Letošnji minimalni regres znaša 589,19 evra bruto, saj ne sme biti nižji od minimalne plače. Tega pa lahko izplačajo le podjetja, ki so imela v lanskem letu izgubo, ali če je tako določeno v kolektivni pogodbi. Najnižji regres za zasebni sektor je določen v višini 686 evrov, za javni pa 672 evrov.

Vse je odvisno od kolektivnih pogodb
Višina regresa je določena s kolektivnimi pogodbami in se po dejavnostih razlikuje. Najnižjega za letošnje leto imajo: premogovništvo, lesarstvo, elektrogospodarstvo, trgovina, gostinstvo, železnice, zavarovalništvo, nepremičnine in drobno gospodarstvo. V teh dejavnostih je najmanjši regres enak minimalni plači, torej 589,19 evra bruto. Malenkost višjega imajo v kemični industriji (617,59 evra) in cestnem gospodarstvu (668 evrov). Kovinska in elektroindustrija imata regres v višini 710 evrov bruto. V kmetijstvu je 715 evrov, v poštni dejavnosti pa je regres za leto 2009 določen v višini 780 evrov. V gradbeništvu znaša regres 800 evrov, v gozdarstvu 850, v grafični dejavnosti pa 877,49 evra. Najvišji regres imajo v knjigotrški, založniški, časopisni in revijalni dejavnosti – 967,13 evra. V bančnem sektorju pa se regres določi v višini 80 odstotkov povprečne plače v zadnjih treh mesecih. Regres navzgor sicer ni omejen.
Do regresa so upravičeni vsi, ki imajo pravico do letnega dopusta
Do regresa so po zakonu upravičeni vsi zaposleni, ki imajo pravico do letnega dopusta. Delodajalec ga mora izplačati najkasneje do 1. julija za tekoče leto. Obstaja pa izjema, da lahko podjetje v primeru nelikvidnosti regres izplača kasneje, vendar najkasneje do 1. novembra istega leta. Delavcem z manj kot polovičnim delovnim časom pripada regres sorazmeren času, prebitem na delu. Delavci, ki delajo za krajši delovni čas na podlagi predpisov o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, o zdravstvenem zavarovanju ali o starševskem dopustu, imajo enake pravice kot tisti s polnim delovnim časom.
Najbolj so zadovoljni na Mobitelu
Tuš – 675
Mercator – 675
Krka – 991
Merkur – 665
Sava – 928,33
Javni sektor – 672
V Mobitelu so izplačali regres že februarja skupaj s plačo za mesec januar. Povedali so nam, da regres običajno izplačujejo v pomladnih mesecih. Tokrat pa so se za izplačilo odločili ob začetku zimskih šolskih počitnic. “S tem smo storili prijazno gesto do zaposlenih in jim še pred morebitnim dopustom v času zimskih počitnic omogočili uporabo regresa,” so pojasnili v družbi. Regres je znašal 1.085,20 evrov bruto. V Leku regresa še niso izplačali, povedali pa so, da ga bodo maja. Zneska niso navedli. So se pa delavci že 24. aprila razveselili v Krki, kjer so prejeli 991 evrov bruto. V Telekomu so regres izplačali že februarja. Zneska niso navedli, višina pa je bila 70 odstotkov povprečne slovenske mesečne plače. V Mercatorju so zaposleni prejeli regres 15. aprila – znašal je 675 evrov bruto. Isti znesek bodo izplačali v Tušu, in sicer 15. maja. V Merkurju so 665 evrov bruto regresa izplačali 24. aprila. V Savi pa so pojasnili, da višine in datuma regresa še nimajo določenega, lansko leto pa so izplačali 928,33 evra.
V Abanki so regres prav tako že izplačali 24. aprila v višini, kot je določena s kolektivno pogodbo – torej 80 odstotkov povprečne mesečne plače v banki v zadnjih treh mesecih. Po istem ključu so že konec marca izplačali regres zaposlenim v NLB.
V javnem sektorju bodo regres uslužbencem izplačali do 1. julija. Višino so določili z dogovorom o ukrepih na področju plač v javnem sektorju zaradi spremenjenih makroekonomskih razmer za obdobje 2009–2010, podpisanim 24. februarja letos. Regres je sicer enak kot lani in znaša 672 evrov. V državni upravi je bil regres izplačan 5. maja, pa so sporočili z ministrstva za javno upravo.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.