Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je v najnovejši gospodarski napovedi glede na zadnje ocene iz novembra lani poslabšala obete za Slovenijo.
Še novembra je OECD za letos napovedoval 2,1-odstotni padec bruto domačega proizvoda (BDP), a zdaj za letos napoveduje 2,3-odstotni upad BDP. Napovedi so slabše, tudi ko gre za prihodnje leto. Če so lani jeseni govorili še o 1,1-odstotni slovenski gospodarski rasti, pa po novem pričakujejo le 0,1-odstotno krepitev BDP.
V OECD letošnji upad slovenskega BDP vidijo predvsem kot posledico nadaljevanja težav v bančnem sektorju in negativnih učinkov razdolževanja prezadolženih podjetij, negativno pa bodo na gospodarsko dejavnost vplivali še povišana brezposelnost in učinki uravnoteženja javnih financ. Domača poraba naj bi se tako letos skrčila za 5,2 odstotka, prihodnje leto pa še za 1,8 odstotka. Investicije pa naj bi nazadovale še dve leti – letos za 5,3 odstotka, prihodnje leto pa za 3,8 odstotka.
Po drugi strani naj bi izboljšanje zunanjega okolja okrepilo povpraševanje po slovenskem izvozu in prav rast v izvoznem sektorju naj bi prihodnje leto omogočila povratek k minimalni rasti.
Kaj nam svetujejo?
Kot prednostni kratkoročni nalogi za Slovenijo v organizaciji izpostavljajo dokapitalizacijo in prestrukturiranje bank, ki mora potekati vzporedno s prestrukturiranjem prezadolženih podjetij. To je po oceni OECD jamstvo za ohranjanje dostopa do mednarodnih finančnih trgov.
Za zagon gospodarske rasti pa v organizaciji svetujejo še uresničitev privatizacijskih načrtov in spodbujanje tujih neposrednih naložb.
V OECD Slovenijo pozivajo k nadaljevanju ukrepanja na področju konsolidacije javnih financ, da bi tako zaustavila trend hitrega naraščanja javnega dolga. Istočasno pa poudarjajo, da ne sme omejevati delovanja t. i. avtomatičnih stabilizatorjev, to je socialnih transferjev, ki jih sprožijo slabe gospodarske razmere (nadomestila za brezposelne, socialne pomoči).
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.