Gospodarstvo

Kako do višjih obresti na banki?

Ljubljana, 02. 08. 2010 08.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Če niste zadovoljni z vašimi obrestmi na banki, se lahko za višje obresti poskusite tudi neizprosno pogajati. Pogajalska moč komitenta pa je predvsem odvisna od tega, kako 'pomemben' je za banko ...

Od nizkih obresti včasih kar zaboli glava.
Od nizkih obresti včasih kar zaboli glava. FOTO: iStockphoto

V uredništvo Cekina je priromalo elektronsko sporočilo bralca Matjaža, ki ga zanima, kako z banko doseči dogovor za višje obresti pri vezavi za določen čas. Matjaž ima namreč na razpolago slabih 30 tisoč evrov, ki jih je uspel privarčevati, zaradi nizkih obrestnih mer pa je s pripadajočimi obrestmi komajda pokril inflacije.

Matjaž je namreč tik pred iztekom vezave, pri tem pa se mu poraja kup vprašanj in dilem. Zanima ga, za koliko časa se splača vezati na banki, kako ugotoviti, katera banka ponuja najvišje obresti ter kako prepričati banko, da nam na mizo položi boljšo ponudbo. Zgolj odprt transakcijski račun še zdaleč ni dovolj za pogajanje – banke namreč bonitetno oceno stranke delno pogojujejo tudi s tem, koliko ostalih produktov ste pri njej že nakupili. Najeto posojilo, sklenjeno zavarovanje za hišo, trgovanje z vrednostnimi papirji ... Vse to namreč za banko šteje in prav to lahko pri banki uporabite kot orodje za izpogajanje boljše ponudbe.

Preberite si še ostale nasvete, ki vam lahko pomagajo pri pogajanju za višje obresti. Ker pa nas je zanimalo, kdaj lahko na bankah pričakujemo višje obresti, pa smo za mnenje povprašali poznavalce, ki so si bolj ali manj enotni pri napovedih o rasti obrestnih mer …

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User660600
25. 03. 2013 11.25
Praviš da banke ne odirajo, seveda odirajo meni je ista bankirka trikrat v enemu letu ponudila skb net, vzel sem ga že prvič.:P Takoj ko imaš malo več denarja gledajo kako bi oni imeli nekaj od tega!!! Ne zanimajo jih ljudje ki imajo kredite in mala nakazila. Mnogo bolj se prilizujejo tistim ki imajo več, če mene vprašaš je to diskriminiranje ljudi!! Naj mi še eden reče če imaš 100-200 tisoč e da se ne moraš živeti od obresti!! Jahh velika napaka ko vsi gledamo samo na denar!!!!
brancc
03. 08. 2010 17.40
mislm....kaj je tukaj nelogičnega? Meni je logično, da se bo banka bolj potrudila za tistega komitenta od katerega ima več. Aja, pa nimam privarčevanih sredstev v banki. A resnično mislite, da banke odirajo ljudi? Če mesečne stroške vodenja opredeljujete kot odiranje, potem se ustavite pri branju tega mojega 'posta'. Spravite se raje na zavarovalnice, tukaj so šele odiralci. Plačuješ neko premijo, od katere nimaš nič. Četudi se ti kaj naredi, se moraš borit (in ene 3 poslat v PM) za tist fičnik ali dva, KI TI PRIPADA. No, da je članek poln d-rećkot@, je na tem portalu običajno. Uredniki, predvidevam, da je vaš naslednji korak nasvet, da naj imajo ljudje raje denar doma, v nogavici ali po povštrom. Mimogrede, noben ne bo šel menjat banke (in posledično spreminjat VSE trajnike, sporočati delodajalcu nov TRR, preusmerjat kakršnekoli dohodke/dividende/izplačila/pomoč/posojila) zaradi 27 €/letno razlike v obresti pri vezavi. Številka je izmišljena, mimogrede. Pa kartice ti dajo tudi zastonj pri drugih bankah? Pa razne Abanete, Klike se tut zastonj dobi? Malo morgen. Bigger picture je potreben.
User505415
03. 08. 2010 15.49
Preprost izračun vam pove, da kot komintent kreditirate banko. Poglejte obresti za vaša sredstva, niso omembne vredne, če vam pa da banka kredit, je pa pesem povsem drugačna. Naenkrat so obresti kar precejšne in tudi rok odplačila je lahko zelo dolg.
User139391
02. 08. 2010 14.04
Noben pameten človek niti razmišlajti ne bi smel, da bi sploh imel shranjen kakšen denar v banki, ker imaš zgubo, kaj šele da bi imel kakšen donos.
racunovodja
02. 08. 2010 10.07
eno je statistična inflacija drugo pa je realna. Ko znaš to ločit potem ti je jasno, da na banki nikoli ne dosežeš obresti, ki bi ti pokrile realno inflacijo. Se pravi že v naprej se zavežeš, da izgubiš realno kupno moč!
blabla33
02. 08. 2010 09.14
Mislim da je dons bl važn kako se pogodit za nižje obresti, večina prebivalstva je namreč zakreditiranga. Kakšne obresti ma pa Kresalka k varčuje me pa prou mal zanima...