Izvršni direktor Mednarodnega monetarnega sklada Dominique Strauss-Kahn je poudaril, da zaradi globalne finančne in gospodarske krize po svetu grozijo nemiri in nove vojne. V prihodnosti bo tako več truda treba vložiti v to, da se izognemo najbolj črnemu scenariju. Najbolj so prizadete države v razvoju, saj se mednarodni vlagatelji umikajo s kriznih tržišč. Mednarodni monetarni sklad (IMF) je odobril več kot 55 milijard dolarjev za najbolj ogrožene države, kot so Madžarska, Ukrajina, Pakistan, in pa Latvijo.
IMF je tudi napovedal, da se bo svetovno gospodarstvo letos skrčilo za od 0,5 do 1 odstotka. "Mednarodni monetarni sklad je pripravljen storiti več, ampak to ne bo dovolj. Ustvarjalci monetarne politike morajo znova razmisliti o tem, kako bodo države kljub zmanjšanju dotoka kapitala preživele,“ je na sestanku organizacije v Ženevi dejal Dominique Strauss-Kahn.
Vlade je še pozval, naj zmanjšajo davek in posamezme stroške, ker je sedanja finančna politika dosegla višek. Izboljšanje stanja do leta 2010 je tako mogoče, če bodo države sprejele ustrezne ukrepe. Med temi dejavniki je pomembna zlasti uvedba ukrepov za povečanje povpraševanja, to pa zato, ker so denarne politike že dosegle svoje meje in so se centralne banke že morale usmeriti k nekonvencionalnim metodam spodbujanja rasti.
Kriza se počasi širi na države v razvoju, kar pomeni, da se bodo milijoni ljudi znašli v siromaštvu in pomanjkanju, je še dejal. Vse bo zelo vplivalo na nezaposlenost ljudi, za mnoge države pa bo kriza predstavljala tudi vzrok za družbene nemire. Spet drugje pa lahko kriza predstavlja resno grožnjo demokraciji, v nekaterih primerih pa bi se vse lahko zaključilo z vojno.
Kot je znano, je Mednarodna organizacija za delo (ILO) v Ženevi januarja napovedala, da bi svetovna finančna in gospodarska kriza lahko zahtevala do 50 milijonov delovnih mest do konca tega leta.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.