidirali vsako leto.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.